Radostné výhledy s rezervou. Více firem očekává pokles poptávky

Novoroční zprávy nás zasypaly radostnými ekonomickými výhledy. ČSOB zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož však vyplývá, že podnikatelé odhadují vývoj pro letošní rok střízlivěji. Zvýšení poptávky pro první čtvrtletí 2017 očekává v meziročním srovnání o dvanáct procent méně podnikatelů a zástupců malých či středních firem. Pokles poptávky v nejbližším kvartále předpokládá 24 procent dotazovaných.

Ilustrační foto: Pixabay

Index očekávání firem, kterým ČSOB sleduje náladu malých a středních podnikatelů a firem, v posledním čtvrtletí 2016 klesl ve srovnání s minulým kvartálem o 8,6 procent.

„Optimismus, i když je střízlivější, podnikatele nadále neopouští a je odrazem solidního vývoje české ekonomiky. Růst hrubého domácího produktu má zdravý základ a letos bude pokračovat podobně slušným tempem jako loni. Očekávání podnikatelů v případě poptávky se o něco zmírnila, ale z historických dat vyplývá, že ve čtvrtém kvartálním období jsou odhady objemu poptávky vždy nejpesimističtější,“ řekl k tomu výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

SPOKOJENOST S EKONOMIKOU POKLESLA

Expandovat podnikání v horizontu jednoho roku plánuje více než pětina oslovených podnikatelů a firem a se zachováním činnosti ve stávajícím rozsahu počítá 60 procent firem. Ukončení nebo přerušení podnikání zvažují jen tři procenta dotazovaných.

Se současnou ekonomickou situací v České republice je spokojeno 59 procent oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, přičemž dosavadním rekordem bylo 63 procent ze třetího čtvrtletí 2016.

V prvním pololetí 2016 přibylo 15 tisíc podnikatelů. Celkem jich je 991 tisíc. Počet nezaměstnaných z lednových 467 400 klesl na 362 800 v listopadu 2016.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Co dnes může usnadnit podnikání? Aplikace

Lidé, kteří začínali podnikat na začátku 90. let, si dobře pamatují, že s každým platebním příkazem museli dojít do banky anebo vystát frontu na poště, aby zaplatili peníze či si je vyzvedli. Tohle už je opravdu …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru