Ropa po útoku v Saúdské Arábii prudce zdražuje

Názor
Ropa Brent, jejíž cena je určující pro cenu pohonných hmot v ČR, při zahájení dnešního obchodování vyskočila nad úroveň 70 dolarů za barel, na své čtrnáctiměsíční maximum. Barel se prodával až za 71,16 dolaru. Stalo se tak v důsledku dronového útoku na ropný zásobník v přístavu Ras Tanura, jenž je jeden z největších svého druhu na světě. 
Ropa už letos zdražila o zhruba 36 procent. Nyní lze předpokládat její další zdražení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nedělní útok, k němuž se přihlásili jemenští Húsíové, povstalci podporovaní Íránem, se obešel bez ztráty na životech a nenarušil ani vlastní ropnou produkci. Stupňuje se však v jeho důsledku blízkovýchodní napětí, což dále tlačí cenu ropy nahoru. Čeští řidiči tak i kvůli útoku povstalců musí počítat s markantním zdražením pohonných hmot.

Cena ropy totiž citelně roste již delší dobu. Členové kartelu OPEC a jejich spojenci minulý týden šokovali ropné obchodníky, když nepřikročili k citelnému zvýšení těžby. Umocnili tak obavu trhu, že ropy nebude v čase globálního ekonomického zotavení dost, což vyžene její cenu dále vzhůru. Podpořili tak spekulace, že barel ropy by se ještě letos mohl prodávat až za sto dolarů.

Zatím je tedy barel ropy takové cenovce na hony vzdálený. Nicméně v reakci na překvapivý krok kartelu a jeho spojenců a nedělní dronový útok cena ropy vyskočila na své maximum za celé období od loňského 8. ledna. Loni v lednu cena ropy přechodně vyskočila rovněž mírně nad sedmdesát dolarů za barel v důsledku vyostřeného blízkovýchodního napětí po zabití Kásima Sulejmáního, velitele jednotek Quds íránských revolučních gard.

Ropa letos už přitom zdražila o zhruba 36 procent. Nyní lze tedy předpokládat její další zdražení. Příští jednání plánuje OPEC se svými spojenci na 7. dubna. Tuzemští řidiči se tak musí připravit na znatelné zdražení pohonných hmot, zejména pak benzínu. Ten poprvé od loňského března překročí cenu 30 korun za litr, nárůst cen pohonných hmot se může ale počítat až na koruny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Adrenalinová jízda na ropném trhu

Zavřít reklamu ×
  1. OPEC nás zas vypek…..To nevadí,tyto praktiky mě už 20 nechávají chladným a raděi jezdím na levnou alternativu zvanou LPG. Kdo nemá peněz jak želez tak doporučuji právě to LPG.Čau,lidi.

    • To zdražování všeho co zase přijde, tě už chladným nenechá. Ty jezdit sice budeš možná jezdit levně dál (spíš ti i to LPG zdraží), ale všichni ti dopravci, zemědělci, podnikatelé a živnostníci si vyšší ceny paliv do cen svého zboží a služeb razantně připočítají. Každý trochu bystřejší člověk ví, že furt všechno stojí na spalovacích motorech na naftu, od zemědělských strojů, přes kamiony a dodávky až po námořní lodě a diesel lokomotivy.

  2. Tak jak pan Petr, jezdím na alternativu.
    Už 7 let se přepravuji na elektriku, a tak navýšení cen ropných produktů mi vyvolává jen pramalé zvýšení tepu…. Taxe spalovači dinosauřího kompostu držte!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB