Rána pod pás. Nákaza pošle dosud našlápnuté Česko i s celou Evropou do recese

Firmám se dosud dařilo tak, že div neprosili lidi na kolenou, aby k nim šli dělat, a zatím dokonce výrazně klesal počet dlužníků mezi podnikateli, jak upozornil registr neplatičů Solus. Jenže nákaza a evropská karanténa začíná posílat Česko, stejně jako celou Evropu, do recese.
Velké nákupy nepojedou donekonečna. Lidi se zásobí a pak tržby klesnou. Foto: Depositphotos.com

„Letos se pravděpodobně propadneme do recese. Naše ekonomika bude silně poškozena. Vláda by již neměla řešit výši schodku státního rozpočtu a měla by přijít s návrhy stimulačních opatření v rozsahu desítek až stovek miliard korun,“ říká analytik společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Investoři se už ani nedívají, na čem a kolik vydělat, ale kde vůbec udržet hodnotu kapitálu. A tak lítají mezi nákupem zlata a jeho prodejem a výprodejem akcií, aby kumulovali hotovost, jenže ta se rychle znehodnocuje.

„Průmyslové podniky začínají pozastavovat investice. Snaží se tak zachovat peníze k tomu, aby dokázaly kompenzovat ztráty. Podle našich údajů již začalo podobná opatření zavádět zhruba deset až patnáct procent českých firem z různých oblastí průmyslu,“ říká Petr Kymlička z poradenské společnosti Moore Czech Republic.

„S celosvětovým rozšiřováním koronaviru lze předpokládat i prodlužování doby, než se světová a rovněž naše ekonomika začne vracet do normálních kolejí. Čím hlouběji bude padat, tím radikálnějších kroků bude třeba,“ míní analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něho teď bude hodně záležet, jak kroky zvolí Česká národní banka, která může situaci balancovat hrátkami s měnou. Kde nic není, ale ani čert nebere, hrátky nehrátky.

I velké firmy totiž začínají omezovat nebo dokonce i zastavovat výrobu. Volkswagen kvůli koronaviru od pátku uzavře na dva až tři týdny své evropské provozy. Autobazar AAA Auto ještě před měsícem poslal zprávu, že bude nabírat desítky nových zaměstnanců, a teď jich desítky propouští. Obrat se snaží zachránit on-line prodeji, a kampaní, že jezdit svým autem je v době virové lepší, než autobusem, jenže je to marné: Auto si prostě většina kupujících potřebuje osahat.

PSALI JSME:
Koronavirus může poškodit ekonomiku stejně jako válka

Cestovky, restaurace, letecké společnosti, přepravní společnosti, nábytkáři, zábavní průmysl, reality, výstaváři, ti všichni, a ještě další, mají teď totální stopku. Ekonomický výpadek se ovšem šíří stejně jako nákaza i na další sektory, když zaměstnanci bezprostředně zasažených oborů jsou téměř bez příjmů a neutrácejí tak právě za auta, elektroniku a další spotřební zboží a služby.

Ani potravináři a supermarkety s potravinami nemusejí mít žně na věčné časy. „Velké nákupy nepojedou donekonečna. Lidi se zásobí a pak tržby klesnou, protože ty zásoby budou spotřebovávat a mnozí také budou bez peněz, s tím je třeba počítat. To bude teprve utahování opasků,“ míní jeden z provozních šéfů velkoobchodu i maloobchodu obchodu s potravinami Ratio.

„Provozovatelé restaurací přijdou v příštích deseti dnech o 4,1 miliardy, prodejci oděvů o 2,5 miliardy, obchody s nábytkem o 1,3 miliardy,“ spočítal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Schodek rozpočtu ČR odhaduje na sto až 300 miliard korun.

PSALI JSME:
Recese v Česku je den ode dne pravděpodobnější

×
  1. Pravda je uplně někde jinde. Koronavirus je jen hloupá výmluva na ekonomickou recesi z důvodů omezení výroby a prodeje spalovacích aut. Přísné tabulky na vypoustěné emise u nových aut a přísné sankce za jejich nedodržení vede k zániku mnoha dříve oblíbených aut.Elektrické auto,migrace a robotizace bude pro Evropu katastrofa.

  2. Pěkný optimisti. Myslím že budeme rádi, když se vejdeme do schodku 500mld. Všechny tyto ztráty by měli zaplatit Babišovi voliče. Jejich Guru všechny rezervy rozprodal a peníze prošustroval. I pro blbé roušky, kterých měly být ve skladech miliony se musí letět do Číny.
    Neschopnost této vlády je vážně k pláči.

  3. Našlápnuté ekonimika se říká ekonomice závislé na zadlužení?hmmmmmmmmm…..Jediná zemé s rozpočtovím přebytkem je snad jen německo….no a proč také asi?Kdo má moc na eurom prakticky okolní země ovládá.No a s tím také souvisí problém žádných rezerv, které nejsou vyrábět z čeho.Zkrátka jelo se celou dobu na jeden velký dluh.2008 nebyla žádná krize, pouze se začli tisknout peníze ve velkém a neskončilo se….Narkomana čeká těžká odvikačka.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku ČR mírně klesla

Důvěra v ekonomiku na začátku roku klesla, a to jak ve složce podnikatelské, tak i v případě spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že údaje za prosinec byly sestavovány v okamžiku otevírání služeb, obchodů a škol, tak se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru