Registr skutečných vlastníků: Strašák, na kterého se dá vyzrát

Povinnost zapsat do evidence své skutečné majitele měly firmy splnit do konce roku 2018. Většinou ji však ignorují. Někteří podnikatelé jsou totiž z evidence skutečných majitelů doslova zoufalí. Obavy u nich vzbuzuje hrozba insolvenční šikany, nebezpečí nekalých konkurenčních praktik, riziko nepřátelského převzetí, ale i nepatřičně snadná dostupnost klíčových informací pro různé živly.
Povinnost zapsat do evidence své skutečné majitele měly firmy splnit do konce roku 2018. Většinou ji však ignorují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mohou jim za to ale hrozit sankce, a to nejen peněžité. Kdo zákonnou povinnost dosud nesplnil, nemá například šanci na získání úvěru pro podnikatele zasažené koronavirem a nedosáhne často na dotace. Zde je to ale na místě.

Po novele chystané na prosinec 2020, navíc dojde k novému definičnímu vymezení skutečného majitele – jakožto fyzické osoby, která je koncovým příjemcem nebo má koncový vliv.

Tedy osoby mající přímo nebo nepřímo významný prospěch z činnosti nebo likvidace právnické osoby či její správy, která tento prospěch dále nepředává, případně osoby, která uplatňuje rozhodující vliv na správu společnosti a její uspořádání.

Také notáři nebudou po novele nadále smět vyhotovit zápis z valné hromady, nebude-li skutečný majitel znám, takže fungování firmy může být dříve nebo později zablokováno. I kdyby ji do obtíží nedostala koronavirová krize.

Kromě tzv. jednočlenných společností tak namísto usnadnění podnikání byla zavedena další evidence, do které většina firem musí zapsat vlastně to, co v jiných registrech dávno je. Poplatek za zápis stojí „pouhých“ 1000 Kč, náklady na opatření potřebných dokumentů ale bývají mnohonásobně vyšší.

Ti, co zápis absolvovali, si také nezřídka stěžují, že někteří úředníci danou problematiku nezvládají. O úspěšném zápisu do evidence navíc podnikatel nedostane žádné vyrozumění. Mezi odborníky také panují obavy, že se nemálo podnikatelů kvůli strachu o soukromí a bezpečnost uchýlí k řešením, která transparentnost ještě zhorší.

Skutečně i nadále zůstane jedna možnost, jak si rozumnou míru anonymity a ochrany soukromí udržet. Zcela legálně, aniž by to zavdávalo podnět k pochybám o důvěryhodnosti firmy. Zákonodárci totiž opomněli řešení, které už teď klienti Smart Office & Companies využívají ve stále větší míře.

Roste počet případů, kdy jsou aktivity v ČR provozovány prostřednictvím odštěpného závodu zahraniční právnické osoby, které v ČR platí daně, podle zákonů ČR však nemá tzv. právní osobnost. Mateřská společnost jako taková přitom také nepodléhá české legislativě.

Autor je manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Michal

    Nejlepší je,nic nedělat !! Kdo nic nedělá-nic nezkazí !! Vyzkoušeno !!!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB