Rakousko se postavilo proti regulaci hotovosti, kterou plánuje EU

Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit k jejich úplnému zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech.
Nejnižší limit pro použití hotovosti na úrovni 500 eur platí v Řecku. Ilustrační foto: Pixabay.com

V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se na půdě Evropské unie již delší dobu hovoří o nutnosti stanovit maximální limit pro hotovostní transakce ve všech členských státech. Ten již v současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie. Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15 000 eur je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.

Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10 000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice. Začínají se proto ozývat odmítavé hlasy.

Nejsilnější odpor projevilo Rakousko, když tamní ministr financí Gernot Blümel prohlásil, že odmítá stanovení maximální výše pro hotovostní transakce, protože by tím de facto docházelo ke kriminalizaci hotovosti. Dále dodal, že hotovost dává lidem pocit bezpečí, nezávislosti a svobody, kterou Rakousko chce pro své obyvatelstvo zachovat.

Rakouský postoj je však v rozporu s odbornými stanovisky Evropské komise. Podle nich hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 13
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. tk tktk

  No nevím, používám oba typy plateb. Ale jak na co. Třeba obecně v krámech a v „hospodě“ a věci běžné spotřeby platím zásadně v hotovosti, protože nikomu do toho nic není co jím, a co potřebuju ke svému provozu (výčet lidí co mají přístup k logu platby kartou snad raději ani nebudu zmiňovat, nevešel by se sem). Kartou pak platím takové věci, které se nedají nijak konkrétně spotřebně a místně určit (pomnožné), tedy naftu, benzín, apod.

 2. Ho Honza

  Hotovost je svoboda, anonymita tedy něco, co totalitáři soudobí neradi.

 3. AO Aleuko Omalakeu

  Evropská komise má vůbec pokřivené názory na věci. Vše se dá zneužít, ale to neznamená, že to zakážeme. Jinak bychom mohli přestat žít.
  Zakáže peníze, protože se za ně kromě jídla dají koupit drogy, zakáže automobily, protože v nich umírají lidé….

 4. Pa Pavel

  Spojení “odborný názor” a “Evropská komise” je samo o sobě nesmyslné. Názory EK jsou pouze ideologické a navíc většinou pomatené.

 5. ne nechápavý

  Já mám také radši hotovost. Co si EU ještě vymyslí? Že naše lejna budou muset mít tvar krychle? Nebo snad budeme muset mít souhlas EU, když si zmrzlinu budeme chtít koupit za hotové?

 6. VZ Vratislav Zapletal

  Čím dál víc je zřejmé, že rozpad Rakouska Uherska byl velkou chybou. Protiváha proti Německu, Francii a dalším západoevropským státům na jedné straně a Rusku na druhé je prostě nutná.

 7. La Ladislav

  Kde je záruka, když nepojedou bankomaty, že do 24 hodin to bude odstraněno. Pak by se taky dalo s tím vydírat, pokud nebude aspoň část peněz v hotovosti. Člověk pak přistoupí na vše, jen aby ty prachy dostal.

 8. AJ Adámek Jaroslav

  Dobrý den, to je logické, absolutní kontrola poddaných občanů, středověk se vrací v jiné podobě!!! Zdravim voliče 🖕🖕🖕😜😂😂😂😩

 9. AJ Adámek Jaroslav

  Dobrý den, logická kontrola poddaných občanů!!! Středověk neskončil, středověk trvá!!!! Zdravim voliče 🖕🖕🖕😵😵😵😜😜😂😂👽

 10. Jo Josef

  no dyt, krásně to vymysleli s elektřinou a elektrokrámama, který nemaj na co jezdit, tak je potřeba další totální hovadinu. pryč.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB