Ropa drží inflaci výš

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v březnu oproti únoru vzrostly o 0,2 procenta, tedy stejným tempem jako v únoru. To bylo desetinku pod očekáváním trhu i naším odhadem. Meziroční míra inflace se zvýšila na 2,3 procenta z předchozího tempa 2,1 procenta.
Kdybychom v březnu odečetli vliv cen u čerpacích stanic a vliv spotřebních daní na tabák a alkohol, činila by meziroční inflace nikoliv 2,3 procenta, ale 0,8 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Klíčovým důvodem zrychlení meziroční míry inflace v březnu byly ceny u čerpacích stanic, které oproti únoru vzrostly o 5,8 procenta, zatímco loni v březnu a zejména v dubnu strmě klesaly. Jinými slovy nebýt těchto pohybů na cenách paliv v důsledku vývoje cen ropy, nacházela by se inflace v březnu poblíž 1,7 procenta.

V meziměsíčním srovnání cenovou hladinu mírně navyšovaly sezónně dražší ceny oděvů a obuvi a zvýšení cen tabáku v důsledku předchozího zvýšení spotřební daně. Ceny rekreací v kalkulacích Českého statistického úřadu sezónně poklesly.

Není sporu o tom, že inflace v letošním roce začala silnějším růstem. Tříměsíční průměrné anualizované tempo činí v tuto chvíli 4,1 procenta. Nicméně z tohoto pohledu se domníváme, že je inflace na vrcholu.

PSALI JSME:
Trh se obává, že těžaři ropy jsou až příliš optimističtí

Meziroční míra inflace pravděpodobně ještě dosáhne vyšších úrovní poblíž 2,6 procenta, ale z důvodu statistického efektu, neboť spotřebitelské ceny loni v březnu a dubnu klesaly. Kdybychom v březnu odečetli vliv cen u čerpacích stanic a vliv spotřebních daní na tabák a alkohol, se kterými Česká národní banka (ČNB) nic nenadělá, činila by meziroční inflace nikoliv 2,3 procenta, ale 0,8 procenta.

Nyní je otázkou, zda převládne hypotéza, podle které rozvolnění protipandemických opatření vyvolá silný růst poptávky a nedostatečná nabídka bude reagovat zvýšením cen, či naopak hypotéza ukazující na ekonomiku operující stále hluboko pod svými možnostmi, která v průměru bude působit ve prospěch nižšího růstu cen.

Obchodníci ve snaze vyprodat zásoby mohou mnohdy poskytovat významné slevy. Domníváme se, že realita bude napůl cesty a v nejbližším období může být cenový vývoj značně rozkolísaný. V dubnu čekáme meziroční inflaci poblíž 2,6 procenta a poté její postupné snižování až k dvěma procentům na počátku příštího roku.

PSALI JSME:
ČNB se obává předčasného zvýšení sazeb

Odchylka inflace od prognózy ČNB se snížila ze 40 procentních bodů na 30. Nová prognóza centrální banky, která bude zveřejněna v květnu, bude tuto odchylku reflektovat. Ta bude současně obsahovat vyšší růst hrubého domácího produktu na konci loňského roku, ovšem při hlubším propadu spotřeby domácností.

Především ale zahrne další vlnu pandemie, která vedla k uzávěře ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Zvýšení úrokových sazeb na květnovém zasedání má mizivou pravděpodobnost a i samotná prognóza by jej měla odložit do třetího čtvrtletí.

A o tom, zda úrokové sazby vzrostou již ve třetím čtvrtletí, bude stále rozhodovat především vývoj pandemie. Centrální bankéři budou chtít vidět razantní pokles rizika, že dojde k další vlně pandemie, což ještě několik měsíců může být velmi nejisté.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Porazit teď inflaci se spořicím účtem v bance nejde. Na co si dát pozor u alternativ?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ponechala sazby beze změny, jak se čekalo

Česká národní banka (ČNB) podle očekávání na dnešním měnově politickém zasedání úrokové sazby neměnila. Základní repo sazba tak zůstává 0,25 procenta a změn nedoznala ani diskontní a lombardní sazba (0,05 % a 1,00 …

Stát na dostavbě dálnice D4 ušetří až šest miliard

Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem může začít. Francouzské konsorcium DIVia podepsalo s ministerstvem dopravy smlouvu, které mu umožní čerpat od bank úvěry v hodnotě 12,5 miliardy korun. Projekt rekonstrukce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru