Pumpaři stále mají prostor ke snižování cen. Kartel OPEC postupně ztrácí svou moc

Názor
Poslední dva měsíce dochází na čerpacích stanicích v České republice k výraznému snižování cen. K 1. lednu 2019 se průměrná cena benzínu pohybovala na úrovni 31,89 koruny. Průměrná cena nafty byla vyšší a dosahovala úrovně 32,31 koruny.
Na trhu existuje prostor pro další snižování cen pohonných hmot v řádu desetihaléřů. Foto: FAEI.cz

Současné ceny pohonných hmot se podobají cenám z května 2018. Tehdy stál barel ropy Brent přibližně 75 dolarů, přičemž kurz koruny vůči dolaru se pohyboval kolem úrovně 21,50 CZK/USD. V současnosti sice koruna vůči dolaru oslabila na kurz 22,60 CZK/USD, nicméně cena ropy na světových trzích se propadla až k úrovni 53 dolarů za barel. Celkové náklady na dovoz ropy i zpracovaných pohonných hmot umožňují pumpařům tvořit nadstandartní marže. Na trhu proto existuje prostor pro další snižování cen pohonných hmot v řádu desetihaléřů.

Cena ropy na světových trzích přestala v posledním týdnu klesat. Současnou úroveň však nemůžeme považovat za stabilní. Ukazuje se, že cena ropy je ovlivňována děním na akciových trzích. V případě, že akcie budou dál klesat, je možné, že se ropa dostane pod prodejní tlak. V průběhu roku 2019 lze však očekávat, že se trhy postupně začnou stabilizovat a vrátí se ke svému růstu. Rovněž u ropy lze očekávat, že její cena na konci letošního roku bude vyšší než na začátku.

PSALI JSME:
Benzín i nafta v ČR dále zlevní. Vánoční kotrmelce na světových burzách nebudou mít na jejich cenu bezprostřední vliv

Světovou ekonomiku by mohlo podpořit zmírňování napětí v obchodních sporech mezi Spojenými státy a Čínou. K uklidnění situace by rovněž přispělo urovnání sporů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem americké centrální banky (Fed) Jerome Powellem. V neposlední řadě jsou na spadnutí rozsáhlé investice do infrastruktury v USA. V případě, že budou všechny zmíněné faktory dotaženy k úspěšnému konci, změní se celková nálada na trzích.

Na začátku roku 2019 přišel kartel Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o Katar, který z organizace vystoupil. Katar se chce dle oficiálních informací soustředit na vývoz zemního plynu. Nicméně není žádným tajemstvím, že mezi Katarem a Saúdskou Arábií, která je dominantní zemí kartelu OPEC, panují dlouhodobé konflikty. Saúdská Arábie dokonce obvinila Katar z podpory terorismu. Přestože Katar tvořil jen zanedbatelnou část celkové produkce ropy v rámci členských zemí OPEC, jeho odchod není pro kartel dobrým signálem. Síla organizace postupně klesá, což zřejmě povede k užší spolupráci s Ruskem.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
  1. Zatím co cena ropy klesá o dolary u nás cena na pumpě klesla o haléře. Jak je to možné, neokrádá nás někdo?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.