Putinova dosud nejďábelštější partie? Blokáda ukrajinských přístavů

Názor
Rusko je vítězem světové potravinové krize, na kterou pomáhá zadělat. Blokáda ukrajinských přístavů šponuje cenu pšenice na světových burzách k rekordním úrovním. Rusko samo pšenici vyváží, a to do zemí, které se nepřipojily k sankcím, což je kromě EU a USA a několika dalších zemí podstatná část světa. Takže Rusko blokádou přístavů na Ukrajině plní vlastní kasu.
Země od Somálska po Egypt jsou životně závislé na ukrajinské pšenici, jejíž vývoz Kreml blokuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tuna pšenice na burze v Paříži byla dnes prakticky na rekordu, průměr za posledních deset dní totiž činí 10 500 korun. Od ceny na burze v Paříži se odvíjí nakonec také cena pečiva v Česku. Putinovu blokádu ukrajinských přístavů tak zaplatí i Češi. A to v podobě dalšího zdražování mouky nebo pečiva. Pečivo letos celkově zdraží o desítky procent.

Putinovu režimu světová potravinová krize tedy svědčí. Rubl se dnes obchodoval na své nejsilnější úrovni proti euru za posledních skoro sedm let. K posilování rublu citelně přispívá právě blokáda ukrajinských přístavů, která zvedá cenu ruské pšenice na světových trzích, tedy i hodnotu ruského exportu, což se následně projevuje zpevňováním rublu.

PSALI JSME:
Po energiích vzbuzují obavy ceny zemědělských producentů a potravin

V jiných částech světa, než je Rusko, ale potravinová krize převážně kriticky škodí. Hladomor letos čeká dodatečné desítky milionů lidí, vypočítává OSN. Země od Somálska po Egypt jsou životně závislé na ukrajinské pšenici, jejíž vývoz Kreml blokuje.

Putinovu režimu navíc kraje do karet počasí. Rozsáhlá sucha letos hrozí také v České republice. Sankce vůči Rusku zároveň dramaticky zdražují cenu hnojiv na světových trzích, protože Rusko je jejich klíčovým producentem, resp. producentem klíčových složek hnojiv.

PSALI JSME:
Zákaz vývozu pšenice z Indie zdraží chleba i v Česku

Zdražování plynu na světových trzích, jež je důsledkem války na Ukrajině a západních sankcí, rovněž zdražuje hnojiva. Ta se totiž vyrábí prostřednictvím plynu. Blokáda ukrajinských přístavů, sucho a zdražující plyn a hnojiva představují těžce inflační koktejl, jenž může kromě dalšího kola inflace, a to i v ČR, přinést smrt desítkám milionů lidí.

Prudký nárůst hladovějících lidí, o desítky milionů lidí, hrozí spustit historicky bezpříkladnou migrační krizi, která by zasáhla hlavně Evropu. Jednoprocentní nárůst počtu hladovějících znamená dvouprocentní nárůst migrujících. Řeč je tedy o migrujících desítkách milionů lidí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena pšenice versus cena chleba

Zavřít reklamu ×
  1. A paradoxně většina domorodé populace v Africe (ale i Asii, zejména té zaostalejší části) fandí právě Putinovi…

  2. Tak já nevím, co je dezinformace a co pravda….před pár měsíci přední ekonomové a Kovanda předpovídali krach ruské ekonomiky do měsíce, sáhodlouhé komentýře proč to tak bude…Nakonec se dozvídám, že ruský rubl je nejdynamičtěji rostoucí měna světa, upevňuje stále svůj kurz vůči všem měnám světa.Už aby se mohl člověk dočíst pravdu, ale to se do uvolnění blokovaných webů nejspíš nestane…

    • Tak to by mě velice zajímalo, na jakém základě posiluje rubl. Stěhují se zahraniční investoři, práceschopní umírají na frontě, na Ukrajině se ničí jejich drahá technika (kterou zřejmě nahrazují či budou nahrazovat a ne zrovna levně), logistika a zásobování taky není zadarmo. Rusko vyloženě nezkrachuje, má desítky ekonomických partnerů. Každopádně svými činy se tato země posouvá zpět v čase a doplácí na to zejména obyčejný ruský lid.
      A ano, opravdu nevíte, co je dezinformace a co pravda. Čekáte že vám weby placené Ruskem napíší skutečný stav ruské ekonomiky? 😀

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB