Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší dobu, preferují oproti měnám rozvíjejících se trhů americký dolar.
Zelené bankovky ve čtvrtek podpořily i silné údaje z amerického trhu práce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Sentimentu vůči evropským měnám patrně nepomohlo ani čtvrteční ponechání klíčové sazby ze strany Bank of England na 5,25 procenta oproti očekávanému zvýšení o 25 bazických bodů. Česká koruna k euru odepsala 0,2 procenta na 24,45 CZK/EUR a podobnou ztrátu zaznamenal také polský zlotý.

Citelnější oslabení (0,9 %) pak proti společné evropské měně inkasoval maďarský forint, který patrně reagoval na vyjádření guvernéra maďarské centrální banky, po kterém začaly růst sázky na výraznější snižování tamních úrokových sazeb.

Zelené bankovky ve čtvrtek podpořily i silné údaje z amerického trhu práce. Tradiční týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v minulém týdnu propadl na 201 tisíc, zatímco trhy očekávaly mírný nárůst na 225 tisíc.

Restriktivní působení měnově politiky tak dosud stále nemá výrazný dopad na reálnou ekonomiku. Trh práce zůstává napjatý a také ostatní data z posledních týdnů indikovala pro trhy překvapivě vysokou odolnost americké ekonomiky. Celkově dnes dolar k euru posílil o 0,2 procenta na 1,064 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB