Recese přijde. Jenom se neví, kdy

V dnešní době se zřejmě nejčastější téma prognóz ekonomických expertů týká definování současné fáze ekonomického cyklu. Podle průzkumu makléřské firmy Merrill Lynch, která patří do portfolia (podle tržní hodnoty) největší světové banky Bank of America, se bezmála 60 % manažerů významných světových fondů domnívá, že současná ekonomika je v pozdní fázi svého cyklu. Tedy, že přinejmenším očistná recese určitě nastane, jenom není zřejmé kdy.

Recese přijde. Jenom se neví, kdy. Ilustrační foto: Pixabay

Také zpráva největšího světového fondu Fidelity, který se zaměřuje na investování podle ekonomických cyklů, uvádí: „Tempo ekonomického růstu se zpomalí. Investoři se začnou odsouvat z pozic citlivých na vývoj ekonomiky. V konečném výsledku budou mít akcie stejný výnos jako hotovost.“

Přesvědčují se o tom dřív vyhledávané hedgeové fondy, které investoři začínají pozvolna opouštět. Tyto fondy, oblíbené pro vysoké zhodnocení vloženého kapitálu, loni často vydělaly míň, než jim na poplatcích investoři zaplatili. Podobně dopadly i některé penzijní fondy z opačného pólu kapitálového spektra. Prodělaly i při své maximální obezřetnosti.

„Náš pracovní předpoklad dál zůstává u přesvědčení, že se nacházíme v pozdní fázi jak tržního, tak ekonomického cyklu, a že investoři by se k tomu měli postavit defenzivně a diverzifikovat,“ míní hlavní ekonom britské poradenské firmy MKM Partners Michael Darda. Ten se řadí mezi prognostiky, kteří věří, že současná fáze ekonomického cyklu jde do závěrečného propadu a recese je téměř za dveřmi.

Ekonomiky jsou nasycené

Podle Filipa Horáčka, obchodního ředitele IBIS InGold, už sestupná fáze ekonomického cyklu začala. „Nepomáhá masivní tištění peněz ani snižování úrokových sazeb na hodnoty blízké nule. Podnikatelský sektor, domácnosti i státy jsou natolik zadluženy, že už nechtějí víc spotřebovávat. Ekonomiky jsou nasycené,“ napsal na svých webových stránkách.

Nižší spotřeba v Evropě dopadá na čínskou výrobu. Mnohé továrny tam již stojí nebo jedou na poloviční výkon. Růst se snižuje, klesá ochota investovat. Vyšší nejistota mezi obyvatelstvem v Číně omezuje spotřebitelské chování. Zisky evropských výrobců tam klesají nebo brzy klesat začnou. Podobných indicií je po celém světě mnohem víc.

Ekonomika v uplynulých letech rostla uměle a na dluh pomocí steroidového hospodaření centrálních bank. Právě steroidy v podobě levných peněz masivně tištěných centrálními bankami a hromadně směřované do komerčních a investičních bank na problém už zadělaly. Teď jde jen o to, jak bude velký, ptají se mnozí analytici.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak je na tom automobilový průmysl?

Jedním ze sektorů, který je velmi zasažen krizí spojenou s pandemií koronaviru, je také automobilový průmysl, který je závislý na provozu velkých továren. Ty ve většině zemí Evropské Unie musely být uzavřeny kvůli …

Konec jedné země a dvou systémů

Hongkongský burzovní index Hang Seng dnes ztratil pět procent své hodnoty. Prudkým propadem reagoval na zprávy o snaze Číny výrazně omezit hongkongské svobody. Zasaženy budou i další burzy ve světě, protože hrozí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru