Regionální měny neměly svůj týden

Názor
Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší úroveň od konce května.
Nejvíce z celého regionu ztrácel tento týden maďarský forint. Propadl o celé jedno procento. Ilustrační foto: Pixabay.com

Koruně nesvědčil pokles domácích tržních úrokových sazeb, nízká likvidita i nepříznivý vývoj epidemiologické situace. S vyšší likviditou by se ale měl kurz podle nás vrátit na silnější úrovně. Současné hodnoty tak považujeme za příležitost pro zajištění slabších úrovní koruny.

Nejvíce z celého regionu ztrácel tento týden maďarský forint. Propadl o celé jedno procento a posunul se na nejslabší hodnotu za posledního půl roku (360,84 HUF/EUR). Nejlépe, ač také s drobnou ztrátou (-0,2 %), dopadl polský zlotý. Ten uzavřel týden na úrovni 4,46 PLN/EUR.

Z dat byla v závěru týdne zveřejněna polská průmyslová produkce, která zaostala za tržními očekáváními a meziměsíčně o 5,8 % propadla. Po sezónním očištění ale stále ještě o solidních 1,8 % meziměsíčně rostla, což naznačuje, že sektoru se daří s koronavirovou krizí vyrovnávat úspěšně.

Společná evropská měna zahájila tento týden na úrovni 1,185 USD/EUR. Po zasedání americké centrální banky, které si investoři vyložili jako holubičí, začala ztrácet a poklesla na 1,175 USD/EUR. V závěru týdne ale ztráty umazala a ve srovnání s pondělními hodnotami skončila beze změny.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.