Ropní těžaři ukončili hádky

Názor
Členové kartelu OPEC a jejich spojenci z řad tradičních těžařů v čele s Ruskem se včera dohodli na postupném koordinovaném navyšování těžby. Čeští řidiči se tak dočkají zastavení citelného nárůstu cen pohonných hmot z posledních týdnů, ba jejich zlevnění.
Tradiční těžaři ropy její vyšší cenu vítají, ale jen do jisté míry. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Až do včerejška kartel nebyl schopen nalézt společnou řeč, neboť Spojené arabské emiráty – jeden ze členů kartelu – se bouřily proti nastavení vlastní výchozí těžební kvóty, kterou měly za příliš nízkou.

Nyní však v důsledku dohody dojde k navýšení výchozí těžební kvóty Spojených arabských emirátů, ale i některých dalších zemí účastnících se jednání, včetně Saúdské Arábie a Ruska. Navýšení v případě Spojených arabských emirátů je však nižší, než jaké celek požadoval.

Cena pohonných hmot v ČR v důsledku rozporů v rámci kartelu a zdražování ropy prudce stoupá. Cena benzínu v ČR vylétla v minulém týdnu až na 33,74 koruny za litr, tedy nejvýše od října 2018. Cena ropy totiž v důsledku rozporu mezi těžaři vyskočila až na šestiletá maxima.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty citelně zdražují kvůli krachu jednání OPEC

Tradiční těžaři ropy její vyšší cenu vítají, ale jen do jisté míry. Pokud je ropa dražší, Rijád či Moskva samozřejmě snáze hojí své veřejné rozpočty, krvácející v důsledku pandemie. Zároveň ale dražší cena ropy motivuje k těžbě americké břidličné producenty.

Těžba z břidlic je obvykle nákladnější, takže se právě vyplácí až od určité úrovně ceny ropy. Kartel OPEC a jeho spojenci si tedy příliš nepřejí dosažení této úrovně, neboť pak budou čelit nové konkurenci, jež je může připravit o nemalý tržní podíl. I proto byla dohoda pravděpodobná.

Čeští řidiči se tak po uzavření dohody naštěstí zřejmě nedočkají nárůstu cen benzínu nad 34 korun za litr a nafty nad 32 korun za litr. Při navýšení těžby ropy zůstane ve zbytku léta cena pohonných hmot pod těmito úrovněmi.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartel OPEC vznikl přesně před šedesáti lety. První schůzku svolala československá rodačka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Nejdražším životním stylem je být v současné době motoristou, kuřákem a mít rád alkohol,“ říká ekonomka Helena Horská

Rozhovor
Jsme stále ještě národem, který má na prvním místě cenu. „Motoristé a kuřáci a milovníci alkoholu mají jiný spotřebitelský koš a mají také jinou inflaci než domácnosti, které obcházejí obchody a kupují nejlevnější zboží,“ říká v rozhovoru ekonomka Helena Horská. Inflační cíl dvou procent podle ní zůstane nejspíš delší dobu výše.
Rolovat nahoru