Region v mínusu

Názor
Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší dobu, preferují oproti měnám rozvíjejících se trhů americký dolar.
Zelené bankovky ve čtvrtek podpořily i silné údaje z amerického trhu práce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Sentimentu vůči evropským měnám patrně nepomohlo ani čtvrteční ponechání klíčové sazby ze strany Bank of England na 5,25 procenta oproti očekávanému zvýšení o 25 bazických bodů. Česká koruna k euru odepsala 0,2 procenta na 24,45 CZK/EUR a podobnou ztrátu zaznamenal také polský zlotý.

Citelnější oslabení (0,9 %) pak proti společné evropské měně inkasoval maďarský forint, který patrně reagoval na vyjádření guvernéra maďarské centrální banky, po kterém začaly růst sázky na výraznější snižování tamních úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Fed: Sazby beze změny, dveře pro další zvýšení sazeb ale zůstanou otevřeny

Zelené bankovky ve čtvrtek podpořily i silné údaje z amerického trhu práce. Tradiční týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v minulém týdnu propadl na 201 tisíc, zatímco trhy očekávaly mírný nárůst na 225 tisíc.

Restriktivní působení měnově politiky tak dosud stále nemá výrazný dopad na reálnou ekonomiku. Trh práce zůstává napjatý a také ostatní data z posledních týdnů indikovala pro trhy překvapivě vysokou odolnost americké ekonomiky. Celkově dnes dolar k euru posílil o 0,2 procenta na 1,064 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Silné trhy práce znamenají, že úrokové sazby zůstanou déle na vysoké úrovni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.