Riziko střetu řidičů s přemnoženou zvěří rok od roku roste

Přemnožená lesní zvěř komplikuje život nejen lesníkům a myslivcům, ale stále častěji také řidičům. Rovněž policejní statistiky potvrzují rostoucí trend počtu dopravních nehod, při nichž se vozidlo střetlo s lesní zvěří. Zatímco v roce 2014 evidovali policisté necelých sedm a půl tisíce těchto dopravních nehod, za celý minulý rok to už bylo více než 12 tisíc.
Riziko srážky s lesní zvěří v posledních letech výrazně roste. Foto: Depositphotos.com

Majitelé vozidel by si proto měli dát při výběru povinného ručení pozor především na to, zda je riziko střetu se zvěří součástí sjednaného havarijního pojištění, nebo zda si budou muset sjednat připojištění, aby se proti tomuto riziku připojistili.

Jako první na tuzemském trhu zahrnula havarijní riziko střetu se zvěří do povinného ručení pojišťovna Generali. A později původní riziko rozšířila na střet se zvířectvem bez omezení, tedy včetně domácích, hospodářských a jiných zvířat.

A také již roky aktivně podporuje umisťování tzv. pachových ohradníků ve vybraných krajích. „Jejich účinnost je prokázaná a přispívá velmi významně ke snížení nehod způsobených zvěří. I při těchto nehodách jde přitom motoristům o život,“ řekl portálu FAEI.cz mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Vývoj počtu nahlášených dopravních nehod s lesní zvěří v letech 2010 až 2018

Zdroj dat: statistiky Policie ČR

Řidiči, kteří platí povinné ručení, jehož součástí pojištění střetu se zvěří není, si toto riziko mohou připojistit. „V případě havarijního pojištění si k základnímu riziku přidá alespoň jedno další připojištění okolo 34 procent majitelů vozidel. U povinného ručení je to přibližně čtvrtina. Riziko střetu se zvěří má připojištěno dohromady jen 15 procent z nich,“ uvádí Ladislav Gruber, analytik portálu ePojisteni.cz.

Gruber upozorňuje, že riziko srážky s lesní zvěří v posledních letech výrazně roste. Přibližně ke každé desáté dopravní nehodě dochází právě kvůli migraci zvěře. I když se účet za opravu poničeného vozidla lehce vyšplhá do desítek tisíc korun, mnozí čeští řidiči netuší, zda je pojistka ochrání i v případě srážky se zvěří.

Z podrobné analýzy smluv povinného ručení a havarijního pojištění s alespoň jedním připojištěním k základnímu riziku na portálu ePojisteni.cz vyplývá, že připojištění střetu se zvěří si častěji připojišťují lidé z menších měst a vesnic. „Zatímco v Praze si toto připojištění sjednává šest procent majitelů vozidel, v malém krajském městě nebo na vesnici to je 17 procent,“ doplňuje Ladislav Gruber s tím, že pokud jde o připojištění střetu se zvěří, mají nejsilnější zastoupení řidiči do 29 let.

PSALI JSME:
Za nalezení zatoulaného psa Češi platí až desítky tisíc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojišťovny se letos i kvůli tornádu „prohnou“

Tuzemské pojišťovny sčítají škody čtvrtečního tornáda. Odhady zatím hovoří o stovkách milionů korun až jednotkách miliard. Zatímco loni byla klíčovou pojistnou událostí vichřice Sabine, letos to bude zcela jistě …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru