Region si připisuje zisky

Názor
Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek běžného účtu dokonce nejvyšší od roku 2016.
Ve srovnání s pondělním obchodováním byla vůči euru česká koruna v úterý o 0,2 procenta silnější. Posilovaly i zbylé dvě regionální měny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kurz koruny na zveřejněná data nicméně nijak zásadně nereagoval a v průběhu dne se pohyboval v úzkém pásmu 24,73-24,80 CZK/EUR. Ve srovnání s pondělním obchodováním byla o 0,2 procenta silnější. Posilovaly i zbylé dvě regionální měny.

Polský zlotý zpevnil o 0,4 procenta na 4,27 PLN/EUR, maďarský forint pak o 0,2 procenta na 386,4 HUF/EUR. Za posílením maďarského forintu stálo prohlášení viceguvernéra maďarské centrální banky Virága, že banka sníží do konce června sazby zřejmě na úroveň 6,75-7 procent ze stávajících 7,75 procenta. Předchozí prohlášení zmiňovala 6,5-7 procent.

Ceny průmyslových výrobců v USA v dubnu rostly více, než s čím počítala tržní očekávání. Výsledky za březen však byly revidovány naopak směrem dolů. Z dat nakonec vytěžilo euro, neboť pohled na strukturu ukazatele odhalil, že v kategoriích důležitých pro jádrový deflátor PCE cenové tlaky slábnou. Společná evropská měna tak posílila o 0,2 procenta na 1,082 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úspěšný týden pro českou korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB