Region si připisuje zisky

Názor
Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek běžného účtu dokonce nejvyšší od roku 2016.
Ve srovnání s pondělním obchodováním byla vůči euru česká koruna v úterý o 0,2 procenta silnější. Posilovaly i zbylé dvě regionální měny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kurz koruny na zveřejněná data nicméně nijak zásadně nereagoval a v průběhu dne se pohyboval v úzkém pásmu 24,73-24,80 CZK/EUR. Ve srovnání s pondělním obchodováním byla o 0,2 procenta silnější. Posilovaly i zbylé dvě regionální měny.

Polský zlotý zpevnil o 0,4 procenta na 4,27 PLN/EUR, maďarský forint pak o 0,2 procenta na 386,4 HUF/EUR. Za posílením maďarského forintu stálo prohlášení viceguvernéra maďarské centrální banky Virága, že banka sníží do konce června sazby zřejmě na úroveň 6,75-7 procent ze stávajících 7,75 procenta. Předchozí prohlášení zmiňovala 6,5-7 procent.

Ceny průmyslových výrobců v USA v dubnu rostly více, než s čím počítala tržní očekávání. Výsledky za březen však byly revidovány naopak směrem dolů. Z dat nakonec vytěžilo euro, neboť pohled na strukturu ukazatele odhalil, že v kategoriích důležitých pro jádrový deflátor PCE cenové tlaky slábnou. Společná evropská měna tak posílila o 0,2 procenta na 1,082 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úspěšný týden pro českou korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.