Radostné výhledy s rezervou. Více firem očekává pokles poptávky

Novoroční zprávy nás zasypaly radostnými ekonomickými výhledy. ČSOB zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož však vyplývá, že podnikatelé odhadují vývoj pro letošní rok střízlivěji. Zvýšení poptávky pro první čtvrtletí 2017 očekává v meziročním srovnání o dvanáct procent méně podnikatelů a zástupců malých či středních firem. Pokles poptávky v nejbližším kvartále předpokládá 24 procent dotazovaných.

Ilustrační foto: Pixabay

Index očekávání firem, kterým ČSOB sleduje náladu malých a středních podnikatelů a firem, v posledním čtvrtletí 2016 klesl ve srovnání s minulým kvartálem o 8,6 procent.

„Optimismus, i když je střízlivější, podnikatele nadále neopouští a je odrazem solidního vývoje české ekonomiky. Růst hrubého domácího produktu má zdravý základ a letos bude pokračovat podobně slušným tempem jako loni. Očekávání podnikatelů v případě poptávky se o něco zmírnila, ale z historických dat vyplývá, že ve čtvrtém kvartálním období jsou odhady objemu poptávky vždy nejpesimističtější,“ řekl k tomu výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

SPOKOJENOST S EKONOMIKOU POKLESLA

Expandovat podnikání v horizontu jednoho roku plánuje více než pětina oslovených podnikatelů a firem a se zachováním činnosti ve stávajícím rozsahu počítá 60 procent firem. Ukončení nebo přerušení podnikání zvažují jen tři procenta dotazovaných.

Se současnou ekonomickou situací v České republice je spokojeno 59 procent oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, přičemž dosavadním rekordem bylo 63 procent ze třetího čtvrtletí 2016.

V prvním pololetí 2016 přibylo 15 tisíc podnikatelů. Celkem jich je 991 tisíc. Počet nezaměstnaných z lednových 467 400 klesl na 362 800 v listopadu 2016.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru