Rady pro 6 milionů Čechů: Jak zabránit mlžení brýlí při nošení roušky

Analýza
Asi to zažil každý, kdo nosí brýle a během koronavirové pandemie si musel nasadit roušku – skla se dříve či později zamlžila. Teď v chladnějším počasí je to ještě o něco horší. Jak si udržet dioptrická skla průhledná? Nejjednodušším řešením je správná technika nošení, nejradikálnější laserová operace očí.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Dioptrické brýle nosí okolo šesti milionů Čechů. Mnohým právě teď jejich „druhé oči“ překážejí více než kdy jindy. Kombinace roušky a brýlí není příliš pohodlná, ani praktická. Velkou nevýhodou je, že se skla často mlží.

Existují ale různé způsoby, jak tomu zabránit. Od těch jednoduchých, tedy od správné techniky nošení nebo používání protizamlžovacích sprejů, až po radikální, které jsou sice dražší, ale vyřeší vám problém s brýlemi jednou pro vždy – korekce zraku pomocí operace.

Utěsněná rouška

Skla se zamlžují proto, že teplý vzduch, který vydechujete z úst, se zpod roušky dostane vzhůru k brýlím. Rouška tedy musí na obličeji pořádně sedět, co nejvíce přiléhat k tváři a nosu, aby se nahoru dostalo co nejméně vzduchu.

PSALI JSME:
Při ochraně před koronavirem zapomínají lidé na oči

Některé roušky mají v horní části tenký drátek, který umožňuje správné vytvarování kolem nosu. Některým lidem se zase osvědčilo, když vypomohli například svorkou od obalu toustového chleba anebo když si roušku pod očima přelepili náplastí.

To ovšem nemusí být moc praktické, pokud třeba roušku často sundáváte, někomu zase může náplast při delším nošení dráždit pokožku. Každopádně platí, že by brýle měly ležet na roušce, a nikoli pod ní.

Speciální sprej

Existují rovněž speciální spreje proti zamlžování brýlových skel, jsou běžně k dostání v optice nebo v e-shopech. Prodávají se rovněž speciální hadříky. Na internetu jsou rovněž další „zaručené“ rady, jak se bránit před zamlžováním brýlí. Některé například doporučují potřít skla mýdlem nebo holící pěnou a pak rozetřít. Problémem ovšem někdy bývá, že se na sklech vytvoří šmouhy, které vidění spíše zhoršují.

PSALI JSME:
Jsou muži větší nemehla? Oči si poraní častěji než ženy

Brýlová skla lze rovněž speciálně povrchově upravit, aby se nezamlžovala. To ovšem znamená, že si musíte nechat skla vyměnit a připravit si několik tisíc korun. Další variantou jsou čočky, oční lékaři doporučují zvláště v nynější koronavirové pandemii nosit ty jednodenní, než ty na opakované použití. I to není zrovna levná záležitost.

Laserová operace

Ještě dražší je laserová korekce zraku. Jde o jednoznačně nejdražší metodu, která vyjde na několik desítek tisíc korun, ale na druhou stranu máte problém vyřešen na celý život. Když si vypočítáte, kolik peněz zaplatíte za svůj život za nové brýle nebo za čočky, možná se budete divit.

Oční kliniky přitom už na jaře při první vlny povinného nošení roušek zaznamenaly zvýšený zájem o korekci zraku laserovou operací. „Připisujeme to všeobecně zvýšené pozornosti o téma zdraví. Mnoho pacientů využilo režimu práce z domu k vyřešení zdravotních problémů včetně odstranění oční vady,“ konstatoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

PSALI JSME:
O zrak vás může připravit i strach z bolesti

Na podzim zájem o laserové operace ještě vzrostl. „Nejčastějším důvodem bývá právě mlžení skel nad rouškou. To se děje kvůli výraznějšímu rozdílu teplot mezi exteriérem a interiérem a také proto, že na povrchu studených brýlových skel kondenzuje vodní pára z dechu. Nebývalý je zájem o korekci zraku u lidí s nižšími dioptriemi,“ řekl Stodůlka.

Ochrana před viry

V poslední době se na oční kliniky obracejí rovněž nositelé kontaktních čoček. Při manipulaci s nimi si totiž lidé častěji sahají do očí, a hrozí tak zvýšené riziko nákazy nemocí covid-19. Všechny kliniky přitom maximálně dbají na ochranu pacientů i personálu. Například v čekárnách může být jen omezený počet osob v dostatečné vzdálenosti od sebe.

„Jedním z bezpečnostních opatření, která jsme zavedli, je i snížení množství a pohybu osob na klinikách. Pacientům v rámci bezpečnosti doporučujeme podstoupit vyšetření a zákrok v jeden den, aby se minimalizoval kontakt mezi lidmi.  Již při příchodu na kliniku je pacientům měřena bezkontaktně teplota,“ poznamenal Pavel Stodůlka.

PSALI JSME:
Krátkozrakých raketově přibývá, lidé jsou málo venku a moc koukají nablízko

„Na dvou našich klinikách – ve Zlíně a v pražské Krči – jsou interiéry natřeny speciálním nano nátěrem, který funguje na bázi oxidu titaničitého a v kombinaci s působením UV světel ničí viry a bakterie ve vzduchu. Naše čekárny jsou vybaveny UV lampami, které čistí vzduch. Samozřejmostí je častější dezinfekce všech prostor, povrchů a přístrojů,“ dodal Stodůlka.

Nezapomínat na prevenci

Lékaři také upozorňují, aby lidé i přes ztíženou situaci s koronavirem nezapomínali na prevenci. V oblasti očního lékařství jsou nejohroženější skupinou senioři. Proto jsou u osob nad 60 let důležité pravidelné preventivní prohlídky zraku, a to i tehdy, kdy žádný problém pacient nepociťuje. V tomto věku se mohou se objevovat různá vážná oční onemocnění, která ve výsledku mohou staré lidi ohrozit více než koronavirus.

„Je důležité, aby se zdravotnictví nezastavilo a nevěnovalo se jen epidemii. I v oblasti oční péče existuje celá řada onemocnění, která nelze odkládat a je důležitá jejich včasná diagnostika a zahájení léčby. Pokud by někteří pacienti ze strachu z koronaviru vyšetření zraku odkládali a přišli pozdě, mohlo by u nich dojít k vážnému poškození zraku nebo dokonce k jeho ztrátě,“ řekl šéfchirurg Očního centra Praha Jiří Pašta.

PSALI JSME:
Kolik zaplatíme za to, že špatně vidíme. A co se vyplatí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB