Reálné mzdy: Další skoro desetiprocentní propad v řadě

Názor
Vysoká inflace se dál propisuje do reálné kupní síly domácností. Ani ve třetím čtvrtletí nedržely mzdy tempo s růstem spotřebitelských cen, a tak reálně poklesly, stejně jako ve druhém kvartále o téměř deset procent. Jde tak z pohledu novodobé historie ČR o další rekord v řadě.
Není pravděpodobné, že by si lidé v příštím roce reálně přilepšili. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nominálně lidé v průměru meziročně vydělávali o 6,1 procenta a jen o trochu rychleji vzrostl medián mezd, takže inflací byli zasaženi v plné šíři i zaměstnanci s nižšími příjmy. Menší reálnou ztrátu zaznamenali pouze pracovníci v dopravě a skladování, administrativě a IT. Nejméně se přidávalo ve zdravotnictví a ve veřejné správě.

V žádném odvětví mzdy neporazily inflaci a nejinak tomu bude zřejmě i v závěru roku. Možná některé firmy uspíší bonusy, nicméně půjde většinou jen o jednorázovou akci, která trend mezd zásadně nezmění.

PSALI JSME:
Mzdy v Česku rekordně padají, klesá také životní úroveň

Vzhledem k tomu, že ekonomika míří do recese, zatímco inflace zůstává vysoká, není pravděpodobné, že by si lidé reálně přilepšili ani v roce 2023. Lze jen předpokládat, že tentokrát bude už reálný propad mezd přece jen pomalejší.

Ani nejnovější data o mzdách ve třetím čtvrtletí nenaznačují, že by se zvyšovalo riziko mzdové inflační spirály, a proto Česká národní banka (ČNB) nejspíše nebude zvyšovat úrokové sazby ani v závěru letošního roku.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministr Jurečka chce zvednout minimální mzdu o více než 1 000 korun. Tím ale inflaci nezmírní

Zavřít reklamu ×
  1. Poprask nastane od začátku roku 2024 kdy energie budou šíleně drahé a zastropování už žádné nebude!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.