Rekordní rok 2021 byl v povolování nových bytů v Praze jen výjimkou

Názor
Za celý loňský rok se v hlavním městě povolilo jen 4 569 nových bytů. To je meziroční propad o 43 procent. Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu. Pro zlepšení dostupnosti bydlení v české metropoli je podle studie IPR a ČVUT třeba ročně povolovat a stavět minimálně deset tisíc bytů.
Příkladem tuzemské metropoli může jít Praha 9. Ta si připisuje zhruba třetinu všech povolených bytů v Praze v posledních deseti letech. Ilustrační foto: FAEI.cz

V Praze se ale dlouhodobě povoluje a staví průměrně jen kolem 3,5 tisíce bytů. Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje 2,5krát až 3krát tolik bytů, co v Praze.

Rok 2021 byl s rekordními více než osmi tisíci povolenými byty v Praze jen výjimkou. Potvrzují to čísla za loňský rok, která jsou zhruba na polovině. Loni povolené byty v Praze znamenají možnost nového bydlení jen pro zhruba 9,5 tisíce lidí. Deficit nového bydlení v metropoli tak stále narůstá.

PSALI JSME:
V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

Pomalé povolování je vedle výrazně rostoucích nákladů jeden z hlavních důvodů, proč nové byty zlevnit nemohou. Příkladem tuzemské metropoli může jít Praha 9. Ta si připisuje zhruba třetinu všech povolených bytů v Praze v posledních deseti letech. Díky dynamickému rozvoji a velké nabídce jsou zde proto ceny pod celopražským průměrem.

Rychlejší povolování je i ve velkém ekonomickém zájmu státu. Bytová výstavba je totiž nejsilnějším segmentem stavebnictví s největším potenciálním přínosem pro ekonomiku. Ze všech 137 tisíc připravovaných bytů v Praze by získal stát jen na DPH přes 190 miliard korun.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové byty se povolují hlavně v regionech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).