Půjčit si od lidí, nebo od banky?

Půjčka od banky je stále tím prvním způsobem, který vytane lidem na mysli ve chvíli, kdy potřebují vyšší obnos. Hned za nimi zřejmě stojí půjčka od známých, která se obejde bez velkých úroků a zdlouhavé administrativy. Co kdybychom vám ale řekli, že existuje způsob, jak se vyhnout institucím, půjčit si od lidí a zároveň zabránit pokaženým rodinným vztahům?
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Banka je stabilní, ale pomalá

Mnoho lidí, kteří se pokusili získat bankovní úvěr, již ví, jaká je s nimi hlavní potíž – ne všichni na ně dosáhnou. Půjčka od banky jednoduše není dostupná pro každého. Banky jsou velké instituce a nedají vám nic zadarmo. Od bankovní půjčky vždy čekejte poměrně velký úrok a také to, že si vás budou chtít pořádně prověřit. Bankovní úvěr nelze získat bez toho, abyste prokázali, že máte pravidelný příjem ve výši, která odpovídá schopnosti splácet žádanou částku.

Kromě toho však banky často chtějí i spoustu dalších dokumentů a potvrzení, jejichž shánění je zdlouhavé a nepříjemné. Místo rychlé půjčky je vyřízení bankovního úvěru záležitost táhnoucí se šnečí rychlostí. Takže pokud potřebujete půjčit peníze rychle, na banku raději zapomeňte.

Půjčka mezi přáteli má mnohem větší spád, ale také někdy i mnohem horší následky, které se s vámi ponesou do konce života. Skoro každý kolem sebe má někoho, jehož rodina je rozhádaná kvůli půjčeným penězům a stát se členem tohoto klubu nestojí za jakýkoliv obnos. Třetí cestou mohou být půjčky od nebankovních institucí, mezi které patří i relativní novinka zvaná P2P půjčky.

Půjčky a investice zároveň

P2P půjčky mezi sebou spojují lidi, kteří peníze potřebují půjčit, s těmi, kteří je chtějí zhodnotit. Veškerou administrativu přebírá prostředník neboli P2P platforma, přes kterou půjčku vyřizujete. Na našem trhu se jich pohybuje hned několik. Půjčování peněz pak probíhá formou aukce. Lidé, kteří si chtějí půjčit, sepíšou důvody, proč určitý obnos potřebují (půjčit si lze v podstatě na cokoliv), spolu se základními informacemi o své osobě. Investoři si pak mezi těmito půjčkami vybírají a mohou do nich vložit úplnou částku nebo její část.

Mnoho společností, které zprostředkovávají P2P půjčky, umožňuje žadatelům si určovat výši úroku, která se někdy během aukčního procesu dokonce sníží. Jindy je zase podle druhu půjčky žadatel zařazen do jedné z ratingových kategorií, které úrokovou sazbu určí předem.

Velkou výhodou P2P půjček je možnost předčasného splacení půjčky bez dalších sankcí. Jde o vzájemně prospěšný vztah, kdy vy dostanete rychle a bezpečně peníze. Svým splácením je pomůžete zvýhodnit investorovi, který vám je zapůjčil. A pokud se vám zadaří, můžete se samozřejmě sami stát investorem. Zkrátka P2P půjčky v sobě obsahují mnoho z výhod přímého půjčování mezi lidmi a obcházejí některé z hlavních nevýhod bankovních úvěrů. Tak již víte, jakým způsobem se dostanete k potřebným financím?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru