Rok koronaviru: Už polovina Čechů přišla aspoň o část svých příjmů

Analýza
Nekončící koronavirová pandemie znamená významné finanční potíže pro značnou část domácností. Bezmála polovina rodin už přišla aspoň o část svých příjmů. Finanční problémy pak řeší většina lidí omezováním svých výdajů. Ukázal to průzkum Poradny při finanční tísni a České spořitelny, který v únoru provedla agentura IPSOS na reprezentativním vzorku populace.
Už bezmála polovina Čechů přišla kvůli pandemii o část svých příjmů. Foto: Pixabay.com

Už jen pár procent a bude to přesně polovina. Třiačtyřicet procent Čechů pod tíhou koronavirové pandemie přišla o část svých příjmů. Čtvrtině z nich způsobila dokonce ztrátu deseti a více tisíc korun měsíčně. Vyplývá to z průzkumu, který nechala vypracovat Poradna ve finanční tísni a Česká spořitelna.

Nejvíce tento propad zasáhl Čechy ve věku nad 54 let. Opasky ale musí utahovat také mladší ročníky. Téměř polovina Čechů do 26 let přišla o pravidelný příjem do pěti tisíc korun. Šest lidí z deseti své finanční potíže zatím řeší omezením vlastních výdajů nebo čerpáním rezervy.

Experti navíc předpovídají, že po zrušení moratoria se může výrazně zvýšit počet exekucí. Loni bylo zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde přitom o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Výrazně se na tom ovšem plošné omezení exekucí kvůli šíření covidu-19.

Lidé si půjčují opatrněji

Nedobrá finanční situace vede k tomu, že jen každý pátý Čech řeší současné existenční problémy půjčkou. A to hlavně od příbuzných nebo známých. Naopak nejmenší zájem je o úvěry od nebankovních společností.

PSALI JSME:
Od výplaty k výplatě. Čtvrtina domácností nemá úspory

„Lidé jsou obezřetnější. Kvůli strachu o práci nebo obavám, že ztratí část příjmů, přistupují k půjčkám opatrněji. Pokud už se rozhodnou zadlužit, řeší tím spíše zásadní problémy: jak zaplatit jídlo, nájem, opraváře na rozbitou lednici. A ne relativně zbytné věci jako je nový telefon nebo dovolená, jako tomu bylo dříve,“ konstatoval David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

„Obecně převládá preference vyhnout se v současné době rizikovým závazkům. Jestliže ovšem člověk řeší, jak zaplatit nájem, tak půjde i do rizikové půjčky, pokud jinou nerizikovou nikde nedostane nebo doba vyřízení nerizikové půjčky je pro něj moc dlouhá,“ dodal Šmejkal.

Češi zatím splácejí

Své dluhy zatím Češi zvládají splácet, ale mnozí opět jen díky tomu, že omezili svoje výdaje. „Podle průzkumu má se splátkami potíže necelá desetina lidí. Čtvrtina pak splátkový kalendář plní jen díky tomu, že svoje dluhy konsolidovali, tedy spojili do jednoho výhodnějšího,“ řekl Lukáš Kulhavý, ředitel nezajištěných úvěrů v České spořitelně.

Dodal, že pandemie ukazuje na další trend, a to masivnější zájem klientů o on-line prostředí. Pandemie urychlila zavádění digitalizace, díky níž si mohou klienti snadno vyřídit půjčku bez návštěvy pobočky.

PSALI JSME:
Češi podle průzkumu omezují výdaje a více spoří

„V loňském roce jsme tak uzavřeli každou čtvrtou půjčku on-line, tedy v internetovém či mobilním bankovnictví George, nebo prostřednictvím našich webových stránek. S dostupností digitálních služeb pozorujeme i mnohem větší zájem klientů o jejich využívání, využila jich více než polovina klientů v průběhu úvěrové žádosti,“ uvedl Kulhavý.

Exekucí zatím ubývá…

Značná část domácností má ale značné obavy z finanční budoucnosti. Kdo může, šetří. Velká část rodin ale žije od výplaty k výplatě. Experti navíc upozorňují, že se po letech klesajícího počtu exekucí může tento trend znovu otočit. Loni bylo zahájeno necelých 408 tisíc nových exekucí, což je nejméně za poslední roky.

„Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně,“ uvedl pro ČTK prezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu ovšem nejspíš má epidemická situace související s onemocněním covid-19. „Na základě vládních opatření se plošně omezilo provádění exekucí, čímž dochází k faktické paralýze věřitelů, kteří ztrácí víru ve vymožení svých pohledávek,“ upozornil.

Komora již loni varovala před navrhováním opatření, která mají za cíl omezit vymahatelnost práva, ať už jde o moratorium na exekuce či omezování takzvaných mobiliárních exekucí. Ty jsou ale podle komory často jediným nástrojem, jak se věřitel ke svým prostředkům může dostat. Dočasný zákaz exekucí přitom vypršel na konci ledna.

PSALI JSME:
Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Další moratorium?

Na přelomu února a března ale skupina poslanců předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona, který má exekuce opět zásadně omezit. Obsahuje zákaz provádění mobiliárních exekucí, tedy exekucí prodejem movitých věcí, až do 30. června 2021.

Například podle České asociace povinných, která se snaží pomáhat lidem v dluzích, by počet osob v exekucích mohl v následujících měsících vzrůst až o desítky procent. V exekuci je přitom nyní okolo 730 tisíc lidí, z toho asi 64 tisíc seniorů starších 65 let.

Další moratorium kritizuje Exekutorská komora. Jde podle ní už o třetí návrh zákona omezující exekuce. „Poslanecký návrh byl vytvořen a předložen bez jakéhokoli vyhodnocení účinnosti a účelnosti předchozích dvou zákonů nesoucích označení Lex Covid Justice,“ řekl prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Podle něj se nikdo nezabýval tím, zda předchozí úpravy skutečně ulevily potřebným osobám, ani tím, zda neúměrným způsobem nezasáhly do práv a legitimních očekávání věřitelů. Podle uvedené profesní organizace se skupina poslanců před blížícími se volbami zcela populisticky staví do role ochránce, aniž by ověřila, zda skutečně předchozí podobné úpravy někomu pomohly.

PSALI JSME:
Stát chrání před exekucemi už i „šmejdy“

Komora tvrdí, že návrh opomíjí nejen velké systémové věřitele, kteří kvůli neustálému omezování přicházejí o razantní sumy a kteří se tak ke svým pohledávkám dostávají pozdě, nebo vůbec.

Drobní věřitelé

Podle Exekutorské komory zůstávají opomenuti především drobní věřitelé, kteří bývají na vymožení svých pohledávek často existenčně závislí. Organizace připomněla, že věřitel zákonodárcům nepřijde natolik důležitý, aby mu věnovali pozornost – ať již jde o zaměstnance, živnostníka, obchodní korporaci nebo třeba společenství vlastníků jednotek.

„Pokud návrh projde, půjde již o třetí protiústavní zásah do výkonu exekuční činnosti. Stát na jednu stranu tvrdí, že chce chránit povinné v exekucích vedených soudními exekutory, na druhou stranu veškeré jím vedené exekuce, prováděné stejnými prostředky finanční správou, celní správou a podobně, probíhají i nadále bez jakýchkoli omezení,“ dodal Mlynarčík.

Totéž podle něho platí také o prodejích movitých věcí v insolvenci, které nebyly nikterak omezeny. Zakládá se tak faktická nerovnost mezi jednotlivými dlužníky podle toho, zda dluží státu nebo soukromému subjektu.

PSALI JSME:
Většina Čechů už má neplatičů plné zuby. Další úlevy dlužníkům odmítá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.