Ropné kohouty se pravděpodobně utáhnou

Názor
Na ropném trhu jsme svědky nevídané situace, kdy si společně začínají notovat dlouhodobě znesvářené strany. Na společném postupu by se mohl dohodnout kartel OPEC s Ruskem, Spojenými státy, Kanadou a dalšími zeměmi.
Ropné kohouty se pravděpodobně utáhnou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V průběhu března došlo k natolik mohutným propadům v cenách ropy, že u mnohých producentů přestávalo dávat smysl, aby ropu dál těžili.

Bylo jen otázkou času, kdy obrovské ztráty donutí producenty ropy, aby si sedli k jednacímu stolu a domluvili se na společném postupu. V pondělí 6. dubna proto dojde k důležitému jednání, kde se rozhodne o dalším vývoji na ropném trhu.

Ropný kartel OPEC, Rusko a další státy již pracují na dohodě o utažení ropných kohoutů. Tuto dohodu svými vyjádřeními podpořil i americký prezident Donald Trump, který v minulých dnech uvažoval o uvalení cel na levnou zahraniční ropu.

Podle zástupců kartelu OPEC by snížení produkce o více než deset milionů barelů za den mělo zahrnovat i země, jako jsou Spojené státy, Kanada, Norsko a Brazílie. Na toto prohlášení již reagoval premiér kanadské provincie Alberta Jason Kenney, který je ochoten jednat o uzavření dohody.

Vzhledem k novým informacím dochází k prudkému oživení na ropném trhu. Zatímco na konci března se cena ropy Brent dostala až k hranici 22 dolarů za barel, nyní se pohybuje kolem 34 dolarů za barel. Je tedy zřejmé, že obchodníci na ropném trhu věří, že nakonec dojde k dohodě a nabídka ropy se výrazně sníží.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ropa je v korunách nejlevnější v tomto tisíciletí

×
 1. Brzo bude benzín a nafta kolem 40 korun. Je lhostejno zda bude krize nebo nebude. Brusel plánuje zavedení uhlíkové daně na benzín a naftu. Tato částka je zatím určena na 20 kč/litr. U zemního plynu CNG už nastalo navýšení tento rok o 2,8 kč a příští rok o 2,44 kč.Jediné levné jezdění je a bude LPG.

   • Tuto informaci mám od europoslance za ČR v Bruselu.Je to totiž můj spolužák ze školy a občas se vídíme a dozvím se věci,které se běžní lidí nemají šanci dovědět ani za 10 let.

  • To bude nějaká pičovina. A jestli ne, půjdou na odbyt staré nafťáky a lidi budou jezdit na olej. Nakopat je do chcaní, zdechliny.

   • Jo, bohužel. Tomuto světu začali vládnout lidé, kteří nežijí jako my normální pracující za 18500,-. Žijí někde v oblacích a myslí si, že schamali Šalamounovo……o. K té ropě… kterou trochu sleduji. Za to může Trump. On prohlásil, že se Arabský princ dohodl s Putinem. Ale nic takového není pravda. …zatím. Jen když ten…hulvát to vyslovil, okamžitě ropa vyskočila. A to on přesně potřebuje. Protože on ji vyrábí z břidlice. No a když pominu tu nemalou zátěž pro přírodu, která u toho vzniká, tak ho výroba barelu stojí necelých 50dolarů. Takže v momentě, kdy se světové ceny ropy pohybují na polovině jeho….musí přeci něco udělat. Tak vydal falešné prohlášení. …nebo veřejně lhal? To už ať si každý přebere. Nicméně teď, když nebude moc financí, nám tady evropanům ještě takhle zatopil…debil. pardon, ale to se jinak nedá.
    Přeji Vám všem hlavně hodně zdraví.

 2. Přeji Vám dobrý den,
  nejsem ekonom a ani žádný znalec obchodního prostředí, jen mám jeden dotaz. Mohl by mi někdo ze zdejších amerikanofilů a bezmezných obdivovatelů bezbřehé americké demokracie a země netušených možností, co je v souladu s principy volného obchodu na tom, že pokud je zahraniční zboží levnější než z domácí produkce, tak na toto levnější zahraniční zboží přirazíme a zvedneme clo? Ptám se na to s odkazem na sankce, které tito američtí bojovníci za volný obchod uvalují tu na čínskou ocel, tu na stavitele plynovodu Nord stream II. Není již načase přiznat si, že jediná země, která se neřídí žádnými zásadami, není ani Čína a ani to Rusko, ale jen a pouze strůjce neskutečných podrazů politických, vojenských a obchodních a to tedy myslím USA?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru