Rekordní lázeňská sezona. Do sanatorií přijíždějí statisíce hostů

České lázně prožívají neobyčejně úspěšný rok a podle dosavadního zájmu hostů očekávají rekordní sezonu. Do sanatorií a lázeňských hotelů rovněž míří stále více Čechů.
Lidi do lázní táhne zejména příznivá ekonomická situace a fakt, že lázně jsou velice účinnou prevencí proti nejrůznějším nemocem. Foto: Pixabay

Za první čtvrtletí navštívilo česká lázeňská zařízení bezmála 200 tisíc hostů (197 543), což je o téměř 20 tisíc více než ve stejném období loňského roku. Ukazují to data Českého statistického úřadu. A například v roce 2012 byl rozdíl ještě větší, do lázní přicestovalo jen přibližně 154 tisíc návštěvníků. Podle expertních odhadů bude letošní lázeňská sezona rekordní a počet návštěvníků překročí 900 tisíc.

Hosté letos zatím strávili v sanatoriích a lázeňských hotelech více než 1,5 milionu nocí. Tuzemští hosté přitom mírně převažují nad zahraničními (99 167 : 98 376). V oblíbenosti regionů vede s jasnou převahou více než 121 tisíc hostů Karlovarský kraj, což je vzhledem k vyhlášenému lázeňskému trojúhelníku Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně poměrně logické. Ale spokojení s nárůstem klientely jsou i v jiných regionech.

VIDEO AD HERE

Samoplátci v Teplicích

Do lázní přitom míří stále více samoplátců a rovněž mladých lidí. Lázeňské procedury si nejvíce dopřávají ženy. Například Lázně Teplice nad Bečvou za první čtvrtletí roku 2018 zaznamenaly sedmiprocentní nárůst v přenocování samoplátců oproti stejnému období vloni. „U klientů přijíždějících přes zdravotní pojišťovny to je nárůst čtyři procenta,“ řekla Sabina Kodlová, obchodní ředitelka Lázní Teplice nad Bečvou, podle níž se její společnost zaměřuje především na tuzemskou klientelu.

Nejvyšší meziroční nárůst v počtu přenocování u klientů samoplátců byl v lednu, kdy přijelo o 23 procent více hostů. Kromě speciálních, časově omezených nabídek dávají klienti přednost především klasickým léčebným pobytům zaměřeným na léčbu srdce, vysokého tlaku, křečových žil nebo pohybového aparátu. Mezi hosty převažují se 60 procenty ženy. „Mladší generace přijíždí na kratší relaxační víkendové pobyty,“ dodala Kodlová.

Nárůst o 19 procent

Například portál Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů, zaznamenal za první čtyři měsíce roku 19procentní nárůst. Celoročně pak tento web očekává o zhruba patnáct procent víc lázeňských hostů než v uplynulém roce.

„Lidi do lázní táhne zejména příznivá ekonomická situace a sílící uvědomění, že lázně jsou velice účinnou prevencí proti nejrůznějším nemocem. V nemalé míře pomáhají prevenci moderních civilizačních chorob způsobených zejména nepřiměřeným množstvím stresu,“ uvedl Richard Šipoš ze Spa.cz.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Lidé mnohdy ani nevědí, jaké léky doma mají

V Česku se za léky utratí desítky miliard korun a rodiny mají ve svých domácích lékárničkách až přespříliš prášků. „Léků máme doma opravdu hodně,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace …

Jak se vypořádat s jarní únavou?

S příchodem jara bohužel často přichází i tzv. jarní únava a s ní spojená ztráta energie. V zimě náš organismus vyčerpává nedostatek slunečního světla a kvůli všudypřítomným virózám a nedostatku vitamínů i pohybu je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze skládek teče kde co, říká šéf inspekce životního prostředí

Rozhovor
Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss kroutí hlavou nad tím, že v Česku se stále umožňuje skládkovat domovní odpad. V rozhovoru pro portál FAEI.cz také vybízí, aby Češi byli méně lhostejní k tomu, kdo zajíždí s náklaďáky do lesů nebo zapadlých dříve zemědělských areálů. A není-li vaše domácnost či chata napojena na kanalizaci, vyvážíte, abyste neotravovali druhým třeba vodu ve studni?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru