První zvýšení sazeb podle viceguvernéra ČNB Mory nebude vyšší než 25 bazických bodů

Názor
Viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že se již blíží okamžik, kdy centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. To, zda k tomu dojde v červnu nebo až v srpnu, je podle něj nyní těžké říct. Mora by přitom se zpřísňováním měnové politiky začal ve chvíli, kdy bude proočkována podstatná část obyvatelstva.
Viceguvernér ČNB Marek Mora uvedl, že se již blíží okamžik, kdy centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. Foto: ČNB

Dostatečná by podle něj mohla být už první dávka vakcíny. Tu má nyní přitom zhruba 35 % české populace. Zmínil také, že první zvýšení sazeb nebude zřejmě vyšší než 25 bazických bodů (bb).

Ačkoliv by se současné otevírání ekonomik mohlo odrazit ve vyšším růstu spotřebitelských cen, ten bude podle Marka Mory pouze dočasný a s návratem ekonomik k normálu opět odezní.

My očekáváme v letošním roce dvojí zvýšení sazeb v souhrnu o 50 bb, přičemž k prvnímu z nich by mělo dojít v srpnu a k druhému v listopadu.

Finanční trhy dnes zely prázdnotou, ve Velké Británii a Spojených státech totiž na letošní poslední květnový den připadá státní svátek. Kurz eura k dolaru tak zůstal přilepený poblíž hodnoty 1,219. Koruna vůči euru v dopoledních hodinách oslabila k 25,52, odpoledne však posílila zpět k 25,46 CZK/EUR.

Spíše než fundamentální příčiny za těmito výkyvy tuzemské měny stála výše zmíněná nižší tržní likvidita a vliv mohl mít i efekt konce měsíce. Maďarský forint a polský zlotý se dnes obchodovaly s jen minimálními pohyby kurzu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hrozí výrazná spotřebitelská inflace. Trh očekává pětinásobný růst sazeb ČNB v příštích dvanácti měsících

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru