Prý už nebudeme muset do směnáren, tvrdí mBank

Polská mBank, jež si zakládá na image banky, která „mění zažité pořádky a boří další hranice“ (a patří pod druhou největší německou banku Commerzbank), má od pondělí tohoto týdne ve své nabídce novou debetní kartu nazvanou mKarta Svět.
Bez hotovosti podle mBank nejezdí lidé do zahraničí kvůli obavám z akceptace karet a výskytu bankomatů v cílové zemi a proto, že nevěří, že je pro ně platba kartou zajímavější, než nákup valut ve směnárnách. Foto: Pixabay

Banka tvrdí, že díky kartě už lidé nebudou muset ztrácet čas ve směnárnách kvůli nákupu valut před cestou do zahraničí, současně se ale odvolává na data ze svých interních hloubkových průzkumů, podle nichž by si „prakticky nikdo z dotázaných netroufl jet do zahraničí zcela bez hotovosti“.

Podle průzkumů banky Češi během zahraničních cest v drtivé většině kombinují platby v hotovosti v cizí měně, kterou pořídí téměř vždy ve směnárně, s platbami až na výjimky téměř výhradně debetní kartou. Bez hotovosti podle mBank nejezdí lidé do zahraničí kvůli obavám z akceptace karet a výskytu bankomatů v cílové zemi a proto, že nevěří, že je pro ně platba kartou zajímavější, než nákup valut ve směnárnách.

A právě to chce mBank změnit, píše se v její aktuální tiskové zprávě. Bohužel si banka vytýčila velmi obtížně dosažitelný úkol. Češi jsou totiž velmi konzervativní a podle odborníků až 80 procent tuzemských plateb uskutečňují v hotovosti. Faktem je, že když vyjedeme do zahraničí, naše platební chování se mění a počet lidí, kteří na dovolené platí kartou, se rok od roku zvyšuje, ale…

PSALI JSME:
Na dovolené raději platíme v hotovosti. Víme proč

Banka Creditas v loňském poprázdninovém průzkumu zjistila, že se podíl Čechů, kteří na zahraniční dovolené zaplatili více než polovinu výdajů kartou, dostal přes 46 procent. Průzkum také potvrdil, že otevřenější k častějšímu používání karty v zahraničí jsou lidé nižšího a středního věku. A deset procent cestovatelů prý kartou v zahraničí neplatilo vůbec.

ČSOB a Poštovní spořitelna se v loni v červenci snažila motivovat své klienty, majitele karet Mastercard, kteří byli na dovolené v Chorvatsku, ke karetním platbám u obchodníka zhruba o pět procent zvýhodněným kurzem české koruny vůči chorvatské kuně. „Překvapily nás výsledky našeho nedávného průzkumu, který ukázal, že v zahraničí stále dáváme přednost platbám v hotovosti,“ komentoval to za banku její mluvčí Patrik Madle.

PSALI JSME:
Konzerva, spořílek nebo bohém? Víte, jaký jste typ uživatele bankomatu?

Jiné škatulkování, než podle věku – a sice typologické roztřídění toho, jak vybíráme z bankomatu – nabídla vloni UniCredit Bank. Podle tohoto průzkumu je mezi námi nejvíce, zhruba třetina, „všepočítalů“. Ti z bankomatu vybírají pouze ve výjimečných situacích nebo vůbec a výběr z bankomatu je pro ně doslova noční můra. „Spořílků“ je podle průzkumu pětina uživatelů platebních karet. Pečlivě kontrolují poplatky a preferují banky, které jim dávají možnost vybírat zdarma kdekoliv, a z bankomatů vybírají výhradně tam, kde je výběr nic nestojí.

Jenže naprostá většina českých turistů jezdí na letní dovolenou do Chorvatska, na Slovensko a do Řecka, kde se platební terminály v menších obchodech a restauracích teprve postupně zavádějí. Takže kartou, a to ani kartou mBank Svět, v nich nezaplatíte. „Například zmrzlinu na pláži kartou ve většině destinací nekoupíte,“ vysvětluje ředitel retailového bankovnictví Creditas Jan Jeřábek.

PSALI JSME:
Hrozí, že ve směnárnách zakoupíme padělky cizích měn?

Nákup nejméně za 1500

S drobnými platbami ale karta mBank Svět nepočítá. Abyste měli platbu nebo výběr zdarma, musíte utratit ekvivalent nejméně 1500 korun. V opačném případě vás transakce vyjde na 29 korun, jak vyplývá ze sazebníku banky.

Nutno však současně dodat, že mKarta Svět měla ke dni svého uvedení na trh euro a dolar skutečně přibližně o sedm haléřů lacinější, než byla nabídka nejvýhodnější pražské směnárny Exchange. Na sto eurech nebo dolarech to dělá šest až sedm korun. Je to proto, že pracujeme s marží na úrovni zhruba jedné desetiny průměru českých bank u debetních karet, vysvětluje mBank.

PSALI JSME:
Chequepoint: Týden bez licence, dva a půl roku bez vlastníka? Kyperský akcionář tuzemské sítě směnáren neexistuje od ledna 2016

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.