Rekordní rok na hypotečním trhu. Zvládnou domácnosti splátky?

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku poskytly banky hypotéky v celkovém objemu 323,349 miliardy korun. Oproti loňskému dosud rekordnímu roku, kdy se objemy za prvních devět měsíců roku vyšplhaly na 173,376 miliardy korun, vzrostl objem poskytnutých úvěrů téměř o 90 procent.
Letos si hypotéky pořídila velká část klientů, kteří si své vysněné bydlení mohli dovolit jen díky nízkým sazbám a tím pádem i nízkým splátkám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přestože letošní rok ještě zdaleka neskončil, tak už dnes je jisté, že se stane historicky nejúspěšnějším rokem co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Už v polovině roku bylo jasné, že rekordní hranice bude překonána a spíše se začalo hovořit o tom, zda se podaří překonat i hranici 400 miliard korun.

A s ohledem na to, že poslední čtvrtletí patřila v minulosti vždy mezi ty silnější, tak i přes již nastartovaný pokles zájmu o hypotéky se dá očekávat, že hranice padne nebo se alespoň k této hranici velmi přiblížíme.

Razantní zvýšení sazeb ČNB

Ukazatelem budoucího vývoje hypotečních sazeb je mimo jiné i základní úroková sazba České národní banky (ČNB). Tu centrální banka na konci září razantně zvýšila o 0,75% bodu na 1,5 procenta. A na to vzápětí zareagovaly největší hypoteční banky, jejichž nabídkové sazby se přehouply přes tříprocentní hranici.

S tím, jak bude zvyšovat sazby ČNB, bude růst průměrné úrokové sazby zrychlovat i v následujících měsících. Zatím vše nasvědčuje tomu, že bankovní rada opět zvýší sazby na listopadovém zasedaní, a to pravděpodobně o půl procentního bodu na dvě proicenta. Neměli bychom se však divit, pokud se i tentokrát banka rozhodne k razantnímu nárůstu o 75 bazických bodů.

PSALI JSME:
Zájem Čechů o hypotéky láme rekordy

Poté bychom se bavili dokonce o základní (dvoutýdenní repo, pozn. aut.) sazbě 2,25 procenta. Už dnes se některé banky na tento nárůst ceny peněz připravují formou dalšího zvyšování sazeb a není tak překvapením, že například jeden z největších poskytovatelů hypoték na českém trhu, má u vybraných typů hypoték sazby atakující hranici šesti procent.

Dá se tedy předpokládat, že nezůstane na trhu jedinou bankou, která překročí pro většinu z nás těžko představitelnou hranici pěti procent. Díky tomu, že tyto výše uvedené sazby jsou nabídkové, je jasné, že hlavní dopad na hypoteční trh se plnou vahou projeví až na začátku příštího roku.

Nejlépe je toto zpoždění vidět právě na rozdílu mezi aktuálními nabídkovými sazbami a sazbami poskytnutých hypoték z Fincentrum Hypoindexu, kde průměrná sazba poskytnuté hypotéky za měsíc září činila 2,43 procenta.

Zvládnou domácnosti splátky?

V letošních počtech prodaných hypoték je velká část klientů, kteří si své vysněné bydlení mohli dovolit jen díky nízkým sazbám a tím pádem i nízkým splátkám. Tato skupina lidí si může do budoucna jen přát, aby se vývoj hypotečních sazeb vrátil ke svému předchozímu sinusoidnímu průběhu, kdy se v minulosti v pravidelnosti každých pěti let opakovalo období růstu a období poklesu sazeb.

PSALI JSME:
ČNB bude pokračovat v rychlém utahování měnové politiky

Protože pokud by sazby zůstaly na stávající úrovni v době, kdy jim bude končit fixační období, mohou očekávat zvýšení splátek až o několik tisíc korun. A to by pro velkou část této skupiny mohlo znamenat ztrátu nemovitosti, a dokonce i existenční problémy.

Značná část klientů, zejména těch mladších, získala hypotéku na hranici svých finančních možností.  Například rodině s třímilionovou hypotékou sjednanou na 25 let se splátka, při růstu sazby na pět procent zvedne ze současných 13 348 korun na 17 537 Kč, tedy o více než 4 000 korun měsíčně.

Tento fakt navíc umocňují i další turbulence v oblasti bydlení, respektive v oblasti cen za bydlení. A to jak skokové zdražení cen energií, tak i krachy jednotlivých dodavatelů energií a s tím spojené zvyšování záloh, kdy se například ve dvougeneračním domě mohou zvýšit zálohy na plyn z dosavadních šesti tisíc korun na 22 000 Kč.

A to už spolu se zvyšující splátkou hypotéky a kvůli inflaci rostoucím cenám běžných komodit, opravdu může poslat několik tisíc lidi na ulici.

Autor je hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kolik nemovitostí se dostane na trh kvůli nespláceným hypotékám?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.