„Rostoucí dluhy budeme muset zaplatit všichni,“ říká analytik

Rozhovor
Státy a jejich vlády hospodaří s výraznými deficity a emitují nové a nové dluhy. A zaplatit je budeme muset všichni. „Inflaci nevidíme v cenách zboží v obchodech, ale v cenách aktiv. Vidíme razantní růst na akciových trzích i enormní nárůst cen nemovitostí,“ říká v rozhovoru Kamil Bednář, portfolio manažer společnosti BH Securities.
Státy a jejich vlády hospodaří s výraznými deficity a emitují nové a nové dluhy, říká v rozhovoru analytik Kamil Bednář. Zaplatit je budeme muset všichni. Foto: BH Securities

Ve spojených státech začala tzv. výsledková sezóna, které společnosti vás zaujaly?
Jsme v úvodní fázi výsledkové sezóny a z indexu S&P 500 reportovalo své kvartální výsledky necelých 100 firem. Je třeba říct, že výsledky jsou perfektní a že u naprosté většiny firem předčily očekávání. Ještě v březnu právě před startem výsledkové sezóny se čekalo, že meziroční zisky amerických korporací porostou o zhruba 24 procent, zatím to vypadá, že růst bude meziročně dokonce přes 30 procent.

Je fascinující, jak rychle se dokázaly vypořádat s koronavirovou krizí. Možná, že některé společnosti to i „nakoplo“. Mohli bychom se podívat na nějaké zajímavé tituly?
Zmínil bych například společnost IBM, která bojovala v předchozích dvou letech s mírným poklesem tržeb, ale poslední výsledky za první kvartál naznačily obrat. Společnost reportovala meziroční nárůst zisku i nárůst tržeb přes 20 procent u cloudových služeb. Za posledních 14 dní šly akcie IBM o 20 procent nahoru, tak to je z mého pohledu určitě zajímavý titul – jak z hlediska dividendového výnosu, tak i pravidelného zpětného odkupu vlastních akcií.

A další titul?
Rád bych zmínit trošku srdeční záležitost, a tou jsou akcie Harley-Davidson, tradičního amerického výrobce motocyklů. I přestože je to vysoce cyklická akcie a navíc je ze sektoru zbytného zboží, což znamená, že je to tím posledním, co si člověk koupí, když už v uvozovkách má všechno.
Společnost zveřejnila kvartální výsledky a výrazný meziroční nárůst prodaných motocyklů, ale i ve finančních službách s tím souvisejících. To může signalizovat pozitivní náladu, která zřejmě na americkém trhu panuje. Lidé jsou zřejmě již přesvědčení, že vidí světlo na konci tunelu pandemie. Věří, že zase bude líp, a nebojí se udělat si radost a koupit si nový motocykl.

PSALI JSME:
Na burzu Nasdaq vstupuje provozovatel největšího on-line tržiště s kryptoměnami. Bitcoin stoupá

Abychom ale nezůstali u letitých značek, tak na trh vstoupila společnost Coinbase. A bylo okolo toho velké pozdvižení. Jak toto IPO vlastně dopadlo?
Je ještě příliš brzy hodnotit. Očekávání je velmi vysoké a trh ocenil akcie více než 65 miliard dolarů v tržní kapitalizaci. Od úvodního dne ale cena akcií zatím mírně oslabuje a uvidíme, jaký bude výkon a další vývoj. Z mého pohledu je tam příliš vysoké očekávání a vedení společnosti se určitě zapotí, aby akcionářům jejich předpoklady splnilo.

Je pravda, že CoinBase správně zvolil vstup na burzu v době, kdy kryptoměny zažívají tzv. boom a uvidíme, jak se bude dařit ve chvíli, kdy kryptoměny budou klesat. Pojďme se ale podívat na dluhopisový trh. Investoři dluhopisy v minulém období zavrhovali a spíše se soustředili na akcie. Změnilo se na tom něco, nebo jsou dluhopisy stále na okraji zájmu?
Dluhopisové trhy jsou tématem letošního roku. Jsme totiž svědky výrazného nárůstu výnosu na dluhopisovém trhu. Když zůstaneme v USA, tak se můžeme podívat na 10letý americký dluhopis. Na začátku roku byl výnos něco okolo jednoho procenta, nebo pod ním, zatímco v prvních měsících letošního roku vystoupal až na 1,8 procenta.
Cena dluhopisu klesala a díky tomu rostly výnosy. Tento růst na dluhopisovém trhu se začal odrážet i na akciovém trhu, jelikož se investoři báli, že kdyby výnos tímto tempem rostl dál, tak už by se část peněz mohla přelít z akciového trhu na ten dluhopisový. V první vlně ale došlo k mírnému ochlazení výnosu, takže uvidíme, jaká bude situace dále.

PSALI JSME:
Letošní volby budou o úsporách běžných lidí více, než se zdá

Je pravda, že státy pořád emitují obrovské množství dluhů, protože velké fiskální stimuly něco stojí. Jak vnímáte zadlužení? Je to něco, čeho bychom se měli obávat, anebo to zvládneme?
Myslím si, že bychom se určitě měli obávat. Státy a jejich vlády hospodaří s výraznými deficity a emitují nové a nové dluhy. Máme tady poslední instanci, kterou jsou centrální banky, kde končí celý nebo většina dluhu. A díky tomu se úrokové sazby udržují na rekordně nízkých úrovních.
Dluhopisový trh dnes vůbec bez centrálních bank nemůže fungovat, protože dluhů je zkrátka příliš moc, ale peněz u soukromých střadatelů není tolik, aby to trh ustál. Vidím tady dvě možnosti. Buď budou muset úrokové sazby jít výrazně nahoru, což by donutilo vlády šetřit, anebo budou narůstat bilance centrálních bank.

Když vidíme, že si státy můžou půjčovat velmi levně, i když už jsou zadluženy více než 100 procenty HDP, není to trošku hazard? K čemu to povede?
Odpovědí je inflace. Na to politici sázejí, že nás vytáhne z dluhů to, že je zaplatíme my všichni v cenách zboží. Indexy spotřebitelských cen jsou zatím relativně nízké, i když už své růžky vystrkují. Koneckonců inflaci nevidíme v cenách zboží v obchodech, ale v cenách aktiv. Vidíme razantní růst na akciových trzích i enormní nárůst cen nemovitostí, ať už komerčních, nebo u nemovitostí na bydlení. Inflaci tady skutečně máme.

PSALI JSME:
Pád bitcoinu nahrává zlatu. Stejně jako obavy z inflace, slabý dolar a šíření covidu v Asii

Někteří investoři se před inflací brání tím, že nakupují zlato. To se historicky v boji s inflací osvědčilo. Když je ale vysoká inflace, tak to znamená růst úrokových sazeb a ten může zase cenu zlata poškozovat. Je dnes zlato dobrou ochranou peněz?
Trh se zlatem sleduji se zájmem. Viděli jsme vrchol na trhu v ceně zlata někdy v srpnu loňského roku, od té doby ale zlato pomalu „vyklesává“. A když tento vývoj zasadíme do situace na dluhopisovém trhu, tak si kladu otázku, proč zlato nereaguje. Myslel jsem si, že by mohlo být dražší. Vycházím z toho, že zlato je instrumentem, který investoři nakupují především v době nejistoty.
A právě nyní tady nejistota není, protože věříme, že díky tempu očkování pandemie covid-19 dříve nebo později zmizí, a že problémy se zadlužováním zvládnou centrální banky. Investoři v tuto chvíli nevidí riziko a raději sázejí na investice do akcií, protože pokud se podíváme na dlouhodobé vývoje, tak nakonec zjistíme, že akcie před inflací chrání malinko lépe než zlato.

PSALI JSME:
Jak se připravit na inflaci: Utrácet a investovat

Lidé se baví nejen o zlatě, ale také o digitálním zlatě, jak se někdy přezdívá kryptoměnám. Jsou kryptoměny zajímavého, nebo je to bublině, která zase splaskne?
Určitě je to zajímavé, což ostatně dokládá i to, že celé odvětví roste. Nemyslím cenově, ale že nemáme pouze bitcoin a ethereum, ale jsou zde i další kryptoměny a dennodenně vznikají nové a nové.
Takže se zde skutečně vytváří zcela nové odvětví. Pokud kryptoměny vztáhnu třeba ke zlatu, tak je docela možné, že určitá část peněz, která by skončila na zlatém trhu, může i díky mladším investorům skončit právě v kryptoměnách.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pandemie rozproudila obchodování na finančních trzích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.