Rekord: Trinity Bank zvýšila úrok za čtyři hodiny

Jedna z nejmenších, ale nejživějších bank na českém trhu předvedla nemožné. Pouhé čtyři hodiny po oznámení České národní banky (ČNB) o zvýšení základní úrokové sazby na 3,75 procenta zvýšila Trinity Bank úrokovou sazbu na spořicích účtech na 3,08 procenta. A dokonce to večer v nejsledovanější době oznámila i v televizním spotu.
Pouhé čtyři hodiny po oznámení ČNB o zvýšení základní úrokové sazby na 3,75 procenta zvýšila Trinity Bank úrokovou sazbu na spořicích účtech na 3,08 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vánoční dárek nadělila svým klientům i Banka Creditas. Od Štědrého dne zvyšuje sazbu na spořicích účtech do 350 tisíc korun ze dvou na 2,8 procenta (zbytek 1,8 %) a na vkladech s měsíční výpovědní lhůtou na rovná třem procentům (dosud 2,1 %). Tentokrát ji ovšem předčila Expobank. Sice až od 10. ledna, ale jako druhá banka v Česku nabídne více než tři procenta na těsných 3,01 procenta. Její navýšení – o celé procento – je však nejvyšší.

Splní tak přání víc než 45 procent svých klientů, jichž se v anketě dotázala, jaký by si přáli mít úrok na svých účtech. Ti sazbu pod třemi procenty považovali za nedostatečnou. A to v době, kdy sazbu nad dvěma procenty má v Česku stále jenom pět bank: Moneta Money Bank, J&T Bank, Creditas, leč bez podmínek či omezení pouze Expobank a Trinity.

PSALI JSME:
Kuriózní situace u spořicích účtů

„Snažíme se na vývoj trhu reagovat vždy obratem,“ říká zakladatel Trinity Bank Radomír Lapčík, „a dál budeme sledovat rozhodnutí České národní banky a v souladu s naší strategií zvyšovat sazby.“ Konzervativní klienti tak mohou dál zvažovat poměrně jednoduchý přestup k tomuto finančnímu ústavu.

„Jak vyplynulo z našeho nedávného průzkumu,“ uvedl Radek Lišák z Expobank, „alespoň jeden spořicí účet má vedle běžného účtu 61 procent Čechů starších 26 let a téměř polovina z nich má na spořicím účtu uloženo sto až pět set tisíc korun. Také víme, že klienti chtějí atraktivní úrokovou sazbu na úplně celý zůstatek a k tomu žádné podmínky a omezení, protože hledají bezpečný způsob, jak bojovat se znehodnocováním svých úspor kvůli inflaci.“

PSALI JSME:
Češi přestávají spořit, chtějí vyšší úrok. Tři procenta jim nestačí

Z celkových úspor obyvatelstva ve výši 3,26 bilionu korun je však podle datové řady ČNB na úsporných vkladech ani ne desetina všech uložených peněz, přesněji řečeno 23,5 miliardy korun. Pro srovnání ve stavebním spoření je to 349 miliard a ve vázaných (termínových) vkladech zhruba 518 miliard. Vysvětlení je jednoduché.

Pět největších bank spravuje účty přibližně 12,5 milionu klientů, ale z jejich spořicích účtů stojí za zmínku jen jediný, a to u Monety Money Bank se sazbou 2,5 procenta do milionu korun. Ostatní velké banky s víc než milionem klientů (z toho Česká spořitelna 4,5 mil. a ČSOB 4,2 mil.) jsou na samém chvostu žebříčku nejlépe úročených účtů a na samé špičce v poplatcích. Pokud právě vybíráte, které bance svěříte peníze, neměla by velikost banky být hlavní kritériem. Za úspory do 2,5 milionu korun totiž ručí všechny stejně.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Úročení na spořicích účtech zvýší i Komerční banka

Zavřít reklamu ×
 1. Nutno dodat, že u Trinity máte tento úrok pouze na nový vklad. Pokud jste klientem, na již vložené peníze se zvýšení nevztahuje.

 2. Trinity bank jsou komédianti nevídaní. Aby ušetřili na úrocích, navyšují VŽDY úrok jen na nový spořící účet, prakticky novým klientům. Pár jedinců s nima hraje hru a přeposílají peníze z/do tohoto Ústavu, aby obešly stupidní podmínky pro nejvšší nový úrok u nového spořáku.

  • Ano souhlas s tímto komentářem, i já mám účet u tyto banky, ale už s nimi končím! Na takové spekulace už nemám nervy, radši půjdu někam kde budu mít o nějakou desetinku méně ale kde semnou jako s stálým klientem nebudou „vymetat“

 3. To jen svědčí o nemravnosti všech ostatních bank.
  Od ČNB z peněz klientů dostávají všechny banky
  z peněz klientů také hned od prvního dne 3,75 %.
  Je však smutné, že i Trinity
  si z úroků od ČNB (tedy z obdržených 3,75 %)
  za bezpracné zprostředkování
  ponechávají za nehty plných 18 %.
  Všechny ostatní banky si však nechávají z úroků od ČNB mnohem víc,
  když jim to my hlupáci klienti trpíme.
  Některé i přes 50 % bezpracně za nic.
  Více než 10 % bezpracného zisku
  bylo vždy ve slušné společnosti považováno za LICHVU.
  Takto lichvářsky se chovají všechny banky včetně
  Trinity.
  Jediné řešení – vybrat všechny peníze ze všech lichvářských bank a návrat k hotovosti.
  Pak by si na své bohulibé podnikání místo od
  klientů (některé se nestydí dávat z obdržených 3,75 % od ČNB klientům z jejich peněz úrok 0,03%) museli půjčovat od ČNB za více jek 4 %.
  To by se brzo oddělili zrno od plev.
  Jejich zisky by pak byly úplně jinde a byl by jednou
  provždy vyřešen problém nemravných poplatků.

  • „Více než 10 % bezpracného zisku
   bylo vždy ve slušné společnosti považováno za LICHVU“…. Svatá prostoto, jak jste na to přišel?

 4. Bohuzel Trinity, se chovaji neeticky, jak uz je tady napsano…ty honi jen statistiky, kolik budou mit uctu….misto, aby lidem trochu prilepsili tak vymysleji ruzne podminky. HLAVNE ZE JE TO UCET BEZ JAKYKOLIV PODMINEK…Ano vybrat a dat sice na mensi urok, ale ne ustavu, jako se chova TRINITY BANK. Jefine co mi vychazi bez problemu je EXPOBANK…Ma sice od 10.1. mensi urok, ale nedelaji s tim takove opicirny, jako TRINITY….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na úplně jiný účet, než zamýšlel. Nebo platbu omylem odešle dvakrát. U papírových příkazů zase může dojít k přepsání či následné záměně čísel při jejich zadávání do systému úředníkem.