Riziko podnikání. Mladým se do něho prý moc nechce, mohou si vybírat

Názor

Asociace malých a středních podniků se ptala mezi 600 studenty, zda si raději najdou zaměstnání nebo začnou podnikat. V závěru průzkumu tvrdí, že 80 procent dává přednost jistotě zaměstnaneckého vztahu. Jenže...

Podle průzkumu 80 procent mladých dává přednost jistotě zaměstnaneckého vztahu před podnikáním. Foto: Pixabay

Na druhou stranu ale zase nedávno vyšly jiné zasvěcené zprávy, že mladí lidé raději mají živnost nebo firmu, a i proto, že chybí pracovníci ve velkých společnostech. Čert se v těch výzkumech vyznej, mnohdy jsou zkrátka jen o tom, že si někdo na nich chce přihřát svoji polívčičku. Každopádně lidi si dnes mohou vybírat, i díky sdílené ekonomice. Práce je hlavně ve městech dost.

Jisté také je, že trh práce se rychle mění. Robotizuje se. A i dělník-operátor, aby měl už znalosti na úrovni vyšší odborné školy.

„Digitalizace a automatizace v současné době v Česku podle OECD ohrožuje 45 procent pracovních míst. Studie ministerstva práce a sociálních věcí uvádí, že v důsledku robotizace v příštích dvou letech zanikne zhruba desetina pracovních míst, tedy přes 400 tisíc pozic,“ připomíná ve své zprávě poradenská společnost BDO.

Trh práce a podnikání začíná také ovlivňovat tzv. sdílená ekonomika. Z výzkumu think-tanku Centre for European Policy Studies vyplývá, že na webech, které zprostředkovávají nabídku a poptávku na sdíleném trhu práce, vyhledává 44 % dotázaných. Aktivně na nich nabízí své služby 22 %, nejaktivnější jsou v tomto Britové. Z britského průzkumu také vyplývá, že většina nabízejících jsou mladí lidé, polovina z nich je mladší 35 let.

Zajímavostí je, že například řidiči Uberu jsou v porovnání s jejich kolegy taxikáři vzdělanější, až 19 % z nich má ve Velké Británii vysokoškolský diplom.

„Lidé na sdílenou ekonomiku začínají nahlížet jako na možný zdroj obživy. V budoucnu to trh práce určitě pozmění,“ říká Stanislav Koukal, šéf českého start-upu Robeeto, který nabízí zprostředkování práce na sdíleném trhu.

Podle průzkumu britské Hertfordshirské univerzity se přes některou službu sdílené ekonomiky pokoušelo najít práci 21 procent dotázaných. Uspělo 11 procent z nich, což představuje téměř pět milionů pracujících. Celý svůj příjem tímto způsobem získává pět procent z nich, pro většinu jde o přivýdělek.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Šikana nebo zákonem povolené omezení podnikání?

Nájemce a provozovatel obchodu s oblečením v nákupním centru si s pronajimatelem v nájemní smlouvě vymínil, že nesmím otevřít jiný obchod ve vzdálenosti 50 km od nákupního centra. Je tento postup pronajímatele oprávněný?

Co dnes může usnadnit podnikání? Aplikace

Lidé, kteří začínali podnikat na začátku 90. let, si dobře pamatují, že s každým platebním příkazem museli dojít do banky anebo vystát frontu na poště, aby zaplatili peníze či si je vyzvedli. Tohle už je opravdu …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru