Řecká dovolená: Měření teploty v hotelu, do obchodu po skupinách

Reportáž
Řecko patří mezi země, které byly zatím koronavirem zasaženy nejméně. V půlce července tu úřady evidovali asi čtyři tisíce nakažených od propuknutí pandemie. Možná to je i proto, že zde stále platí poměrně striktní protikoronavirová opatření, jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži při týdenním pobytu na ostrově Korfu. Každopádně ještě před týdnem se pro české turisty Řecko zdálo být jedním z nejbezpečnějších míst pro letní dovolenou u moře.
Jednou z turistických výhod koronavirové pandemie je, že pláže a další turistická místa rozhodně nejsou přeplněné. Foto: FAEI.cz

Ochrana před koronavirem začala vlastně ještě před tím, než jsme na ruzyňském letišti v Praze nastoupili do letadla. Nejprve jsme totiž museli vyplnit poměrně podrobný elektronický dotazník řecké vlády, kde vedle kolonky na jméno a dalších tradičních údajů bylo také to, které země jsme v poslední době navštívili.

Krátce před odletem jsme pak do mailu dostali QR kód, kterým se následně prokážeme na letišti v Řecku. Pokud bychom se tuto povinnost pokusili obejít, hrozila by nám pokuta ve výši 500 eur, tedy více než 13 tisíc korun.

Při příchodu na Letiště Václava Havla musíme nasadit roušky, které nesmíme sundat po celou cestu letadlem, ani na letišti na Korfu. V letadle můžeme sedět vedle sebe, neplatí, že by mezi námi muselo být jedno volné sedadlo.

PSALI JSME:
Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Výtěr z krku

Při příletu na řecké letiště musíme předložit svůj QR kód, na jehož základě se rozhoduje, kdo půjde na namátkovou kontrolu. Jelikož jsme dva týdny před výletem do Řecka byli krátce v Chorvatsku, předpokládali jsme, že budeme mezi těmi, kterým se test na koronavirus nevyhne. Náš předpoklad byl správný.

Od personálu jsme dostali zkumavku s tyčinkou a postoupili dále ke zdravotníkovi, který nám provedl výtěr – naštěstí nikoli z nosu, který je skutečně hodně nepříjemný, ale z krku. Dostalo se nám doporučení, že bychom teď jeden den měli zůstat v hotelovém pokoji. Kdybychom byli nakažení, přišla by nám krátká textová zpráva a museli bychom do karantény.

Po celou dobu máme roušky. I v autobuse. Od delegátky cestovní kanceláře jsme v češtině dostali dvoustránkové Prohlášení o hygieně a bezpečnostních opatřeních, pod nímž je podepsán management hotelu. Obsahovalo upozornění na různá bezpečnostní opatření kvůli covidu-19. Po příjezdu do hotelu následovala další kontrola – každému turistovi tam změřili teplotu a údaj si zapsali.

Všichni stanovená pravidla dodržovali. Foto: FAEI.cz

Jídlo od personálu

Brzy se na vlastní kůži přesvědčíme, že informace v letáku odpovídají realitě. Zakoupili jsme si například pobyt v režimu all inclusive, ale jídlo si sami nesmíme nabírat. Všechno nám dává na talíř personál. Mimochodem, talíř také dostáváme od personálu, který má roušky i rukavice. V hotelové restauraci se jíst nesmělo, s jídlem jsme museli ke stolům ven. Jsou od sebe asi dva metry.

Mnohokrát jsme při našem pobytu viděli, jak hotelový personál neustále všechno čistil a dezinfikoval. „Stoly v restauracích budou čištěny a dezinfikovány, jakmile je hosté uvolní,“ stálo například v hotelovém dokumentu, což se skutečně dodržovalo.

Dokonce jsme v hotelu dostali jejich roušku. Hodila se do tamního vedra, byla lehká a dobře se v ní dýchalo. Všude byly dezinfekce na ruce. Jakmile jsme vcházeli do jídelny, personál nám jí trochu stříknul do dlaní. Všichni stanovená pravidla dodržovali.

Všude byly dezinfekce na ruce. Foto: FAEI.cz

Jen dvě lehátka

Jednou z turistických výhod koronavirové pandemie je, že pláže a další turistická místa rozhodně nejsou přeplněná. Není tu hlava na hlavě jako v neepidemiologických sezónách. Ovšem i na plážích platí bezpečnostní opatření. Na pláži a u našeho bazénu byla lehátka rozmístěna po dvou. Další dvojice byla přibližně dva metry daleko. A jak jsme si všimli, také lehátka nebo tyč od slunečníku byly pravidelně dezinfikovány.

Opatrnost panovala rovněž v místních obchodech. Vedle nutné roušky a všudypřítomné dezinfekce zaměstnanci supermarketů dohlíželi například na to, aby v prodejně nebylo moc lidí. U vchodu si každý vzal číslo, pokud byla rozebraná, další zákazník už nemohl dovnitř, a musel čekat, až někdo číslo zase vrátí. V obchodech s oblečením se zase trička nebo kalhoty, které si zákazník nekoupil, dávaly do boxů a následně se čistily.

I přes všechna opatření byl pobyt na Korfu příjemný. Také proto, že nám vstupní testy na letišti prokázaly, že jsme zdraví – za celou dobu nám žádná sms o přítomnosti koronaviru v našem těle nedorazila.

PSALI JSME:
Strach z dovolené v cizině. Spousta Čechů zůstane doma

Zavřít reklamu ×
  • Vrátili jsme se v sobotu z Řecka. Roušky má jen obsluhující personál v restauraci a v obchodech. Za celou dobu jsem jí neměl – jen v letadle a autobusu. Z celého letadla testovali jen 2 lidi. Nikdo nás nikde neomezoval.

  • Jste tam byla? Asi byste mluvila jinak. A nikdo Vás k takový dovolený nenutí a podle článku to není nic hrozného. Takže fakt nechápu Váš trapný komentář

   • Vrátili jsme se před týdnem ze Santorini. V obchodech jsme roušky mít nemuseli ani žádná čísla. Roušky pouze na letišti, v letadle a buse. Turistů málo, prázdné pláže, to už se nebude opakovat. Procházky ve městech jsme si moc užili, když tam bylo minimum lidí. Řekové milí, vstřícní. Pro nás to byla nejlepší dovolená.

  • Nejak nechapu vas komentar, to ze mi jidlo poda personal, ktery mi nabere na co si ukazu, to pro mne neni omezeni, a jinak jen super clanek, vse se desinfikuje, takze pohoda. 29.7 odletame s rodinou na Korfu a uz se nemuzeme dockat. Vy si holt sedte na zadku doma a kritizujte o cem nic nevite, my si to hodlame uzit.

   • Krásnou dovolenou, my se vrátili v pátek z Kosu a vše super, kromě nandavání jidla personálem žádné omezení.

  • Nechapu vas komentar. Ja odletam 29.7 s rodinou na Korfu a hodlame si to uzit. To ze mi nandaji na talir na co si ukazu a pak mi to cisnik poda mne urcite omezovat nebude, a stale cisteni a desinfekce, to je jen dobre. Stejne jako vic mista na plazich. Takze vy v klidu sedte na zadku v tomhle blbakove, a kritizujte si co chcete, stejne je to jen zavist, ze

 1. Ta co to psala vypadá, že je z toho navíc ještě šťastná, kdyby dostala obuškem přes záda, tak bude v sedmém nebi!
  Lidi neblbněte, ročně umírá v ČR 113.000 lidí, 26.000 na nádorová onemocnění, 46.000 na nemoci oběhové soustavy a Vás děsí nějakých 370 , teří umřeli na nějakou čínskou chřipku?!
  A za takovou buzeraci si ještě platíte? No když se Vám to líbí….

 2. Já letos nejedu nikam a tak jsem koupil svým oběma dětem nové auto. Tak je 1.5 milionu korun pryč a ta dovča by vyšla levněji…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru