Rodinné domy letos kvůli energetickým úsporám zdraží o stovky tisíc korun

Názor
Stovky tisíc korun navíc zaplatí všichni, kdo začnou po Novém roce stavět nový rodinný dům. I na ty nejmenší novostavby se totiž začne vztahovat evropská směrnice nařizující stavět takzvané „téměř nulové“ budovy. To znamená s extrémně nízkou energetickou spotřebou.
Střechy nových domů pokryjí solární panely, někdo bude muset využít i tepelná čerpadla. Ilustrační foto: Pixabay.com

Aby se toho dosáhlo, musí se zvolit mohutnější zateplení a instalovat spousta technologií včetně například rekuperace. Stavba se tím prodraží v průměru o deset až patnáct procent. U rodinného domu za čtyři miliony korun tak majitel zaplatí navíc 400 až 600 tisíc korun.

Kromě silnější obálky, která zajistí menší tepelnou výměnu s okolím, bude muset každý i ten nejmenší dům obsahovat i spoustu dalších nákladných technologií. Žádný dům se neobejde bez regulovaného vytápění a větrání, tedy známé rekuperace.

Nutná bude také správná volba osvětlení, aby bylo co nejúspornější. Hodnot požadovaných evropskou směrnicí však nepůjde dosáhnout bez alespoň částečného využití zásobování z obnovitelných zdrojů. Střechy nových domů tak pokryjí solární panely, někdo bude muset využít i tepelná čerpadla.

PSALI JSME:
Nečekaný dopad pandemie: Češi si koupili 4 miliony nových svítidel

Všechny tyto technologie jsou jednak drahé v okamžiku pořízení a instalace, navíc vyžadují pravidelnou a pečlivou údržbu a kvalifikovaný servis. I to něco stojí bez ohledu na to, že se něco porouchá.

Například opravy rozbité rekuperační jednotky se mohou vyšplhat i na desítky tisíc korun. I s tím budou muset majitelé nových domů postavených po Novém roce počítat. Bez dalších nákladů na opravy přesahuje návratnost těchto technologií 25 let.

Zastánci energeticky úsporných budov sice chlácholí slovy o tom, že lidé díky nižší spotřebě energií ušetří a vyšší náklady se jim časem vrátí. To je ale hodně zkreslené. Aby se energetické úspory opravdu projevily, museli by obyvatelé takových domů výrazně změnit způsob chování. Museli by se bezvýhradně spolehnout na rekuperaci a prakticky se rozloučit s klasickým větráním.

PSALI JSME:
Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností

O velkých francouzských oknech otevřených většinu roku a propojujících interiér domu s přilehlou zahradou či dvorem ani nemluvě. Právě to na rodinných domech mnoho lidí tak oceňuje, bohužel to ale jde proti trendu úspor energií.

To ale nevadí bruselským úředníkům, kteří prostě v rozporu s přáním lidí rozhodli, jak budou muset bydlet. Energeticky úsporné domy dosud tvořily jen nepatrný zlomek výstavby, jejich podíl na nově postavených rodinných domech se trvale pohybuje pod deseti procenty. Nyní se tato menšina bruselským diktátem stane jedinou možnou volbou.

Co na tom, že takové domy devíti lidem z deseti nevyhovují. Hlavně že splníme normované tabulky boje proti globálnímu oteplování. Že to v praxi žádný významný dopad na životní prostředí mít nebude, protože nikdo energiemi šetřit nebude, nejspíš vůbec nevadí. Prostě bruselský ekologistický vlk se nažere a ovce v podobě domácnosti bydlící ve vlastním rodinném domě zůstane celá. Jen o stovky tisíc korun chudší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blíží se povinná výměna starých kotlů na uhlí

Zavřít reklamu ×
 1. Ty informace o rekuperací jsou mesmysl, větrám kdy chci bez ohledu na rekuperaci a je z toho hodně pozitiv, kdo má ten ví…

 2. A kdo takové opatření schválil se nepíše! Bruselský úředník je nic neříkající definice. V České legislativě se nic co neprošlo sněmovnou a senátem nemůže prosazovat. A tam má každý volič svého poslance a měl by ho žádat aby takové kraviny neschvaloval!

 3. Budeto podobné jakos auty Plug-in hybridy. Máte ho, neplatíte za parkování, můžete parkovat všude a stejně jezdíte na benzín, protože se Vám nechce vytahovat kabel nebo bydlíte v paneláku v 5 patře. Tak i když se Vám porouchá ve Vašem domě něco zbytného, třeba ta rekuperace, tak to jednoduše necháte být. Ostatně spousta současných zařízení domů ( solární ohřev, tep. čerpadlo, kombinace s vytápěním krbem atd.) se s ohledem na pořizovací náklady , čtyřčlenné rodině v RD v porovnání s jednoduchým kotlem na plyn nebo i elektrokotlem a se zásobníkem nebo el. s bojlerem na TV v objemu 120 l, nevrátí resp. vrátí v okamžiku konce životnosti daných zařízení a nutnosti jejich obnovy. Tedy žádná výrazná výhoda.

 4. Hnus , same … rekuperace je uplně k ničemu alespoň co se návratnosti týče FV a tč to same . Porizovaci naklady 1 mil (kvalitni) podelit 30 lety to k těm nakladum kazdy rok mzsim pripocitat 33 tisic a modlit se aby se to 30 let nepikazilo coz ue dalši nesmysl

 5. Článek je lživý. A opakovaně vychází každý rok. Rekuperace není povinná! Stejně tak je nesmysl, že vícenáklady budou tvořit 400-600 tis. Kč.
  Ten článek vychází pouze z toho důvodu, že majitel developerské společnosti Ekospol, chce zdražit, zvýšit svůj zisk a svést to jak jinak, než na Brusel.
  Možná bych doporučil panu generálnímu najmout si schopnějšího energetického specialistu. Když si najde takového, co mu barák za 100 milionů spočítá za 10 tisíc, tak pak ať nepláče, že mu tam rve všechny technologie, aby mu to vyšlo. Kdyby obětoval o pár tisíc víc za takového, který by mu to racionálně zoptimalizoval, tak mu to vyjde bez rekuperace, solárů, a tepelných čerpadel.
  PS.: Regulované vytápění s časovým programátorem jsme měli doma už před 30 roky. Pokud si někdo stěžuje na nutnost mít v bytě termostat, tak opravdu nechci vidět tu tragickou technickou úroveň jeho produktů, v tomto případě bytů společnosti Ekospol.

  • Presně tak, ten článek je holý nesmysl. Nikdo nenařizuje rekuperaci ale dům s nulovou spotrebou energií. Pokud dáte dobré okna, zateplíte a máte tepelné čerpadlo, pak nemusíte nic řešit.Dokonce můžete mít i plynový kotel. Pan Korec zřejmě připravuje půdu pro další zdražování staveb od firmy Ekospol – za tenhle článek by si zasloužil, aby výše uvedenou stavební firmu zákazníci bojkotovali.

   • Píšete také blbost . Izolace se nemění . Klidně si postavíte dřevodomek s 15cm izolace ve stěně. Co se ale přitvrzuje je obnovitelná energie. Tudíž fosiliní paliva a energie z nich vyráběná mají vysoké koeficienty (elektřina okolo 3) . Naopak když budete vytápět dřevem (0,1) nebo peletkami (0,2) , tak mužete mít jak jsem psal mizerně zateplený dum .
    Prostě kašpařina .

    • Elektřina má 3? Bejvávalo. Teď už má jen 2,6. Plyn se neměnil.
     Někde se přidalo, někde ubralo. Ve výsledku se jedná o mírné zpřísnění. U kompaktních RD však žádné problémy nejsou, tedy pokud nechcete topit a ohřívat vodu přímotopnou elektřinou (to zahrnuje i různé folie, sálavé panely…). Vzhledem k nízké účinnosti výroby elektrické energie (cca 30%) je logické, že si nelze postavit průměrně zateplený dům, který bude vytápění a ohřev teplé vody elektricky.
     Může se to jevit jako kašpařina, ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel 😉

    • Myslel jsem to z obecneho hlediska, samozrejme ze zatepleni v tom nehraje prilis roli, spise ma vyznam ekomomicky z pohledu uspor ale fakt je ze jde o zdroj vytapeni pokud zdroj vytapeni v poradku pak neni nutno mit rekuperaci

 6. By mne zajímala energetická náročnost výroby střechy plné FV panelů. To se nemůže vrátit za jejich životnost ani náhodou. Myslím tím hlavně šetrnost k přírodě. K Finančně to je takto:
  Máme středně velký dům – vše v elektrice (topení, voda, sporák, spotřebiče) a platíme 23 tis ročně za komplet elektřinu (dům na hranici A a B energ. úspornosti). Jediný náklad byly topné rohože + termostaty + el. kotel – dohromady cca 50 tis.
  Tzn. že se mi „pasivní dům“ vrátí za cca 35 let, když nebudu počítat opravy, a naopak sobě budu počítat výměnu kotle každých 10 let (cca 5 tis Kč.) a jednou za život vyměním rohože a termostaty (spolu s podlahou, která asi 30 let nevydrží).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru