Řetězce zkouší na veřejnost novou habaďůru

Výraznější inflace se vrací do Česka. Nákupní náladou spotřebitelů ale zatím příliš neotřásla, dokonce ani ve spojení s dopady konsolidačního balíčku. To ovšem znamená, že obchodní řetězce se svojí habaďůrou na zákazníka jen tak neskončí. Přitom právě ta představuje klíčovou příčinu opětovného vzedmutí inflace.
I když inflace v dubnu o něco vzrostla, spotřebitele to zatím nezneklidňuje. Takže řetězcům vyšší marže tolerují. Ilustrační foto: Pixabay.com

Letos v dubnu inflace dosáhla 2,9 procenta v meziročním vyjádření. Jde o nejvyšší letošní údaj, který je při samé vrchní mezi tolerančního pásma cílování inflace České národní banky (ČNB). Centrální banka přitom ve své aktuální prognóze počítala s dubnovou inflací pouze ve výši 2,5 procenta. Analytici čekali ještě méně – 2,4 procenta.

O tom, že dubnová inflace svojí výší trh zaskočila, svědčí citelné posilování koruny, k němuž po pondělním zveřejnění údaje dochází. Koruna totiž v pátek uzavřela pod úrovní 24,70 za euro, plyne z dat agentury Bloomberg. Jde o její nejsilnější hodnotu od poloviny letošního ledna.

Devizoví investoři totiž přehodnocují své sázky na další letošní pokles úrokových sazeb ČNB. Ten bude ještě pomalejší, než se dosud mínilo, a mnohem pomalejší, než se předpokládalo začátkem letošního roku. Důsledkem bude třeba ještě pomalejší než dosud předpokládané letošní zlevňování hypoték, které může ochromit probíhající oživování tuzemského nemovitostního trhu a zbrzdit růst cen realit.

Za výraznější, než očekávaný růst hladiny spotřebitelských cen mohou v meziročním pohledu zejména vyšší než předpokládané ceny potravin. Ty jsou sice meziročně často stále níže, ale o méně, než se čekalo.

Položky, jako zelenina nebo čokoláda, přešly z březnového meziročního poklesu už přímo do růstu. V případě čokolády jde o důsledek celosvětového historicky rekordního vzestupu cen burzovních cen kakaových bobů, který je dán mimořádně slabou úrodou v zemích typu Pobřeží slonoviny či Ghany.

Klíčovým důvodem vyšší než očekávané dubnové inflace je ale v plošnějším pohledu jednání obchodních řetězců. Ty po Novém roce držely ceny potravin poměrně nízko, aby dokázaly, že do koncových cen promítly nižší DPH. To vydržely do Velikonoc.

Když pak tlak médií a veřejnosti na ně polevil, ceny potichu zvedly a vrací se do zaběhnutých kolejí. Samozřejmě, v případě zmíněné čokolády, jež mezi březnem a dubnem zdražila o mimořádných takřka jedenáct procent, je na vině nejen cenotvorba řetězců, leč i zmíněné dění v zemích ve velkém pěstujících kakaové boby.

Je ovšem i tak zřejmé, že řetězce zkouší na veřejnost novou habaďůru. Dramatický pokles cen zemědělců, k němuž hlavně na přelomu roku docházelo, si totiž říká o další zlevňování potravin, ne o růst jejich cen. To by si ovšem řetězce nesměly navyšovat marže. Je tedy otázkou, zda jim je nyní zákazníci budou tolerovat. A zatím tolerují.

Spotřebitelům v Česku se totiž rychle vrací důvěra v ekonomiku. V dubnu byla jejich nálada v tomto směru lepší, než odpovídá dlouhodobému průměru let 2003 až 2023; přitom lepší, než dlouhodobě průměrnou náladu měli čeští spotřebitelé poprvé za celé období od podzimu 2021.

Klíčovým důvodem optimismu spotřebitelů je nižší než loňská či předloňská inflace. I když inflace v dubnu, jak víme, o něco vzrostla, spotřebitele to zatím nezneklidňuje. Takže i řetězcům vyšší marže tolerují.

Kromě meziročně nižší inflace spotřebitelům náladu zlepšuje také pokles cen energií. To vše při setrvání míry nezaměstnanosti na nejnižší úrovni v rámci EU. Konsolidační balíček nemá na jejich finanční možnosti zjevně tak nepříznivý vliv, jak někteří – například odbory – varovali.

Přitom už letos v březnu byli spotřebitelé v Česku nečekaně silně při chuti utrácet. Březnové tržby maloobchodu reálně stouply meziročně o více než šest procent. Experti přitom čekali růst ani ne poloviční.

Češi navyšují své reálné útraty za vše: Potraviny, nepotravinářské zboží i pohonné hmoty. Za kosmetiku dokonce utrácejí meziročně o bezmála třicet procent více. Nárůst celkových tržeb o více než šest procent je nejvyšší od ledna 2022, tedy ještě od doby před invazí Ruska na Ukrajinu, jejíž dopady – v podobě inflace či drahých energií – dramaticky omezily možnosti Čechů utrácet.

V dalších měsících roku může ale spotřebitelům náladu přece jenom pokazit nejen uvedená habaďůra řetězců, ale i to, že úrokové sazby v ekonomice – včetně tedy těch na hypotékách – budou klesat jen pomalu. Pomaleji, než se dosud čekalo.

Podle trhu do konce letoška klesne základní sazba tuzemské centrální banky z nynější úrovně 5,25 procenta nejspíše jen na 4,5 procenta. Bankovní rada ČNB by tak snižovala sazbu nejpravděpodobněji jen na tří z pěti svých letošních zbývajících měnově-politických zasedání. Dvakrát by si dala „pauzu“.

Ještě v pátek před minulým víkendem přitom trh předpokládal, že koncem roku bude sazba 4,25 procenta. Na začátku letošního roku přitom trh předpokládal, že do konce roku 2024 základní sazba ČNB klesne na 3,25 procenta. Což je více než procentní bod nižší úroveň, než kde ji pro konec letoška vyhlíží dnes.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 35
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Fr Frend

    Marže zahraničních řetězců jsou neadekvátní. Pokud mi kaufland napíše například, že kafe tchibo intensa 250g stojí 170kč a a v akci -50% 130kč a já ho přitom kupuji v coopu za běžnou cenu 75kč, tak kde sme. Pokud mi Lidl napíše že granko 400g stojí 200kč a já ho kupuji za běžnou cenu do 90Kč ? Když v coopu koupím rajčata z regionu za 50-80kč/kg a v lidlu za 150kč? Tak mi to někdo vysvětlete. Mohl bych takto pokračovat.

    • Lu Lubajs

      V prvé řadě zapomeňte na řeči obchodních řetězců o malém českém trhu. Vysvětlení je následující. V takovém Německu to nemůžou v obchodních řetězcích s cenami a maržemi přehánět, neboť by je tamní velmi silné spotřebitelské organizace, zastupující německé zákazníky roznesly na kopytech. Nedaly by jim pokoj ani kontrolní orgány státu. Jenže akcionáři si žádají stálý růst zisků a na platech tamních zaměstnanců řetězců šetřit nelze, protože to by ty řetězce pro změnu na kopytech roznesly silné odbory. Takže řetězcům nezbývá, než si ztráty v Německu kompenzovat na účet nás Čechů, které před lichvářským chováním k českým zákazníkům nechrání ani kontrolní orgány státu ani žádné spotřebitelské organizace.

      • Ja Jarka

        Ano je to tak! U nás si, mimo jiné, kompenzují zisky, kterých nemohou dosáhnout doma. Jsme pro ně pouhou kolonií. A vybudovali si takřka monopolní postavení na našem trhu. A naši germanoservilní politici je nechají ať si s námi dělají co chtějí. Nechají jimi likvidovat i naše zemědělce!

        • lo loudison

          ale to prece vy dovolujete tim ze si ,,draheˇ“ zbozi kupujete, proc nenakoupite u ceskeho prodejce, protoze by bylo drazsi?

      • To Tom

        Již v létě 2023 přispěchalo Stanjurovo ministerstvo financí se změnou zákona o cenách, kterou bude projednávat po vládě od úterý poslanecká sněmovna. Gró novely je odebrání kompetence obcí a krajů provádět cenové kontroly, včetně kontrolních nákupů. Prý na vše stačí ČOI :-)))

    • Ma Marek

      Ne všude je Coop a když tam lidi z města pojedou,nevyplatí se jim to…
      Právě na to Kaufland,Lidl atd spoléhají…

      • Ja Jarka

        Přesně tak“ Německé řetězce téměř naprosto ovládly náš trh s potravinami. Je to jako německá zlodějská rakovina! Chtělo by to pustit sem polskou konkurenci. Ta by jim ukázala kde má kanec díru!

    • Ma Marty

      Copa kafe 😀 Stačí obyč Jihlavanka 1Kg za 350kč v Kauflandu, kterou mají „jinde“ za 118Kč? .)

    • Ko Konas

      Prostě zase jsme tam, kde jsme byli. Takže vážení spotřebitelé znovu: Nekupovat předražené potraviny ve velkém množství, brát opravdu jen to co potřebuji. I pro trochu nepohody kupovat u levnějších prodejců.
      Spotřeba domácností opět klesne, vláda bude zděšená jak se to mohlo stát, „experti “ budou vymýšlet krkolomné konstrukce, ale nenasytní obchodníci budou muset zlevnit. Uvědomte si, že i v největších slevách obchodníci přiznali marži 30%! Je to zase jen a jen na nás všech jak se zachováme, na náš stát není možné spoléhat.

    • Ja Jarka

      Vysvětlení je velmi prosté. Jsou to zas… německé řetězce, které vykrádají naší ekonomiku. Pro Němce jsme kolonie, kterou vysávají jak mohou, Proč myslíte, že jsme z počátku našeho vstupu do EU nesměli na jejich pracovní trh? No protože se nejdříve potřebovali usádlit na našem trhu s potravinami. A postavit dost prodejen aby to co vyplatí našim lidem na mzdách. Si mohli zase brát zpět v cenách potravin. Prostě ideální otrocká montovna.

      • lo loudison

        vysvetleni je jednoduche, radeji nakupujete v lidlu nez ceske zbozi u ceskych obchodniku

        • To Tomáš

          Němci nás časem zlikvidují.Je to jen otázka času. Vydržovat si tak velkého parazita nemůže tak malý stát věčně zvládat. Už tak má stát dluh 3.3 biliónů a občané kolem 3 biliónů.Polsku můžeme jen závidět jejich národní hrdost kterou nemáme a naši politici toto slovo ani neznají.

      • Al Alena

        A kde mám asi tak nakupovat, když v malém obchodě je ještě dráže? Stát nás nechá okrádat
        Občan je od toho aby platil a držel pusu.

    • la lap

      Kupujte je to, co je nezbytné a v nezbytném množství. Pokud to tak budeme dělat všichni, donutíme řetězce snížit ceny. Řetězce mají dlouhodobě nasmlouvané dodávky a musí zboží prodat, likvidace na jejich účet je dražší. Tak dotoho.

    • LK LKLK

      Furt řetězce, to je ale mimo. Pokud chodíte někdo obchodů, tak vysoké ceny mají právě „neřetězce“. Až o 100% než třeba Kaufland.

    • Le Lenka

      Teď jste mě pobavil 😂COOP nejhnusnější a nejdražší hnus co u nás je .Maminka tam nakupuje jelikož to má vedle baráku .Ty ceny jste si vycucal z prstu 😡

  2. Pa Pavel

    Co si dovolí řetězce u nás, v jejich domovských zemích by si ani neškrtly.

  3. Mi Mireček

    Všechno znárodnit a stejné ceny všude. Jak plynu tak elektriky, tak jako to bylo kdysi. Sebrat nadbytečné majetky. Pozemky pronajímat zemědělcům. Tak by měl vypadat stát. Přece bohatý nemůže vlastnit planetu, která nikomu ze smrtelníků nepatří.

    • St Strom

      To už tady i jinde bylo a vždy to skončilo bídou a někde i hladomory.

    • lo loudison

      a komu patri narodu? a kteremu? kdyz je neco moje nemuze to patrit statu, stat je muj sluzebnik ne cisar

  4. Ma Marek

    Přesně jak píše Lubajs. To samé banky,v Německu vydělávají málo a dohánějí to tady. Němci nám rovněž prodražují elektřinu a plyn přes burzu v Lipsku. Němci nikdy nebyli naši přátelé. To si myslel pouze Václav Klaus co prodal vše Němcům od automobilky po banky. Nyní neseme následky špatného rozhodnutí jednoho geniálního ekonoma(on si to o sobě fakt myslí)…..

    • ma martin

      Je to jen o tom, že lidé jsou líní se sami postarat. už roky jsem nebyl v žádném řetězci, elektřinu též mohou mít lidé levnější, ale když je jeden zvyklí že se o něj furt někdo stará, tak at se pak nediví že se o nej nikdo nepostará a on nemá nic. řešit věci když už je pozdě se prostě nedá. Nikdy jsem se neměl tak dobře jako teď

    • lo loudison

      klaus nic neprodaval, automobilka nebyla jeho, firma skoda se mohla prodat vam jenze vy jste nemel zajem, tak byla koupena nemcem a ten zamestnava cechy

    • st standy

      Jste na velkém omylu. Všechny banky a velké podniky, jako je Škodovka, velké pivovary a jiné velké podniky, byly prodané za vlády Miloše Zemana od roku 1997 do roku 2022 a potom opět za vlády ČSSD až do roku 2006.

  5. Ro Roman

    Vozím alko i nealko do obchodních center typu Kauf. , Billa , Tesco atd. a když vidím co vše se vyhazuje do bioodpadu ohledně ovoce , zeleniny a pečiva …………… to nepochopíte .

    • Do Docasnyt

      Pochopím, když je to tam předražené, tak to nikdo nechce kupovat a proto se to vyhazuje. Aby udrželi ceny, tak to radějí vyhodí než by to zlevnili. Co na tom nechápete?

    • st standy

      Proto je třeba kupovat u Terna- tam jsou nejlevnější a nejkvalitnější potraviny a téměř všechno ostatní-je to markantní na rozdílu ceny ovoce a zeleniny, která je u většiny dvojnásobná u Kauflandu, Lídlu a Billy.

  6. Mi Miroslav

    obsah článku opět nekoresponduje s nadpisem, nic jsme se nedozvěděli, jaké další praktiky kdo dělá!

    • st standy

      Znáte řetězec JIP? Ten vlastní několik agrobaronů, kteří patří těm, kteří posílají své zaměstnance na traktorech blokovat dopravu v Praze a jiných velkých městech. Patří mezi ně Faltejsek, Babiš a jim podobní kovozemědělci.

  7. Ho Honzas

    Kvůli drahotě se musím seznámit s polovinou Afriky A se situací na Pobřeží slonoviny. kdyby mě to zajímalo tak bych to možná přečetl celé ale toto už není O článku psané k věci. Toto je spíše o tom kolik jede tak to dostane za A čtyřky.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB