Řada domácností chce lépe hospodařit. Jak přečkat hospodářskou recesi?

Poradna
Kvůli rostoucím cenám přibývá lidí, kteří chtějí a potřebují se svými financemi lépe hospodařit. Základem je sestavení reálného rodinného rozpočtu, nalezení rezerv a příležitostí. Obdobně jako podnikatelé, i domácnosti čelí hospodářskému poklesu, který i letos doprovází dvouciferná inflace.
Prvotně je nutné se zaměřit na snížení výdajů na udržování nezbytných věcí, vysvětluje ekonom Pilíšek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Je třeba si především uvědomit, že každý hospodářský cyklus má růsty i poklesy, které jednou skončí. Máme tedy nějaký časový horizont, který se vždy obtížně předpovídá, ale pokud bychom vycházeli z dosavadního průměru trvání hospodářské recese dvou let, máme již půl roku za sebou.

Klíčem je přečkat toto období bez zadlužování, nepanikařit a redukovat zbytné výdaje na minimum s ohledem na možnosti osobního nebo rodinného rozpočtu. Současná recese se vyznačuje razantním poklesem reálných mezd, vysokými úrokovými sazbami, extrémním nárůstem cen energií a potravin.

Prvotně je nutné se zaměřit na snížení výdajů na udržování nezbytných věcí – například rekalkulace pojištění auta, domu, životní pojistky a podobně. U neperspektivního nemovitého i movitého majetku zvážit jeho prodej.

PSALI JSME:
Češi omezují své nákupy nejvíce v historii

Přehodnocení pravidelných výdajů na bankovním účtu za vše, co vysloveně nepotřebujeme. Sestavení rodinného rozpočtu by mělo být prvním krokem, jelikož nabízí přehledný a efektivní nástroj, jak rozdělit výdaje na zbytné a nezbytné.

Největší položku v rodinném rozpočtu tvoří náklady na bydlení, zvláště pak s ním spojené energie. Další velkou položkou jsou potraviny a výdaje související s výchovou a aktivitami dětí. Mezi další výdaje patří například doprava, dovolená nebo vzdělávání.

Rodinný rozpočet slouží k rekapitulaci příjmů a výdajů domácnosti, zároveň je pomůckou, díky které lze plánovat výdaje budoucí – ať už jde o ty jednorázové, jako je například dovolená nebo nákup nového spotřebiče do domácnosti, nebo ty pravidelné, které v budoucnu člověk očekává.

Rodinný rozpočet není jen pro lidi, kteří se svými příjmy obtížně vycházejí, hodí se skutečně pro každou domácnost. K finančnímu plánování by měla zodpovědně přistupovat každá rodina, rodinný rozpočet může být zároveň nástrojem, jak děti naučit finanční gramotnosti a zodpovědnosti.

PSALI JSME:
Sedm základních pravidel finančního plánování

Důležité je sebevzdělávání. Zásadní činností v období hospodářské recese je investovat do sebe. Zaměřit se na vzdělání ať formálního, nebo neformálního charakteru. Dále hledat rezervy u úrokových sazeb u hypoték a půjček – zmírnit je refinancováním, hledáním výhodnějších nabídek.

V prostředí příjmů pak nejlépe prostřednictvím odborů tlačit na zaměstnavatele, aby navýšil mzdy blízko inflaci. Pokud zaměstnavatel na podmínky není ochoten přistoupit, začít hledat jiné zaměstnání.

Zaměstnavatelé jsou především podnikatelé, kteří si počínají nanejvýš agresivně v prostředí inflace a rostoucí ceny vstupů odráží i ve výstupech, proto není důvod, proč by neměli navýšit mzdy.

Autor je ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak může rodina ušetřit 14 tisíc korun? Stačí neplýtvat jídlem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.