REMA spouští vzdělávací program pro všechny. Novinkou jsou on-line hry i aktivity už od mateřinky

Společnost REMA Systém ve spolupráci s REMA Battery představuje novou verzi vzdělávacího programu Odpad není k zahození. Zábavnou formou ukazuje význam recyklace elektroodpadu, baterií a další ekologická témata.
Ilustrační foto: REMA

Edukační materiály vytvářela organizace Botič o. p. s. ze střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr a tvoří je jak kreativní pracovní listy, tak interaktivní on-line hry. Zatímco původní vzdělávací program byl určený pouze školám zapojeným v projektu Zelená škola, nová verze je volně dostupná pro všechny zájemce.

Edukace široké veřejnosti o problematice nakládání s odpadem je důležitou součástí činnosti REMA Systému. Pro děti od mateřských škol až po poslední ročník základní školy tak REMA nyní spouští nový vzdělávací program na téma nakládání s odpadem s důrazem na problematiku elektroodpadu.

„Realizovat nějakým způsobem systém edukace o nakládání s odpadem nám ukládá sama legislativa. Tuto povinnost, která se vztahuje na žáky základních škol, si však REMA dobrovolně rozšířila tak, aby zahrnoval i děti ve školkách. Díky tomu budeme motivovat děti již od útlého věku k šetrnému přístupu k přírodě,“ uvádí Petr Kubernát za REMA Systém s tím, že vzdělávací materiály k programu Odpad není k zahození jsou volně dostupné na webu rema.cloud.

Vzdělávací program zahrnuje precizně připravené pracovní a metodické listy, které vyučujícímu vedení programu maximálně zjednodušují. Nedílnou součástí je pak přesah do on-line světa.

„Oproti předchozí verzi našeho vzdělávacího programu Odpad není k zahození, který jsme spustili v roce 2021 a který pracoval jen s tištěnými materiály, je on-line část programu velkou novinkou. Díky tomu je možné kombinovat výuku ve škole, v přírodě, ale i v on-line prostředí,“ popisuje Petr Kubernát s tím, že na webu chytrarecyklace.cz budou připraveny interaktivní hry doplňující vzdělávací program.

Atraktivní program od mateřinky po devítku

Tvorbu vzdělávacího programu svěřila REMA organizaci Botič ze střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr, která má s environmentální edukací veřejnosti bohaté zkušenosti. „Při tvorbě programu jsme se snažili následovat trendy současného environmentálního vzdělávání a využívat metody, které jsou prověřené a efektivní pro dosažení vzdělávacích cílů,“ dodává Vendula Stará z organizace Botič. Největší výzvou podle ní bylo dostatečně tématem zaujmout cílovou skupinu.

„Snažili jsme se program udělat snadno uchopitelným a atraktivním jak pro učitele, kteří program povedou, tak pro samotné dětské účastníky. Přitom bylo třeba vymyslet originální aktivity pro každou věkovou skupinu tak, abychom se neopakovali. U každé věkové skupiny tak začínáme problematikou odpadu obecně a pokračujeme k opatřením předcházení vzniku odpadu přiměřeným věku dětí,“ vysvětluje Vendula Stará.

Program je vytvořený tak, aby každá věková skupina měla své samostatné finální výstupy, které naplňují cíle programu, ale zároveň bylo možné na téma navázat, jakmile děti postoupí do vyšší věkové skupiny. „U menších dětí se držíme nejbližšího okolí a věcí, které si mohou osahat. S většími se pouštíme dál do světa a klademe větší důraz na budování přesvědčení o tom, že sami mohou svým chováním leccos změnit. Zcela novou výzvou pak pro nás bylo uhlídat, aby vybrané aktivity šly upravit pro on-line verze,“ doplňuje Vendula Stará.

Další velkou novinkou spojenou s vzdělávacím programem je jeho zpřístupnění širší veřejnosti. Zatímco předešlý program byl určen výhradně pro školy zapojené do projektu Zelená škola, nový program je dostupný všem. A to dokonce nejen školám – využít ho mohou rodiny, obce či firmy.

„Program je připraven natolik atraktivně, aby k tématu recyklace nejen elektroodpadu a baterií přitáhl všechny věkové kategorie. Díky tomu je vhodný nejen pro školy či zájmové kroužky, ale například i pro firemní vzdělávání či Familly Days,“ uzavírá Kubernát.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB