Roste počet hypoték. I lidí, kteří nemusejí mít na jejich splácení

Pro vývoj hypoték jsou nyní určující tři zprávy: jsou levné, pravděpodobně se zdraží a polovina lidí dá polovinu svých příjmů za náklady spojené s bydlením. Může tak vzniknout realitní bublina, která rychle splaskne?

Roste počet hypoték. I lidí, kteří nemusejí mít na jejich splácení. Foto: Pixabay

Průměrná úroková sazba hypoték dosáhla v červnu rekordně nízké úrovně 1,87 procenta. Zároveň finanční ústavy pobízejí nové klienty například rušením poplatků za odhady. A tak je rekordní nejen úroková sazba, ale i počet nových „hypotékářů“, kterých přibylo 12 324. A rekord padl i v objemu sjednaných hypoték, když dosáhl 23,78 miliardy korun.

Průměrná splátka hypotéky se poprvé dostala – podle Hypoindexu – o korunu pod hranici 5000. To samozřejmě láká nové zájemce. Stejně jako to, že je zatím možné dosáhnout i na stoprocentní hypotéku, nebo to, že banky nyní prověřují žadatele méně přísně. Jenže tady právě také možná začíná zádrhel. O úvěr se totiž nyní můžou ucházet i ti, kteří ještě před pár měsíci neměli šanci jej získat.

S příjmem na štíru

To znamená, že o hypotéky se úspěšně ucházejí i lidé, kteří jsou s příjmem takzvaně na štíru. Stačí jim jakýkoli výpadek k tomu, aby neměli na splátku. Takhle nějak přitom začala hypoteční krize ve Spojených státech.

Když k tomu připočteme informaci o tom, že 46 procent rodin má měsíční příjem nižší než 30 tisíc korun a problém s financováním svých potřeb přiznává dokonce 57 procent lidí, kterou přinesly Novinky.cz, důvody k jásání nad rekordními čísly se začnou rozplývat. Z průzkumu společnosti Ipsos navíc vyplývá, že téměř polovina lidí na kompletní výdaje s bydlením vydává více, než polovinu svých příjmů. A deset procent lidí dokonce za to samé zaplatí přes tři čtvrtiny příjmů.

„Od začátku letošního roku jsme už konzultovali záměry s několika zájemci o byty v našem projektu Čakovický park, jejichž současná finanční situace neskýtala dostatečnou záruku bezproblémového splácení hypotéky,“ říká Šárka Kloučková z obchodního oddělení společnosti M&K Real Estate. Podle ní to byly hlavně mladé bezdětné páry, jejichž průměrný příjem byl tak těsně na hranici únosnosti splácení úvěru, že představa ženy na mateřské dovolené byla finančně zcela ruinující. Tito zájemci od svých záměrů zatím ustoupili.

Banky změní přístup

Změnu přístupu bank můžeme však očekávat až účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru. Ten je postaven tak, že sníží některé příjmy finančních ústavů, což povede pravděpodobně k tomu, že hypotéky zdraží. Otázkou je, kolik do té doby banky uzavřou hypoték se žadateli z nižších příjmových skupin. Varuje před tím například ředitel komunikace Broker Consulting Jan lener.

„Aktuální tržní situace, tedy kombinace extrémně nízkých sazeb a rostoucích cen nemovitostí, představuje pro většinu zadlužených domácnosti riziko. Růst sazeb a pokles cen nemovitostí totiž pravděpodobně přijde ve stejnou dobu. Domácnostem tak mohou v krátké době vyrůst splátky hypotéky až o tisíce korun měsíčně a některé budou nuceny nemovitosti prodat. Tím budou vytvářet další tlak na pokles cen nemovitostí a cena, za kterou nakonec nemovitost prodají, nemusí stačit na pokrytí dluhu u banky,” vysvětluje své obavy.

Někteří ekonomové však naopak předpokládají, že stále existuje další prostor pro snižování cen hypoték. A mají také za to, že tlaky na snižování ceny jsou vyšší, než ty opačné.

Nová maxima?

„Doba extrémně výhodných hypoték v ČR podle něj zdaleka nekončí. Naopak existuje další prostor k jejich poklesu. Existují totiž mnohem silnější tlaky na další snižování sazeb než na jejich zvyšování. Geopolitické riziko (kvůli teroristickým útokům, brexitu, tureckému puči, nejistotě spjaté s prezidentskými volbami v USA atd.) je na vysoké úrovni, dodal,“ citují například hlavního analytika skupiny Roklen Lukáše Kovandu České noviny. A není s tím názorem zdaleka sám.

„Snižování úrokových sazeb, ke kterému dochází už od roku 2010, přidává do množiny potenciálních hypotečních klientů tisíce nových lidí každý měsíc. Čím je průměrná splátka nižší, tím si hypotéku může dovolit více lidí. Určitě se ještě dočkáme nových maxim,” uvedl pro České noviny ředitel poradenské společnosti Chytrý Honza Jiří Paták.

Svým názorem z tohoto přesvědčení naopak vystupuje například šéf Ekospolu Evžen Korec, který podle stejného zdroje naopak předpokládá zastavení klesajícího trendu. Stav, kdy se lidé mohou spoléhat na to, že banky ve snaze využít volné zdroje výrazně polevily v posuzování žadatelů, podle něj končí v souvislosti se zveřejněním zprávy České národní banky o vývoji úvěrových podmínek, domnívá se.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Měsíční úspory Čechů rostou

Jak byste si počínali, kdyby se vám navýšil měsíční příjem o 20 000 korun? Pakliže byste většinu peněz uspořili a vložili je na účet penzijního spoření, resp. na stavební spoření či depozitní účet v bance, a zároveň …

Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy

Průběžné důchodové systémy se dlouhá léta jevily jako méně efektivní než fondové systémy. Extrémně nízké úrokové sazby to však mění. Důchodové fondy v mnohých případech snižují kupní sílu úspor. Lidé by se při …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru