Rok 2025 přinese turbulentní vývoj ceny zlata

Analytici předpokládají, že zlatý trh bude v roce 2025 nadále pod vlivem geopolitických nejistot, měnové politiky centrálních bank a pohybů na světových měnových trzích. Podle jejich odhadů má před sebou zlato rok plný cenových výkyvů. Zlato by v roce 2025 mohlo dosáhnout historicky nejvyšší ceny.
Predikce ukazují na překonání historického maxima ceny zlata v roce 2025. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Predikce ukazují na překonání historického maxima ceny zlata v roce 2025. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících cenu zlata bude vývoj inflace a reakce centrálních bank. Centrální banky, jako Fed nebo Evropská centrální banka, budou pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což zatraktivňuje zlato.

Případné zavedení cel v USA, oslabení dolaru a zvýšená poptávka ze strany centrálních bank by mohly tlačit cenu zlata nahoru. V první polovině roku by mělo dojít minimálně k návratu na historické maximum 2 800 amerických dolarů, vyloučený není ani průlom psychologické hranice 3 000 dolarů za trojskou unci.

Jakmile růst cen vyvrcholí, což dle analýzy cyklů očekáváme hned v prvním pololetí roku, nastane korekce cen v rozmezí 10 až 20 procent. Následně přibližně na podzim předpokládáme výrazný a rychlý růst ceny, který může přetrvat až do začátku roku 2026.

Dalším faktorem, který může v roce 2025 podpořit růst ceny zlata, je geopolitická situace. Konflikty, jako je válka na Ukrajině, napětí mezi Čínou a USA nebo nestabilita na Blízkém východě, budou nadále ovlivňovat poptávku po zlatě, které zajišťuje bezpečné uchování hodnoty peněz.

Investoři tradičně hledají zlato v dobách nejistoty, a pokud se geopolitická rizika nezmírní, cena zlata by mohla bořit historická maxima. Jedním z důležitých trendů, který žene zlato na nové cenové úrovně, je rekordní nákup zlata centrálními bankami.

Rozvíjející se ekonomiky, jako Čína nebo Indie, se snaží diverzifikovat své rezervy a snižovat závislost na americkém dolaru. Celkově už centrální banky letos nakoupily k 30. říjnu 754 tun zlata a dle Světové rady pro zlato jsou na nejlepší cestě překonat rekord z roku 2022, kdy bylo nashromážděno 1 082 tun zlata.

Centrální banky po celém světě plánují v roce 2025 pokračovat v rozsáhlých nákupech zlata. Tento trend je reakcí na geopolitickou nejistotu, snahu diverzifikovat rezervy a oslabení důvěry v americký dolar. Vliv na vývoj ceny zlata bude mít i politika nastupujícího amerického prezidenta.

Tržní očekávání ohledně politiky Donalda Trumpa budou v roce 2025 převážně pozitivní, proto by zlato nemuselo růst tolik jako v letošním roce. Očekávání jsou ale příliš velká a už na podzim příštího roku, případně v prvním kvartálu roku 2026 může dojít ke ztrátě důvěry v politiku amerického prezidenta, i to ovlivní růst ceny zlata směrem vzhůru.

Předpokládaná maximální cena zlata za unci kolem tří tisíc dolarů odpovídá přibližně 69 tisícům korun. Vývoj ceny zlata v českých korunách však bude záviset na směnném kurzu.

Pokud by koruna oslabila vůči dolaru, mohl by se dopad na české investory ještě prohloubit. Investoři v Česku by měli pečlivě sledovat nejen globální vývoj cen zlata, ale také pohyby kurzu koruny vůči dolaru. Oslabení koruny by mohlo cenu zlata v korunách výrazně zvýšit.

Autor je ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Kl Klasik

    Není trojská unce, ale troyská unce, podle francouzského města Troyes. Od odborníka Zlatých rezerv bych takovou neznalost neočekával