Revizor černého pasažéra zadržet smí, průvodčí nikoli

Poradna
Jízda načerno je celkem oblíbený způsob přepravy především v městských spojích. Na atraktivitě ji přidává rozšířené, i když mylné, přesvědčení, že stačí revizorům neukázat osobní doklady a v klidu odkráčet, protože zadržet černého pasažéra smějí jen policisté. Omyl! Toto právo mají i revizoři.
Jízda načerno je celkem oblíbený způsob přepravy především v městských spojích. Foto: Pixabay

Oporou jim je rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS) z roku 2010, podle kterého smějí revizoři uplatnit tzv. institut svépomoci, aby zabránili černému pasažérovi odejít a tím provozovatele dopravy poškodit.

AŽ DO PŘÍJEZDU POLICIE

Cestující je totiž ze zákona povinen se prokázat platným cestovním dokladem. Pokud se prokázat nemůže, neuhradí pokutu a odmítá nebo nemůže prokázat osobní údaje (nemusí to být jen formou občanského průkazu), pak je povinen setrvat na místě kontroly až do příjezdu policie. Jedná se tzv. sekundární povinnost, protože jinak by nebylo možné po něm vymáhat pokutu.

Když je evidentní, že povinnost zůstat na místě kontroly respektovat nebude, pak je přepravní kontrolor oprávněn černého pasažéra zadržet. Jak? Na nezbytně dlouhou dobu a přiměřeným způsobem, za který se obecně považuje např. držení, výhrůžka použití síly a uváděna je i možnost efektivně se bránit případnému útoku.

PRŮVODČÍ HLAVNĚ VYLUČUJE

Načerno se však jezdí i ve vlaku, kde mnohem častěji než na revizora narazíme na průvodčího. A ten je v jiném postavení, protože podle dosavadního výkladu legislativy černého pasažéra zadržet nemůže. Smí mu nabídnout zakoupení jízdenky (včetně příslušné přirážky) a dalším krokem je vyloučení z přepravy na nejbližší stanici. Pokud by cestující odmítal vlak opustit, může si průvodčí přizvat k asistenci policii. Tato záležitost však čeká na první projednávání u soudu či hlubší právní posouzení a pravomoci průvodčích se mohou rychle rozšířit.

REVIZOR CHRÁNÍ MAJETEK

Čeho se týkal zmiňovaný verdikt NSS? Právními dopady konfliktu mezi cestujícím a revizorem v plzeňském trolejbuse. Cestující bez platné jízdenky se v průběhu kontroly pokusil utéci z trolejbusu, byl revizorem zadržen, což následně vyústilo v potyčku mezi oběma muži. Revizor byl následně postižen za přestupek proti občanskému soužití. Soud však ve věci zjistil řadu procesních pochybení na straně správních orgánů.

V rozsudku NSS je uvedeno, že není přijatelné, aby sankce vůči černým pasažérům byly aplikovatelné jen vůči těm, kdo by se podrobili kontrole dobrovolně. Ostatní by z místa přestupku odešli. Pokus o únik cestujícího z místa, kde jej revizor vyzval k vyčkání na příchod osoby oprávněné zjistit jeho totožnost, je útokem na majetková práva provozovatele, tedy na zájem chráněný zákonem.

Tyto závěry se však nevztahují jen na vztah provozovatele drážní dopravy a černého pasažéra. V rozsudku se rovněž uvádí, že i každá osoba má právo se chránit proti zloději nebo osobě, která poškodila jeho věc.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Nenechte se oholit ani od domácího

„Majitel mi zase zvedl nájem o třetinu. To už se nedá utáhnout, budu se muset odstěhovat,“ postěžoval si zákazník u holiče. Oholit se však, v přeneseném slova smyslu, nechal už dříve právě od zmíněného majitele, …

Za odložené věci v čekárně se neručí? Omyl

Odložili jste si v čekárně u lékaře kabát na věšák a při odchodu jste zjistili, že vám jej někdo odcizil? Máte jednoznačně nárok na náhradu, i když vás sestra bude nejspíš vyhánět s poukazem na ceduli s nápisem, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru