Rakovina bude zabíjet dál. Nové léky z Česka ještě více než dekádu nebudou

Médii proběhla fantastická zpráva: Tým složený z českých a amerických vědců prý našel novou metodu, jak bojovat s rakovinou. Nové léky by podle onkologů revolučně změnily léčbu nádorových onemocnění. I přes investici 800 miliónů korun bude ale rakovina zabíjet dalších minimálně deset let.
Rakovina spočívá v nekontrolovaném dělení buněk a revoluční postup léčby jim omezuje přístup k dusíku, čímž je nechá vyhladovět. Foto: Pixabay

Nové léky budou podle výzkumníků rakovinným buňkám odebírat aminokyselinu glutamin, kterou potřebují, aby mohly růst. Rakovina totiž spočívá v nekontrolovaném dělení buněk a revoluční postup léčby jim omezuje přístup k dusíku, čímž je nechá vyhladovět.

 „Nevím, v jaké je výzkum fázi, protože takový princip zasahuje do metabolismu každé buňky, což je toxické. Vědci říkají, že našli cestu, jak se tomu vyhnout. Ale zatím platí, že když metoda ničí nádorové buňky, tak zničí i krevní či buňky zažívacího traktu, které se rovněž rychle dělí,“ poznamenal prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc., poslanec a přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.

„Nové látky to obcházejí tím, že k jejich účinku je nejdříve nutná jejich aktivace. K té přitom dochází především v rakovinných buňkách. Ve zdravé tkáni zůstávají z větší části pouze neaktivní,“ vysvětlil mechanismus objevu Pavel Majer z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. Podle něj mají začít klinické testy již příští rok. Účinek byl dosud testován pouze na nádorech myší a prasat. Klinické testy nových léků však zaberou mnoho času a stojí miliony dolarů. Povzbudivé výsledky u laboratorních zvířat přitom mnohdy, jakmile se přejde k testování na lidech, vyústí ve zklamání.

U PACIENTA NEJDŘÍVE ZA 12 LET

Klinické testování má totiž tři fáze a musí projít zkoumáním etické komise, která jednotlivé studie schvaluje. „Může trvat velmi dlouho, než se lék dostane k pacientům. Jedna fáze zabere odhadem rok či dva, pak se výsledky přibližně dalších dvanáct měsíců vyhodnocují, a teprve poté se výzkum posune do další fáze. Po třetí klinické etapě lék nastupuje randomizovanou studii, která může trvat čtyři i pět let. Než se tedy finální produkt dostane k běžnému pacientovi, uběhne zhruba dvanáct let. Je to fuška,“ vysvětlil proces zavedení nového léčiva prof. Vyzula.

Vývoj a testování bude mít na starosti firma Dracen Pharmaceuticals, jež od zahraničního investora získala přibližně 800 milionů korun. „Předpokládá se, že firmu, včetně všech práv licenčních a veškerého know-how, odkoupí nějaká velká farmaceutická společnost,“ spekuluje o další cestě Jaromír Zahrádka, ředitel firmy i&i Prague. Ta má pomoci hledat investory a pomoci tak dostat výzkum do praxe. Firma chce podat přihlášku nového léčiva koncem roku 2019.

„Pravděpodobně by to nešlo přes nás, ale centralizovanou procedurou přes Evropskou agenturu pro léčivé přípravky. Nemám ponětí, jak dlouho to reálně může trvat, protože my to neděláme,“ uvedl Mgr. Karel Ulrych z Oddělení právní podpory registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv a dodal: „Pokud projde centralizovanou registrací, tak je registrace platná ve všech státech Evropské unie. My pak pouze řešíme národní věci, jako jsou překlady dokumentace.“

ONKOLOGIE 2.0?

Pokud by tedy nakonec lék prošel celým procesem a všemi peripetiemi a úskalími, změnil by současnou onkologii k nepoznání a pozdvihl by současnou protinádorovou chemoterapii na novou úroveň. Pravděpodobně by vytlačil všechna současná toxická cytostatika, jež zasahují do buněčného cyklu nádorové buňky a brání jí tak v dalším dělení. Dosavadní postup ale není zacílen pouze na nádory a postihuje i zdravé buňky.

„Kdyby to opravdu fungovalo, tak půjde o malý zázrak. Já jsem za všechny ty roky, kdy dělám onkologii, k podobným zprávám trošku skeptický, ale rozhodně bych si to přál,“ dodal profesor Vyzula k novinkám v onkologii. Není tedy jisté, že nový lék na rakovinu opravdu vznikne. Pokud ano, tak se ho ale mnozí současní onkologičtí pacienti bohužel nedočkají…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Neučili jste se? Pak vám hrozí až velmi silné deprese

Lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci, že se u nich objeví střední až těžké příznaky deprese než u vysokoškoláků. To, že výskyt těchto duševních potíží přímo ovlivňuje úroveň vzdělání, ukázal …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB