Řezaný tabák skokově zdraží. Lidé začnou nakupovat v zahraničí

Názor
Již od příštího roku může být řezaný tabák v České republice dražší než ve všech okolních zemích včetně Německa a Rakouska. Lidé z pohraničí by tak pravděpodobně nakupovali řezaný tabák v cizině, což by snížilo výběr spotřební daně.
Řezaný tabák skokově zdraží. Lidé začnou nakupovat v zahraničí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Řezaný tabák by měl podle návrhu poslance Jana Volného zdražit téměř na dvojnásobek dnešních cen. Stát by se tak mohlo již od příštího roku. To by v praxi znamenalo, že by si kuřáci sáhli opravdu hluboko do kapsy. Místo nynějších zhruba 115 korun by běžné balení řezaného tabáku po zvýšení spotřební daně stálo kolem 200 korun.

Podle návrhu, který se zítra bude projednávat na Rozpočtovém výboru PS PČR, by výrazné zvýšení spotřební daně mělo zvýšit příjmy státního rozpočtu skoro o dvě miliardy korun.

To by uvítala ministryně financí Alena Schillerová.

Ve skutečnosti lze však o pozitivních přínosech pro státní rozpočet pochybovat. Skokový růst ceny řezaného tabáku totiž pravděpodobně úplně omezí jeho prodej na našem území.

V České republice se nyní prodává tolik řezaného tabáku, že z něj lze ubalit zhruba dvě miliardy kusů cigaret.

Stát díky tomu inkasuje na spotřební dani řádově tři miliardy korun ročně. Zatímco vláda čistě matematicky očekává, že po zvýšení spotřebních daní vybere o další téměř dvě miliardy korun navíc, realita bude téměř jistě odlišná.

Původní návrh 2020 2021 2022 2023
Krabička cigaret 13 Kč 4 Kč 4 Kč 4 Kč
Řezaný tabák 10 Kč 5 Kč 5 Kč 6 Kč
Zahřívaný tabák 2 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč

Přestože jsou kuřáci závislí na nikotinu, dokážou počítat a nenechají si líbit jakékoliv zdražení tabáku. V případě skokového zvýšení cen téměř na dvojnásobek původních lze očekávat, že kuřáci začnou hledat alternativy. Kromě nakupování v cizině se může rozvíjet černý trh. Rovněž je možné, že se někteří kuřáci stanou zahrádkáři a vyrazí na nákupy do growshopů, kde prodávají sady na pěstování tabáku.

Nový návrh

(předkládá poslanec Jan Volný)

2020 2021 2022 2023
Krabička cigaret 13 Kč 4 Kč 4 Kč 4 Kč
Řezaný tabák 10 Kč 83 Kč 10 Kč 10 Kč
Zahřívaný tabák 2 Kč 13 Kč 2 Kč 2 Kč

Místo řezaného tabáku je vhodné se zaměřit na zahřívaný tabák. Ten je momentálně zdaněn stejnou sazbu jako řezaný tabák. Vzhledem k rozdílné váze tabáku v klasické cigaretě a zahřívané cigaretě je však efektivní zdanění zahřívaného tabáku na pětinové úrovni oproti klasickým cigaretám. Zde lze identifikovat až čtyři miliardy korun, které by stát mohl relativně snadno vybrat, kdyby obě komodity byly zdaněné stejně.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od zítřka v ČR zdraží cigarety, nejvýrazněji v historii

×
  1. Jsem nemilé překvapená, co pořád vymýšlejí. Rozdávají miliony, přestože na to nemají a pak je hned shánějí jinde. Pod záštitou, že to dělají pro naše zdraví.

  2. Prosím vás kdo to psal, za 115 řezaný tabák? To je na vykuřování skleníků, dneska jsou ceny od 180 – 230…

  3. dnes kupuji PS tabák 100 g za 422,- t.j. za kilo 4.220,- Kč, mám to kilo tak na 2-3 měsíce, pokud to chtějí zdražit o 83 % tak za 7.722,-Kč to kupovat nebudu, na zahřívaný kouření nepřejdu, to je jako pít pivo brčkem, tak že asi přestanu kouřit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru