Rekordní rok 2021 byl v povolování nových bytů v Praze jen výjimkou

Názor
Za celý loňský rok se v hlavním městě povolilo jen 4 569 nových bytů. To je meziroční propad o 43 procent. Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu. Pro zlepšení dostupnosti bydlení v české metropoli je podle studie IPR a ČVUT třeba ročně povolovat a stavět minimálně deset tisíc bytů.
Příkladem tuzemské metropoli může jít Praha 9. Ta si připisuje zhruba třetinu všech povolených bytů v Praze v posledních deseti letech. Ilustrační foto: FAEI.cz

V Praze se ale dlouhodobě povoluje a staví průměrně jen kolem 3,5 tisíce bytů. Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje 2,5krát až 3krát tolik bytů, co v Praze.

Rok 2021 byl s rekordními více než osmi tisíci povolenými byty v Praze jen výjimkou. Potvrzují to čísla za loňský rok, která jsou zhruba na polovině. Loni povolené byty v Praze znamenají možnost nového bydlení jen pro zhruba 9,5 tisíce lidí. Deficit nového bydlení v metropoli tak stále narůstá.

PSALI JSME:
V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

Pomalé povolování je vedle výrazně rostoucích nákladů jeden z hlavních důvodů, proč nové byty zlevnit nemohou. Příkladem tuzemské metropoli může jít Praha 9. Ta si připisuje zhruba třetinu všech povolených bytů v Praze v posledních deseti letech. Díky dynamickému rozvoji a velké nabídce jsou zde proto ceny pod celopražským průměrem.

Rychlejší povolování je i ve velkém ekonomickém zájmu státu. Bytová výstavba je totiž nejsilnějším segmentem stavebnictví s největším potenciálním přínosem pro ekonomiku. Ze všech 137 tisíc připravovaných bytů v Praze by získal stát jen na DPH přes 190 miliard korun.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové byty se povolují hlavně v regionech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.