Resece, čas a analytici

Názor
Populární otázkou v posledních měsících je „kdy (už konečně) přijde recese“. Včera jsem psal o vybraných rizicích, kterým svět čelí. A vychází nám, že by musela nastat nešťastná kombinace rozhodnut, aby recese skutečně nastala. Anebo by se podniky, domácnosti a finanční trh musely dostat do pořádné depky.
Recese nemusí přijít jen proto, že ekonomiky rostou už dlouho. Z velké části jde o náhodný jev, délka předchozího oživení nám v odhadu její pravděpodobnosti nijak nepomůže. Ilustrační foto: Pixabay

Pojďme se na recesi podívat obecněji. Za prvé, často zaznívá, že oživení trvá už moc dlouho a proto musí recese přijít. Ano, aktuální fáze oživení skutečně přesluhuje dlouhodobý průměr. Průměr je ale v tomto případě poněkud zavádějící, protože rozptyl délky ekonomického růstu je vysoký. Díky vysokému rozptylu můžeme říci, že s pravděpodobností 95 procent bude délka oživení nula až 19 let. Což je poněkud široký interval, viďte.

Zkusme exaktněji odpovědět na otázku, zda existuje vztah mezi délkou fáze růstu ekonomiky a pravděpodobností brzké recese? Glenn Rudebusch analyzoval ekonomické cykly a zjistil, že s délkou fáze růstu ekonomiky roste pravděpodobnost recese. Ale velmi málo. Po pěti letech je pravděpodobnost recese za měsíc pouze cca dvě procenta. Po deseti letech jsme stále daleko od pěti procent. Takto to platí alespoň po druhé světové válce. Před ní platilo, že už po pěti letech byla pravděpodobnost recese za měsíc už cca 25 procent.

PSALI JSME:
Kdy už konečně přijde recese?

Co způsobilo, že se změnil vztah mezi časem a pravděpodobností recese? Například změna struktury ekonomiky. Podíl služeb výrazně vzrostl. A služby čelí menších výkyvům v zásobách. Dále se zlepšila stabilizační role fiskální a měnové politiky.

Jinými slovy: Recese nemusí přijít jen proto, že ekonomiky rostou už dlouho. Z velké části jde o náhodný jev, délka předchozího oživení nám v odhadu její pravděpodobnosti nijak nepomůže.

A tím se dostáváme k druhé otázce. Dokáží ekonomové tento náhodný jev, recesi, prognózovat? Neumí.

Skupina ekonomů z Mezinárodního měnového fondu zkoumala schopnost ekonomů ze soukromých, ale i veřejných institucí (včetně MMF) prognózovat recese v letech 1992-2014 v 63 zemích a zjistila, že tato schopnost je velmi nízká.

PSALI JSME:
Spolehlivá křišťálová koule neexistuje. Budoucnost byla, je a bude nejistá

Ve 45 procentech případů konsensuální odhad stále neodhadl správně, že ekonomika je v recesi. Jinými slovy, ekonomové fakt nejsou moc dobří v prognózování recesí, ani když už probíhá. Ekonomové dokonce někdy předpovídají recesi, která nikdy nepřijde. Jestliže ke konci roku, který předcházel recesi, tato recese byla správně identifikována jen v devíti procentech případů, tak zároveň ve dvou procentech případů byla recese namalovaná, ale nikdy nepřišla.

Proč nám to nejde? Nemáme dostatek informací. Například čísla o tom, jak roste ekonomika, se dozvídáme s mnohaměsíčním zpožděním. A tato čísla jsou často revidována, a to i o několik procentních bodů. Dále, ekonomové jsou ve finále taky lidi, takže utopené náklady hrají roli v jejich rozhodování, i když by správně neměly. Proto ekonomové často neradi mění svou prognózu skokově, protože na ní přece strávili hodně času a hodně energie vložili do jejího vysvětlení.

Co by ekonomové tedy měli dělat, když jim ty recese moc nejdou? Analyzovat, identifikovat možné problémy, ale i možná pozitivní překvapení, a dělat pravděpodobnostní scénáře, nejen bodové odhady.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru