Reálné mzdy: Další skoro desetiprocentní propad v řadě

Názor
Vysoká inflace se dál propisuje do reálné kupní síly domácností. Ani ve třetím čtvrtletí nedržely mzdy tempo s růstem spotřebitelských cen, a tak reálně poklesly, stejně jako ve druhém kvartále o téměř deset procent. Jde tak z pohledu novodobé historie ČR o další rekord v řadě.
Není pravděpodobné, že by si lidé v příštím roce reálně přilepšili. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nominálně lidé v průměru meziročně vydělávali o 6,1 procenta a jen o trochu rychleji vzrostl medián mezd, takže inflací byli zasaženi v plné šíři i zaměstnanci s nižšími příjmy. Menší reálnou ztrátu zaznamenali pouze pracovníci v dopravě a skladování, administrativě a IT. Nejméně se přidávalo ve zdravotnictví a ve veřejné správě.

V žádném odvětví mzdy neporazily inflaci a nejinak tomu bude zřejmě i v závěru roku. Možná některé firmy uspíší bonusy, nicméně půjde většinou jen o jednorázovou akci, která trend mezd zásadně nezmění.

PSALI JSME:
Mzdy v Česku rekordně padají, klesá také životní úroveň

Vzhledem k tomu, že ekonomika míří do recese, zatímco inflace zůstává vysoká, není pravděpodobné, že by si lidé reálně přilepšili ani v roce 2023. Lze jen předpokládat, že tentokrát bude už reálný propad mezd přece jen pomalejší.

Ani nejnovější data o mzdách ve třetím čtvrtletí nenaznačují, že by se zvyšovalo riziko mzdové inflační spirály, a proto Česká národní banka (ČNB) nejspíše nebude zvyšovat úrokové sazby ani v závěru letošního roku.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministr Jurečka chce zvednout minimální mzdu o více než 1 000 korun. Tím ale inflaci nezmírní

Zavřít reklamu ×
  1. Poprask nastane od začátku roku 2024 kdy energie budou šíleně drahé a zastropování už žádné nebude!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.