Recyklované tašky z pacifických plastů a jejich uhlíková stopa

Názor
Na první pohled skvělá zpráva pro životní prostředí: Společnost Billa, tuzemský provozovatel supermarketů spadající pod německý koncern REWE Group, informovala ke Dni oceánů (připadá na dnešek – pozn. aut.), že z patnácti tun plastů vylovených v severním Pacifiku vyrobila 400 tisíc polyesterových tašek.
Nápis na tašce supermarketu „kecá“, protože tvrdí: „Jsem celá vyrobená z plastů vylovených v oceánu.“ Ve skutečnosti je to nejméně o deset procent méně. Foto: Billa

Pomiňme fakt, že nápis na tašce supermarketu „kecá“, protože tvrdí: „Jsem celá vyrobená z plastů vylovených v oceánu.“ Billa totiž v tiskové zprávě, kterou redakce FAEI.cz minulý týden obdržela, informuje, že „nové polyesterové tašky jsou v průměru ze 70–90 % z recyklovaného plastu (RPET) a nesou mezinárodní certifikaci Global Recycled Standard, která ověřuje původ a podíl recyklovaného obsahu certifikovaných výrobků“.

Problém je totiž v něčem jiném. Primárně jde o dvě věci. Tou první jsou obaly prodávaného zboží. Zkusme spolu vyjmenovat alespoň pět položek v prodejnách Billa bez plastových obalů: Vajíčka, máslo, pivo, mouka, konzervy. Ok. A teď si zkusme vybavit, co všechno v Bille, ale v rámci objektivity dodejme, že nejen tam, nakupujeme v plastových obalech.

Pokud tuzemská Billa bere společenskou odpovědnost opravdu vážně, nepochybně sama tlačí na výrobce a dodavatele, aby snížili množství plastů v obalech výrobků. Že to jde, ukázala už před rokem firma sama v Rakousku, když obaly prémiových sýrů brandu Ja! Natürlich začal nově tvořit z 80 procent recyklovaný papír. Podle tehdejšího vyjádření rakouské REWE nový obal redukuje spotřebu plastu o 70 procent a ve srovnání s předchozím řešením snižuje zhruba o dvě třetiny tzv. uhlíkovou stopu.

A jsme u toho. Uhlíková stopa. Skupina REWE už v roce 2009 vydala svou první zprávu o uhlíkové stopě a od té doby sleduje své emise skleníkových plynů každý rok. A snižuje je, tedy alespoň v Německu a Rakousku, jak vyplývá z výročních zpráv skupiny. Jsme u „druhé věci“, která nevrhá příliš dobré světlo na nápad vyrobit polyesterové tašky z plastů vylovených v Pacifiku.

PSALI JSME:
Nové tuby od zubní pasty Colgate půjde zcela recyklovat

O nějaké uhlíkové stopě se totiž v aktuální tiskové zprávě společnosti Billa vůbec nedočtete. Dost možná proto, že recyklovat odpad, který se nejprve musí dopravit přes půlku světa, jde své podstatě proti principům ekologického myšlení.

Přiznávám narovinu, že nikdo v naší redakci uhlíkovou stopu vyloveného plastu v Pacifiku, který byl použit pro výrobu nových tašek, vypočítat neumí. Dokážeme si ji ale představit.

Začněme tím, že aby byl plast z oceánu vyloven, musel se k němu někdo nějak dopravit. Mluvme tedy nejprve o místní dopravě plast lovících námořníků do přístavu, a také o inženýrech a dělnících, kteří vymysleli a vyrobili jejich loď, na níž se za plasty plavili. Připočtěme ty, co se podíleli na výrobě sítí a dalších prostředků k zachycení plastů. A zapomenout nemůžeme ani na všechny ty, co „mohou“ za to, že se loď lovící plasty pohybovala – od těžařů po osádky tankerů, co přivezly pro plast lovící loď palivo.

PSALI JSME:
Netrestejme lidi vyššími poplatky, říká šéf odpadové asociace Petr Havelka

A teď už stručněji. Vylovený plast pravděpodobně někdo protřídil, aby se separoval ten, jenž lze recyklovat. Pak se tento plast z oblasti severního Pacifiku zřejmě lodí dostal do Evropy. I to je další uhlíkový „zářez“. Dalšími jsou následná logistika a zpracování. Patnáct tun pacifického plastu pro českou Billu bylo z nějakého evropského přístavu někam přepraveno ke zpracování. A připočtěme také uhlíkovou stopu barev na tašce…

Předposledním článkem „uhlíkového řetězce“ je distribuce 400 tisíc polyesterových tašek do 234 tuzemských prodejen Billa. Podle výroční zprávy skupiny REWE za rok 2014 byla v Německu u skupiny logistika s 54 % největším producentem emisí skleníkových plynů, takže v rámci počítání uhlíkové stopy „tašek z Pacifiku“ máme další „zářez“.

Do poslední položky uhlíkové stopy spadá bohužel i tento článek, jako reakce na marketéry a distributory informace a aktuální reklamy na „ekologické tašky“ společnosti Billa. Nehledě na názor autora na údajnou prospěšnost recyklace plastů vylovených v Pacifiku v Evropě, i tento text vytváří uhlíkovou stopu a bude ji vytvářet i každý další čtenář tohoto článku.

A i když je to jen gesto, autor se vzdává honoráře a slibuje, že polyesterovou tašku za 39,90, která je „celá vyrobená z plastů vylovených v oceánu“, si v Bille určitě nekoupí.

PSALI JSME:
Papírová brčka od Tetra Pak zatím v Česku nevyzkoušíte. Zkuste to u McDonald's

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.