Rally na čínských a hongkongských akciích se dostala z bodu varu, ale ocenění je stále nízké

Názor
Čínská a hongkongská akciová rally se dostala z bodu varu. Po dramatické rally o cca 60 procent v období od října do ledna to není překvapivé a místní akcie jsou nyní v průzkumu institucionálních investorů společnosti BofA Securities (dříve BAML, Bank of America Merrill Lynch, pozn. red.) „nejvíce zahlcené“.
Na dvou klíčových březnových zasedáních v Číně bude potvrzeno třetí funkční období Si Ťin-pchinga ve funkci prezidenta a rovněž bude jmenován premiér a další členové vlády. Ilustrační foto: Tisková služba prezidenta Ruské federace/Roman Kubanskiy (Wikimedia Commons)

Vnímáme to však jako investiční maraton, nikoliv sprint, a po několikaleté nedostatečné výkonnosti jsou ocenění stále nízká, zatímco ekonomické oživení teprve začíná. Katalyzátorem by měly být i dvě březnová zasedání.

Ta pravděpodobně ukáží zdvojnásobené úsilí vlády o urychlení ekonomiky a podporu obrovského sektoru nemovitostí. Tento trend má globální dopady, od Německa po Austrálii a od sektoru luxusu po komodity.

Dne 4. března začíná v Pekingu výroční zasedání nejvyššího politického poradního orgánu, Čínské lidové politické poradní shromáždění. Zatímco zákonodárný sbor, Všečínské shromáždění lidových zástupců, začíná 5. března.

Na těchto tzv. dvou zasedáních bude potvrzeno třetí funkční období Si Ťin-pchinga ve funkci prezidenta a rovněž bude jmenován premiér a další členové vlády. Budou také posuzovat zprávu o práci vlády, schvalovat rozpočet a přijímat zákony.

Na zmíněných dvou zasedáních bude pravděpodobně stanoven cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) vyšší než pět procent. To by byl výrazný skok oproti skutečnému tříprocentnímu růstu v loňském roce, který byl výrazně pod cílovou hodnotou. To by z Číny učinilo potenciálně jedinou velkou ekonomiku, která letos poroste více než loni.

Současně s tím bude pravděpodobně stanoven nezměněný tříprocentní inflační cíl. Umožnilo by to více stimulů z nižších povinných minimálních rezerv a současné 3,6procentní základní úrokové sazby (viz graf výše, pozn. aut.). Nejde však o rok 2007. Stimulace bude menší a vedená spotřebiteli. Komoditám bude pomáhat, ale tentokrát je nepovede.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investičním ternem roku 2023 má být Čína

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).