Rána pro třetí nejvýnosnější ilegální byznys na světě: Čína zakáže slonovinu

Zatímco pytlák dostane od překupníka za kilogram slonoviny obvykle 80 až 100 dolarů, konečný zákazník obvykle platí 2000 až 2500 dolarů, ale i víc. Také proto je nelegální obchod se sloními kly, nosorožčími rohy a dalšími chráněnými zvířaty třetím nejvýnosnějším na světě. Hned za drogami a zbraněmi. Čína, která je největším globálním trhem se slonovinou, se ovšem rozhodla, že tento rok zakáže obchodování i zpracování této ceněné suroviny. Pro pytláky, pašeráky a překupníky to je hodně špatná zpráva, pro africké slony, jejichž stáda se ztenčují nebývalým tempem, naopak dobrá.

Při dvanácti domovních prohlídkách zadržela vloni policie a České inspekce životního prostředí 126 kilogramů surové slonoviny a výrobků z této suroviny za několik milionů korun. Foto: Česká inspekce životního prostředí

Kdysi žilo v Africe až 20 milionů slonů. Teď jich na celém kontinentě podle loňské zprávy Mezinárodního svazu ochrany přírody zbývá jen okolo 415 tisíc, roztroušených po sedmi státech. Ale třeba v Ghaně nebo Podřeží slonoviny už na tohoto tlustokožce nenarazíte. Může za to hlavně lačnost po slonovině ve východoasijských zemích, která tlačí ceny vzhůru a povzbuzuje pytláky a překupníky. Z klů pak vznikají třeba sošky, píšťalky nebo šperky. Jejich skutečná cena je krvavá. Hrozí, že největší suchozemští savci budou ve volné přírodě nenávratně vyhubeni. Jen za posledních deset let jich pytláci pozabíjeli více než sto tisíc.

Mimochodem: jedna tranzitní trasa vede i přes české území, jak dokázala i loňská rozsáhlá akce policie a České inspekce životního prostředí. Při dvanácti domovních prohlídkách zadrželi 126 kilogramů surové slonoviny a výrobků z této suroviny za několik milionů korun. Šlo o rekordní jednorázový úlovek v České republice.

Zásadní obrat do nelegálního obchodu se sloními kly může přinést aktuální rozhodnutí Číny, která oznámila, že letos zakáže zpracování a prodej slonoviny. „Pro záchranu slonů je to naprostý přelom. Nad obrovským obchodem se slonovinou se stmívá a budoucnost pro divoce žijící slony je optimistická,“ poznamenal Carter Roberts, prezident Světového fondu na ochranu přírody. Připomněl, že obchodování se slonovinou ukončil i druhý největší trh – Spojené státy.

Na koordinovaném zákazu slonoviny se dohodli prezidenti Si Ťin-pching a Barack Obama na podzim 2015. Pro Čínu to znamená, že do konce letošního března nechá zavřít všechny továrny na zpracování této suroviny. Země chce rovněž mnohem více a přísněji regulovat legální sbírky nebo šířit osvětu. Rozhodnutí čínského vedení má ovšem tvrdý dopad na tradiční řemeslníky, vyřezávání slonoviny má v zemi staletou tradici. Teď by tito řezbáři mohli najít práci například v muzeích, která se stanou jediným místem, kde slonovinu bude možné ukázat.

Vlastně ještě na jednom místě nebude slonovina hned zakázaná – v Hongkongu. Město má stále vysoký stupeň autonomie, takže si vyjednalo výjimku pro obchodování se sloními kly až do roku 2021.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.