Ředitelé stavebních firem se udali: Většina z nich zaměstnává „načerno“

Analýza
K zaměstnávání pracovníků „načerno“ dochází ve stavebnictví podle 86 procent ředitelů stavebních společností. V průměru přitom ředitelé odhadují rozsah takto nelegálně realizovaných prací na 15,8 procenta. Malé společnosti předpokládají toto procento ještě vyšší, a to 18,3 procenta. Zjištění přinesla rozsáhlá anketa přímo mezi managementy stavebních firem, kterou uskutečnila analytická společnost CEEC Research.
K zaměstnávání pracovníků „načerno“ dochází ve stavebnictví podle 86 procent ředitelů stavebních společností. Ilustrační foto: Pixabay

Z hlediska národní příslušnosti kmenových i externích pracovníků zaměstnávají stavební společnosti v průměru 79 procent zaměstnanců z České republiky, 10 procent z Ukrajiny, osm procent ze Slovenské republiky a jen minimum z Polska nebo Rumunska (obě země po jednom procentu). Mezi další státy, z nichž pracovníci pocházejí, patří dále například Bulharsko, Moldavsko a Rusko. Pracovníky ze zahraničí aktuálně zaměstnávají dvě třetiny firem, přičemž tři čtvrtiny ředitelů stavebních společností by navíc uvítaly zjednodušení procesu zaměstnávání pracovníků ze zemí mimo EU.

Nic není zadarmo

Pokud máte nabídku, že budete ve firmě pracovat na zkrácený úvazek s tím, že peníze dostanete každý týden na ruku a nemusíte podepisovat smlouvu, mějte se na pozoru. Jestliže by na vás totiž přišla inspekce práce, hrozí vám za takový melouch pokuta až 100 000 Kč. V případě zamlčování totožnosti pak dokonce až 200 000 Kč. Pamatujte také na to, že jestliže pracujete ve stavebnictví, stane se vám úraz a nemáte podepsanou pracovní smlouvu, znamená to, že zaměstnavatel vám nemusí pomoci.

Pokuta pro zaměstnance je hrozivá, pokuta pro zaměstnavatele je ovšem ještě hrozivější. Jestliže totiž inspekce práce odhalí, že zaměstnavatel zaměstnává zaměstnance načerno, plyne z toho pro něj minimální pokuta 250 000 Kč, maximální pokuta, kterou ovšem zaměstnavatel může dostat je deset milionů korun.

Beze smlouvy jsou problémy

Problémem, který je s prací načerno spojený, není jen to, že na vás může přijít inspekce práce a dát vám pokutu. Další věc, na kterou lidé v případě melouchů často zapomínají, je také to, že tím, že nemají podepsanou pracovní smlouvu, nemají v podstatě nárok na mzdu. Znamená to tedy, že pokud vám zaměstnavatel mzdu nebude chtít vyplatit, nijak ho k tomu nedonutíte, stejně jako mu samozřejmě nevzniká povinnost platit za vás důchodové pojištění.

Mnozí se domnívají, že budou mít větší výplatu, neboť se vyhnou patnáctiprocentnímu zdanění. Tak to ale být rozhodně nemusí. Jediná výhoda, která z toho pravděpodobně plyne, je to, že jsou většinou dohodnuty peníze na ruku velmi brzo po výkonu práce. Nic z toho vám ale není garantováno a vždy pamatujte na to, že práce načerno je nebezpečný špás.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Trh práce se změní s nástupem průmyslu 4.0

Nástup čtvrté průmyslové revoluce přinese výrazné změny na trhu práce. Budou pro českou ekonomiku pozitivní nebo negativní? Jaké můžeme očekávat dopady, koho se dotknou nejvíce? Na co se mají firmy a zaměstnanci …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru