V Praze se ale dlouhodobě povoluje a staví průměrně jen kolem 3,5 tisíce bytů. Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje 2,5krát až 3krát tolik bytů, co v Praze.
Rok 2021 byl s rekordními více než osmi tisíci povolenými byty v Praze jen výjimkou. Potvrzují to čísla za loňský rok, která jsou zhruba na polovině. Loni povolené byty v Praze znamenají možnost nového bydlení jen pro zhruba 9,5 tisíce lidí. Deficit nového bydlení v metropoli tak stále narůstá.
Pomalé povolování je vedle výrazně rostoucích nákladů jeden z hlavních důvodů, proč nové byty zlevnit nemohou. Příkladem tuzemské metropoli může jít Praha 9. Ta si připisuje zhruba třetinu všech povolených bytů v Praze v posledních deseti letech. Díky dynamickému rozvoji a velké nabídce jsou zde proto ceny pod celopražským průměrem.
Rychlejší povolování je i ve velkém ekonomickém zájmu státu. Bytová výstavba je totiž nejsilnějším segmentem stavebnictví s největším potenciálním přínosem pro ekonomiku. Ze všech 137 tisíc připravovaných bytů v Praze by získal stát jen na DPH přes 190 miliard korun.
Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)
Sranda ale je, že ČR má oproti Rakousku o 35 bytových jednotek na 1000 obyvatel více…. Pokud je někde málo bytů, je to možná Praha a Brno, kvůli náplavám, jinak je jich všude plno: https://www.statista.com/statistics/867687/total-number-dwellings-per-one-thousand-citizens-europe/