Recese německé ekonomiky je daleko tvrdší, než po pádu Lehman Brothers

Názor
Předběžné indexy nákupních manažerů (PMI) za Německo a Francii ukazují, jak tvrdě koronakrize zasáhla byznys v západní Evropě. Minulé – už tak slabé – výsledky zcela zanikají před těmi aktuálními. A netýká se to jen služeb jako minule, ale i průmyslu.
Firmy v dubnu omezovaly či zastavovaly provoz s tím, jak vyexpandovala různá omezení, ale i s poklesem domácí a zahraniční poptávky (objednávek). Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Německu se PMI indikující celkovou produkci průmyslu a služeb se propadl z úrovně 35 na 17,1. Firmy v dubnu omezovaly či zastavovaly provoz s tím, jak vyexpandovala různá omezení, ale i s poklesem domácí a zahraniční poptávky (objednávek).

Hůře se se současnou situací přitom vyrovnávají služby, kterých se přímo dotýkají omezení hospodářského života ve spolkových zemích. Nicméně ani průmysl nevyšel bez hlubokých šrámů a PMI v tomto odvětví poklesl na jedenáctileté minimum.

Útlum v hlavních odvětvích německého hospodářství se neobešel bez snižování zaměstnanosti. Ať už cestou neobnovování či zkracování úvazků, tak propouštění. V každém případě aktuální výsledky PMI jasně naznačují, že recese německé ekonomiky je daleko tvrdší, než ta po pádu Lehman Brothers.

Firmy navíc zůstávají dál skeptické, pokud jde o výhled pro zbytek roku. Je to vlastně v kontrastu s celkem optimistickým vyzněním ZEWu, který vychází nikoliv z pohledu zdola od firem, ale od investorů a analytiků.

A pokud bychom se podívali na předběžné výsledky PMI za celou eurozónu, tak snad stačí uvést, že celkový PMI mapující produkci je na historickém minimu, stejně jako PMI ve službách. Stejně jako v Německu je na tom o něco lépe průmysl (rovněž jedenáctileté minimum), nicméně i tak je jeho aktuální výstup velmi slabý v důsledku nabídkového a poptávkového šoku a očekávání velmi negativní.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrazný propad indexu nákupních manažerů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru