Putin drtí český průmysl i zahraniční obchod, jeho schodek je nečekaně velký

Názor
Zahraniční obchod České republiky se v březnu propadl do nečekaně velkého schodku, 13,8 miliardy korun. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů čekali deficit jen ve výši necelých šesti miliard.
Celkový schodek českého zahraničního obchodu je nečekaně citelný i proto, že meziměsíčně stagnovala výroba aut. Ilustrační foto: TPCA

Klíčovým důvodem tak hlubokého schodku je deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Růst cen těchto surovin, zapříčiněný zejména Putinovou invazí na Ukrajinu, prohlubuje deficit celého českého zahraničního obchodu, neboť ČR je výrazným čistým dovozcem jak ropy, tak zemního plynu.

Růst cen surovin, který nastal v souvislosti s válkou na Ukrajině, se však netýká jen ropy a zemního plynu, ale třeba také průmyslových kovů. Proto se prohloubil deficit českého zahraničního obchodu i s nimi.

PSALI JSME:
Auta v únoru potopila průmysl i zahraniční obchod

Zároveň související růst cen umožňuje Česku navyšovat přebytek zahraničního obchodu elektřinou, neboť ČR patří mezi její největší vývozce nejen v EU, ale dokonce na světě. Příznivý dopad dražší elektřiny však zdaleka nedokázal vykompenzovat nepříznivý dopad dražší ropy, zemního plynu či kovů.

Celkový schodek českého zahraničního obchodu je nečekaně citelný i proto, že meziměsíčně stagnovala výroba aut. Kvůli problémům stran zajištění subdodávek meziročně poklesla o 17 procenta.

Na vině je z velké části opět Putinův vpád na Ukrajinu, který ochromil tamní ekonomiku i průmysl. Ukrajina je klíčovým producentem například kabelových svazků. Bez nich nelze kompletovat auta ani v Česku.

PSALI JSME:
Strašák jménem stagflace

Průmysl jako celek nepodal v březnu nijak zářný výkon, když meziročně vykázal „černou nulu“. Rostl tempem 0,4 procenta. Vzhledem k tomu, že analytici ve střední hodnotě svých odhadů čekali propad dvou až tří procent, jde nakonec ještě o relativně přijatelný výsledek. K němu průmyslové produkci opět pomohla zejména výroba elektřiny.

Problémy se zajištěním subdodávek by se měly sice ve druhé polovině letoška zlepšovat, nicméně i tak letos průmyslová výroba klesne, a to o zhruba dvě procenta oproti loňsku. V záporu skončí také saldo českého zahraničního obchodu, za celý rok by mělo saldo činit zhruba mínus 40 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl zpět v kladných číslech

Zavřít reklamu ×
  1. A kdyby nám Rusko, za stále stejnou cenu, nedodávalo palivové články do kvalitních ruských atomových elektráren, tak se můžeme jít klouzat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.