Vraťme se ale nejprve nakrátko k říjnovým inflačním datům, která tentokrát skončila přesně v souladu s naším a tržním očekáváním. Podíváme-li se do inflačních střev, tak inflaci v USA aktuálně brzdí ceny energií, což – pokud se podíváme na ceny ropy v bude zřejmě fenomén, který bude fungovat i ve zbývající části tohoto roku.
Projdeme-li si pak různé složky jádrové inflace, tak jde o tentokrát o směsici dobrých a horších zpráv. Opět pozlobily ceny nájemného, které rostlo o silných 0,4 procenta meziměsíčně. Naopak, pokud očistíme jádrovou inflaci o nájemné, tak meziměsíční růst činil jen 0,2 procenta, což převedeno na roční bázi znamená fakticky naplnění inflačního cíle.
Stejně rozporuplně vychází další položky procenta ceny služeb se stále tlačí svižně vzhůru, naopak ceny zboží fakticky stagnují (specificky pokud bychom je očistili o ceny ojetých automobilů, pozn. aut.).
Každopádně agregátně vzato by v součtu výše uvedené informace Fed neměly odradit od dalšího snížení úrokových sazeb na zasedání v prosinci, neboť stále potvrzují velmi pozvolnou tendenci sestupu k inflačnímu cíli.
O to zajímavější je nápadná změna v rétorice některých představitelů vedení Fedu, která jako by až nápadně kolidovala s termínem amerických voleb. Jak tento týden řekli Neel Kashkari z Fedu v Minneapolisu a Alberto Musalem z Fedu v St. Louis, že pokrok na cestě k dosažení inflačního cíle zpomalil. To jsou jasná jestřábí varování směrem k prosincovému zasedání.
Samostatnou kapitolou je pak vystoupení prezidentky dallaského Fedu Loganové, která uvedla, že rovnovážná úroková sazba se může nacházet v podstatě tam, kde ji vidíme dnes. V rétorice Fedu je cítit posun směrem k více jestřábí komunikaci, která každé další snížení úrokových sazeb dost silně relativizuje. Trh již nyní snížil pravděpodobnost snížení sazeb v prosinci na cca 80 procent.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)