Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor dokázaly našetřit víc než 40 miliard. Průměrný úrokový výnos je podle dat České národní banky (ČNB) 0,24 procenta, o což se zasluhují zejména termínované vklady, stavební spoření a spořicí účty.
Lídrem spořicích účtů do konce dubna zůstává Hello bank! s úrokem jedno procento do 200 tisíc korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Kazí jim to však objem neúročených nebo téměř neúročených vkladů na běžných účtech, který se zvýšil na 1,6 bilionu korun. Z našetřených 40 miliard bylo v únoru 37 miliard vloženo na běžné nebo kontokorentní účty.

Z tohoto pohledu výnosy některých spořicích účtů překonávají průměr uváděný ČNB o 100 procent, i když půl procenta ročně vypadá jako nic. Ale taková je doba. Například Equa bank a Air Bank od dubna zhodnocují spořicí účty jen o 0,4 procenta a vypadly tak z hledáčku spořitelů, kteří se pídí po vyšších výnosech z úspor.

Lídrem do konce měsíce zůstává Hello bank! s úrokem jedno procento do 200 tisíc korun, ale i po snížení této sazby na 0,6 procenta od 1. května, se udrží na stupních vítězů. Banka Creditas již relativně dlouho nabízí pro vklady do 350 tisíc půl procenta a podle našich informací na tom v nejbližších minimálně dvou měsících nehodlá nic měnit.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Na třetím místě je Moneta Money Bank se svou akční nabídkou rovněž 0,5 procenta, avšak opředených podmínkami, jako je povinnost mít běžný účet, ukládat na něj 20 tisíc korun měsíčně a ještě provést pět odchozích plateb.

V kategorii vkladů nad půl milionu korun to i tak dostává Monetu na čelní pozici hlavně proto, že vklady nemají žádnou horní hranici. Kdy tato akce, která začala v lednu, skončí, banka ještě neoznámila. Na náš dotaz uvedla, že platí do odvolání. Na pomyslných stupních vítězů ji i v této třídě opět doprovází Creditas a Hello bank!

Jsou samozřejmě i spořitelé, kteří dostávají vyšší úroky. Jde o dlouhodobě věrné klienty, kteří si své účty zřídili před pěti a více lety. Například na účtech Genius u Monety mohou pobírat i 0,8 procenta, pokud si účet zřídili do 16. července 2016.

Jde sice jen o úročení do 100 tisíc korun s povinností spořit sedm tisíc měsíčně. Ale kdo je schopen ukládat 35 tisíc za měsíc nebo si koupit za půl milionu podílové listy, může mít konto Gold s úrokem 0,7 procenta do milionu korun i dnes.

PSALI JSME:
Porazit teď inflaci se spořicím účtem v bance nejde. Na co si dát pozor u alternativ?

Podobné je to i u menší banky Creditas, kde klienti, kteří k bance přešli nedlouho po jejím založení, dostávají lepší úroky a mají vyšší spořicí stropy, než mohou dnes získat klienti noví.

Neoprávněně mimo hlavní proud zájmu ekonomických médií zůstává velice stabilní J&T Banka s úrokem 0,5 procenta bez omezení částky. Je tu však pro běžnou klientelu odrazující podmínka minimálního vkladu jednoho milionu korun. Pokud má klient u J&T Banky již sjednané jiné vklady nebo investice, minimální vklad se na něj nevztahuje.

Pokud by vznikl dojem, že zhruba půlprocentní výnosy spořicích účtů jsou běžným standardem, je to omyl.

Podle portálu Finparáda, který vypočítává průměrnou úrokovou sazbu spořicích účtů pro fyzické osoby, bez výpovědní lhůty, bez podmínky aktivního využívání běžného účtu a s možností výběru peněz kdykoli bez ztráty úroku v daném měsíci, je u částky 100 tisíc korun průměrná úroková sazba 0,27 procenta! Nejvyšší hodnoty podle Finparády dosahovala na konci roku 2019, a to 0,8 procenta.

PSALI JSME:
Bankovní pastičky a jiné letošní novinky

Zavřít reklamu ×
  1. Zastávám názor, že spořící účet vám naspoří tak na inflaci Investice oproti tomu jsou super možnost, jak si opravdu našetřit na důchod například. Equa bank nabízí zajímavé investiční fondy a ještě ke všemu má přehlednou a jednoduchou investiční aplikaci. Investice nemusí být složité.. stačí si nechat poradit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru