Recese v USA? Ta je možná na spadnutí

Americký prezident Donald Trump na začátku minulého týdne splnil své hrozby a zavedl nová cla na dovoz do USA. Tato opatření míří především proti Kanadě a Mexiku, přičemž Čína není výjimkou. Nová cla zahrnují 25% sazbu na většinu dovozu z Kanady a Mexika a zvýšení cel na čínské zboží na 20 procent.
Americký prezident Donald Trump na začátku minulého týdne splnil své hrozby a zavedl nová cla na dovoz do USA. Ilustrační foto: flickr.com/whitehouse
Americký prezident Donald Trump na začátku minulého týdne splnil své hrozby a zavedl nová cla na dovoz do USA. Ilustrační foto: flickr.com/whitehouse

Tato opatření se dotýkají obchodní výměny v celkové hodnotě až 1,5 bilionu dolaru a signalizují Trumpovu snahu narušit světový obchodní řád. Důsledky těchto kroků mohou dále prohloubit zpomalující se americkou ekonomiku.

Americká ekonomika se již nyní potýká s citelným zpomalením a zároveň s rostoucí inflací. Index ISM (PMI) ve zpracovatelském průmyslu klesl v únoru 2025 na 50,3 bodu z lednových 50,9 bodu. Předpokládalo se sice zhoršení, ale mírnější – na 50,5 bodu. Data naznačují pomalejší růst ve výrobním sektoru, kde klesající poptávka vede k propouštění zaměstnanců.

Americké podniky již pociťují nejistotu vyvolanou novou celní politikou administrativy. Růst cen se v důsledku cel zrychlil, zároveň však dochází ke zpoždění v zadávání nových zakázek a k přerušení dodávek od dodavatelů, což negativně ovlivňuje tvorbu zásob. Očekávaná odvetná opatření ze strany zasažených zemí mohou situaci ještě více zhoršit.

Vývoj na akciových trzích reflektuje tento negativní trend. Americký index S&P 500, považovaný za barometr ekonomiky, se již několik týdnů nachází v sestupném trendu a od svých maxim ztratil šest procent.

Pokles byl doprovázen prudkým nárůstem volatility – tzv. index strachu VIX vzrostl o 54 procent. Výprodeje nezasáhly jen běžné akcie, ale i tradičně silné technologické tituly, jako jsou výrobci polovodičů Nvidia a AMD.

Zatímco ekonomická aktivita oslabuje, inflace v USA začíná akcelerovat. Cenová hladina měřená indexem PCE dosáhla meziročního růstu 2,5 procenta, přičemž jádrová inflace meziměsíčně nepatrně vzrostla na 0,3 procenta. Nová cla tento růst dále podpoří, přičemž ekonomové očekávají návrat inflace k hranici čtyř procent.

Tato situace staví americkou centrální banku (Fed) do složité pozice – bude muset současně řešit zpomalování ekonomiky i rostoucí inflaci. Zůstává otázkou, který faktor nakonec převáží. Současná projekce atlantského Fedu přitom ukazuje na 1,5% pokles americké ekonomiky v prvním čtvrtletí.

V této situaci mohou investoři začít upřednostňovat hotovost, přičemž jedním z hlavních vítězů zůstává zlato. Očekávání silného růstu této komodity se zatím naplňují – od začátku roku zlato posílilo o více než 11 procent a blíží se hodnotě 3 000 dolarů za unci. Pokud se situace dále zhorší, není vyloučeno, že zlato překoná i tuto hranici a zamíří ještě výše.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek