Rodinní farmáři bojují za otevření trhů, namalovali Vojtěchovi bezpečnostní plán

Rodinné farmy bojují za znovuotevření trhů. Podle nich je nespravedlivé, že supermarkety mají otevřeno, ale trhy vláda zakázala, když přitom jsou venku a riziko přenosu nákazy je zde menší, než v uzavřené budově. Ministru zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi poslali datovou schránkou bezpečnostní plánek, jak by takové tržiště v době nouzového stavu mohlo fungovat. Aktuálně totiž hrozí bankrot až 40 procentům malých českých farem.
Rodinní farmáři bojují za otevření trhů, namalovali Vojtěchovi bezpečnostní plán. Nákres: Asociace farmářských tržišť České republiky

„Chceme, aby se farmářské trhy na základě nového bezpečnostního plánu, který jsme už v pondělí 23. března poslali datovou schránkou ministru zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi a hlavní hygieničce Jarmile Rážové, začaly konat co nejdříve. Trhy jsou méně rizikové než supermarkety,“ řekl předseda Asociace farmářských tržišť České republiky Jiří Sedláček.

Součástí trhů by podle něho nebyl prodej občerstvení, nápojů, posezení. Odpověď z ministerstva mu zatím nepřišla.

„Uzavřená místnost s infikovaným člověkem je riziková, čím déle někdo dýchá virus do vzduchu, tím více ho tam je. Z toho vyplývá, že uzavřené obchody s velkým množstvím lidí jsou rizikovější. Venku fouká vítr, svítí slunce a virus se nemůže tak koncentrovat,“ potvrzuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry a polyomaviry Ruth Tachezy.

S ochranným konceptem by se podle asociace začalo na menších trzích, tedy například v Praze Heřmaňáku a Kubáni. Náplavka u Vltavy by vzhledem k úzkému prostoru a velké koncentraci lidí přišla na řadu později. A když už, tak místo 90 stánků by se jich otevřelo dvacet.

PSALI JSME:
„Živé kuře, nebo krávu byste do odpadu nevyhodili,“ říká Martin Prokop

„Rozestupy mezi zákazníky bychom řešili páskou vyznačenou na zemi a také místním dozorem. Případně i lehkým plastovým oplocením prostoru, jímž bychom vymezili cestu tak, aby k pultu lidé přistupovali po jednom,“ popsal Sedláček.

V Německu na trhy nahlížejí stejně jako na samoobsluhy

Farmářské trhy dostaly v ČR stopku 10. března. V okolních státech se ale konají dál. Například farmáři ze sousedního Německa žádný zákaz nedostali.

„Na trhy se v Německu nahlíží jako na uspokojování základních potřeb, a zavřené proto většinou nejsou. Jednotlivé spolkové země mohou vyhlásit kvůli ochraně zdraví přísnější opatření obecným nařízením, jako například ohledně trhů v Drážďanech či v Lipsku,“ popsal organizátor farmářských trhů v Berlíně Nikolaus Fink.

V německé metropoli podle něj fungují trhy jako obvykle, musí se ale dodržovat přísná opatření. „Například bezpečnostní odstupy mezi zákazníky, trhovci mají rukavice. Dále lidé musí držet rozestup minimálně 1,5 metru, nesmí tvořit fronty, nebo se srocovat blízko pultu,“ vysvětlil Fink.

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby se letos kvůli koronaviru a souvisejícím opatřením propadnou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Hospody a restaurace bojují o každou hodinu

Sektor gastronomie už letos přišel na tržbách minimálně o 30 miliard korun. Podnikatelům v pohostinství vadí, že vláda s nimi předem nekonzultuje zaváděná restriktivní opatření a nehledá kompromisní řešení, které by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru