Rekordní lázeňská sezona. Do sanatorií přijíždějí statisíce hostů

České lázně prožívají neobyčejně úspěšný rok a podle dosavadního zájmu hostů očekávají rekordní sezonu. Do sanatorií a lázeňských hotelů rovněž míří stále více Čechů.

Lidi do lázní táhne zejména příznivá ekonomická situace a fakt, že lázně jsou velice účinnou prevencí proti nejrůznějším nemocem. Foto: Pixabay

Za první čtvrtletí navštívilo česká lázeňská zařízení bezmála 200 tisíc hostů (197 543), což je o téměř 20 tisíc více než ve stejném období loňského roku. Ukazují to data Českého statistického úřadu. A například v roce 2012 byl rozdíl ještě větší, do lázní přicestovalo jen přibližně 154 tisíc návštěvníků. Podle expertních odhadů bude letošní lázeňská sezona rekordní a počet návštěvníků překročí 900 tisíc.

Hosté letos zatím strávili v sanatoriích a lázeňských hotelech více než 1,5 milionu nocí. Tuzemští hosté přitom mírně převažují nad zahraničními (99 167 : 98 376). V oblíbenosti regionů vede s jasnou převahou více než 121 tisíc hostů Karlovarský kraj, což je vzhledem k vyhlášenému lázeňskému trojúhelníku Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně poměrně logické. Ale spokojení s nárůstem klientely jsou i v jiných regionech.

Samoplátci v Teplicích

Do lázní přitom míří stále více samoplátců a rovněž mladých lidí. Lázeňské procedury si nejvíce dopřávají ženy. Například Lázně Teplice nad Bečvou za první čtvrtletí roku 2018 zaznamenaly sedmiprocentní nárůst v přenocování samoplátců oproti stejnému období vloni. „U klientů přijíždějících přes zdravotní pojišťovny to je nárůst čtyři procenta,“ řekla Sabina Kodlová, obchodní ředitelka Lázní Teplice nad Bečvou, podle níž se její společnost zaměřuje především na tuzemskou klientelu.

Nejvyšší meziroční nárůst v počtu přenocování u klientů samoplátců byl v lednu, kdy přijelo o 23 procent více hostů. Kromě speciálních, časově omezených nabídek dávají klienti přednost především klasickým léčebným pobytům zaměřeným na léčbu srdce, vysokého tlaku, křečových žil nebo pohybového aparátu. Mezi hosty převažují se 60 procenty ženy. „Mladší generace přijíždí na kratší relaxační víkendové pobyty,“ dodala Kodlová.

Nárůst o 19 procent

Například portál Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů, zaznamenal za první čtyři měsíce roku 19procentní nárůst. Celoročně pak tento web očekává o zhruba patnáct procent víc lázeňských hostů než v uplynulém roce.

„Lidi do lázní táhne zejména příznivá ekonomická situace a sílící uvědomění, že lázně jsou velice účinnou prevencí proti nejrůznějším nemocem. V nemalé míře pomáhají prevenci moderních civilizačních chorob způsobených zejména nepřiměřeným množstvím stresu,“ uvedl Richard Šipoš ze Spa.cz.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Infekci hepatitidy C šíří desítky tisíc Čechů

Na žloutenku typu C není zatím očkování a každoročně jí podlehne více než 1,4 milionů lidí. Před objevem viru se infekce šířila krevní transfuzí i lékařskými zákroky, při nichž se znovu používaly jak injekční jehly, …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru