Pumpaři ignorují pokles ceny ropy

Názor
Loňské ztráty nutí čerpací stanice, aby si navyšovaly marže na prodeji pohonných hmot. Příliš se proto nehrnou do konkurenčního boje a záměrně přehlížejí pokles ceny ropy na trzích.
Pumpaři využívají zvýšené poptávky po pohonných hmotách a nižší cenu ropy nepromítli do svých cen. Výhodněji lze tankovat pouze u menších pump mimo hlavní silniční tahy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco v červenci se cena ropy běžně pohybovala nad úrovní 75 dolarů za barel, v srpnu se propadla až k 65 dolarům za barel. Nyní se ropa Brent obchoduje těsně nad hranicí 70 dolarů za barel. Výrazný pokles v ceně černého zlata na trzích se však téměř neprojevil v koncových cenách na čerpacích stanicích.

Pumpaři využívají zvýšené poptávky po pohonných hmotách a nižší cenu ropy nepromítli do svých cen. Místo toho si navýšili marže, aby si alespoň částečně kompenzovali nevydařený loňský rok. Při cenotvorbě se chovají podobně všechny velké sítě čerpacích stanic. Výhodněji lze tankovat pouze u menších pump mimo hlavní silniční tahy.

V následujících týdnech by vlivem konkurenčního boje mezi čerpacími stanicemi mělo docházet ke zlevňování benzínu i nafty. Je však možné, že se pumpaři do konkurenčního boje jen tak nepoženou a budou si chtít udržet prémiové marže. V takovém případě by i nadále docházelo k cenové stagnaci pohonných hmot.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ropa padá, ale české čerpací stanice nezlevňují

Zavřít reklamu ×
  1. AŤ ŽIJE KONKURENCE V KAPITALIZMU !!!!! FUJ TI NÁS DŘOU !§PROČ BO NÁM TU NIC NEPATŘÍ VŠE JE V RUKOU ZAHRANIČNICH FIREM TO JE VÝSLEDEK VLADNUTÍ ODS,KDU-ČSL,ČSSD,UNIE SVOBODY ,ODA A HLAVNĚ HAVLA A OBČANSKÉHO FORA NEBO ZLO??,

  2. Všude stejná cena!Kartelové dohody_co na to Úřad na ochranu hospodářské soutěže!?E rár potřebuje do pokladny nějaký ten stamilio’nový obolos!

  3. To je ta Klausova neviditelná ruka trhu která to vše vyřeší. Pumpaři jsou víc podobní na zloděje než na krávu. A tak my tady žijem.

  4. Jezdit v roce 2021 na benzín nebo naftu je docela pravěk. Já mám na cestu po městě pohon elektro a na dálkové plyn……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus ve zpracovatelském sektoru roste

Index nákupních manažerů (PMI) v prosinci vzrostl na hodnotu 59,1 bodu z předchozích 57,1 bodu. Trh přitom čekal stagnaci, zatímco náš odhad ukazoval drobné zlepšení. Index se dostal nad úrovně jeho protějšků z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB