Ropa je v korunách nejlevnější v tomto tisíciletí

Názor
Cena ropy dnes odpoledne středoevropského času zlevnila na svoji nejnižší cenovou úroveň po přepočtu do české měny v tomto tisíciletí. Barel ropy Brent zlevnil v přepočtu na 610 korun, vyplývá z dat Bloombergu. Jde o absolutně nejnižší korunovou cenu barelu Brentu za celé období od 30. června 1999.
Barel ropy Brent zlevnil v přepočtu na 610 korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem dalšího zlevňování ropy je dnešní obnovení obecného propadu burz, jak evropských, tak amerických. Jistý optimismus z předchozích tří dní vyprchává, neboť trhy již plně započítaly příznivý efekt rozpočtových o měnověpolitických podpůrných opatření a čelí pokračujícímu šíření koronavirové nákazy.

V USA citelně narůstá počet jak infikovaných, tak zemřelých. Hrozí, že se Spojené státy a města jako New York stanou novým celosvětovým ohniskem nákazy. Mohou se tak stát dalším „Wu-chanem“ a další „severní Itálií“.

To trhům bere mírný optimismus v rámci možností, který v posledních dnech vedl dokonce až k tomu, že například Dow Jonesův akciový ukazatel se vrátil do pásma takzvaného býčího trhu (býčí trh nastává tehdy, když ukazatel vystoupá dvacet procent nad své poslední dno a dále stoupá – pozn. aut.).

Korunová cena ropy Brent dnes odpoledne středoevropského času spadla nejníže od června 1999

Bezprostředním důvodem zlevňování ropy je dnešní vyjádření saúdskoarabského ministerstva energetiky. Rijád podle něj nevede s Moskvou žádná jednání o škrtech v těžbě. Od dubna tak obě země budou zřejmě masivně zaplavovat světový trh ropou, aby ukořistily větší tržní podíl.

Saúdská Arábie tak jedná sama za sebe a nedbá výhrad a tlaku dalších členů kartelu OPEC, jako je Alžírsko nebo Nigérie, kteří by rádi obnovili jednání o škrtech. Současná situace poškozuje nejen je, ale i americké břidličné těžaře. Rijád se však zatím zjevně nehodlá podvolit dokonce ani tlaku USA.

Na cenový pokles ropy zareagují v nadcházejících týdnech i ceny pohonných hmot v ČR. Během dubna se tak může průměrná cena jak benzínu, tak nafty dostat až k úrovni 25 korun za litr. Nyní se jejich cena pohybuje kolem 28,50 za litr.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začíná ropná válka Saúdské Arábie s Ruskem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?

V uplynulých dvou týdnech činila průměrná výkupní cena letních odrůd jablek 19 korun za kilogram. V případě hrušek to bylo 21,20 Kč za kilogram. Meziročně tak letní odrůdy jablek zdražují o 54,5 procenta, zatímco …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Poradna
Platíte a vlastně ani nevíte proč? Řeč je o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které většina řidičů pokládá spíš za daň, než pojištění, a proto se zajímá spíše o jeho výši, než o to, co toto povinné ručení garantuje, co chrání a na co se nevztahuje, i čím se liší od havarijního pojištění. Což jsou však informace, o něž se nestará jen řidič bezmezně věřící, že právě jemu se na silnici nic stát nemůže.
Rolovat nahoru